Ադրբեջանում սկսվել է իշխանությունը Ալիեւների ընտանիքին պաշտոնապես փոխանցելու գործընթաց
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իլհամ Ալիևի կողմից իր տիկնոջը Ադրբեջանի առաջին փոխնախագահի պաշտոնին նշանակելու փաստն այդ երկրում միապետությունը պաշտոնականացնելու ուղղությամբ կատարված քայլ է: Ադրբեջանի առաջին փոխնախագահի պաշտոնում Մեհրիբան Ալիևայի նշանակման քաղաքական դրդապատճառների ու հետևանքների մասին «Արմենպրես»-ը զրուցեց ադրբեջանագետ Կամո Բաղդասարյանի հետ:
- Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի կողմից սեփական կնոջը` Մեհրիբան Ալիեւային առաջին փոխնախագահի պաշտոնում նշանակվելու իրադարձությունը:
- Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի կողմից սեփական տիկնոջը` Մեհրիբան Ալիեւային առաջին փոխնախագահի պաշտոնում նշանակելու մասին փետրվարի 21-ին ստորագրած հրամանագիրը Ադրբեջանում առկա միապետությունը պաշտոնականացնելու ուղղությամբ կատարված քայլ է:
Նավթի համաշխարհային գների անկման հետեւանքով 2015 թվականի սկզբից Ադրբեջանում սկսված տնտեսական ճգնաժամից հետո «նավթագազային ասեղի» վրա նստած Իլհամ Ալիեւը հասկացավ, որ այսուհետ սեփական իշխանությունը պահելու միակ միջոցը կարող է այն ընտանիքի անդամներին փոխանցելը լինել: Այդ պատճառով 2016 թվականի սեպտեմբերի 26-ին կեղծ հանրաքվե անցկացրեց, որով երկրում նշանակովի առաջին փոխնախագահի եւ փոխնախագահի ինստիտուտ մտցրեց: Դեռեւս այն ժամանակ ակնհայտ էր, որ դա արվում է Ալիեւների իշխանությունը հավերժացնելու նպատակով: Ալիեւը հասկացել էր, որ էժանացած նավթով այլեւս հնարավոր չի լինելու պահել սեփական իշխանությունը, եւ լուրջ վտանգ տեսնելով իր իշխանության համար, նա սկսեց, բացի  իր կնոջից եւ զավակներից ուրիշ ոչ մեկին չվստահել: Վերջին որոշումով Ալիեւը, փաստորեն, դե-յուրե պաշտոնականացրեց Ադրբեջանում առկա` արդեն 24 տարի երկիրն անընդհատ մի ընտանիքի կողմից ղեկավարվելու իրավիճակը:
Ադրբեջանի քաղաքականությունը, տնտեսությունը մի ընտանիքի վերահսկողության տակ է: Եթե նախկինում Ադրբեջանում ամաչում էին խոստովանել, որ ընտանեկան իշխանություն է, ապա այժմ այլեւս չեն ամաչում: Այսինքն` Ադրբեջանում միապետություն է ստեղծվել, այն դեպքում, երբ այդ երկիրը հանդիսանում է Եվրոպայի Խորհրդի անդամ եւ Եվրամիության հետ գործընկերություն սկսած պետություն: Միանշանակ է, որ Մեհրիբան Ալիեւային առաջին փոխնախագահ նշանակելու մասին Իլհամ Ալիեւի հրամանագիրը Ադրբեջանում միապետությունը պաշտոնականացնելու ուղղությամբ կատարված քայլ է:
- Ինչպիսի՞ ազդեցություն կարող է ունենալ այդ նշանակումը Ադրբեջանի քաղաքական կյանքի վրա:
- Չգիտեմ, թե ինչքանով է հասկանում ադրբեջանական հասարակությունը, սակայն, այդ հրամանագիրը, միանշանակ, անհարգալից վերաբերմունք էր հենց ադրբեջանական ժողովրդի նկատմամբ: Որով, փաստորեն, ասվեց, որ այդ պաշտոնի համար միակ արժանին Ալիեւներն են: Բայց չէ՞ որ Ադրբեջանում այդ պաշտոնին հավակնող շատ անձինք կան: Բնական է, որ այդ նշանակումը դժգոհեցնելու է նրանց: Այսինքն, ավելի է խորանալու իշխանության ներսում մրցակցությունն ու դիմակայությունը: Քաղաքական եւ տնտեսական ճգնաժամի պայմաններում Ադրբեջանում ավելի է արագանալու  իշխանության դիրքի թուլացման գործընթացը: Չի բացառվում, որ այդ հրամանագիրը բողոքի ալիք բարձրանալու առիթ հանդիսանա ադրբեջանական հանրության կողմից: Այսինքն, իշխանության դեմ եղած դժգոհությունն ավելի մեծանա:
- Ի՞նչ զարգացումներ են սպասվում առաջիկայում Ադրբեջանի ներքին իրավիճակում:
- Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանում սկսվում է մինչեւ 2018 թվականը՝ այսինքն` Իլհամ Ալիեւի նախագահության ժամկետի ավարտը, իշխանության փոխանցման գործընթաց: Միանշանակ է, որ առաջիկայում Մեհրիբան Ալիեւայի հովանավորությամբ նոր թիմ կձեւավորվի Ադրբեջանում, եւ հրաժեշտ կտան Հեյդար Ալիեւից մնացած թիմին, ինչն արդեն տեսնում ենք տրանսպորտի արդեն նախկին նախարար Զիյա Մամեդովի օրինակով, որը, լինելով Ադրբեջանում ամենահարուստ եւ ամենաազդեցիկ մարդը, այդուհանդերձ, պաշտոնանկ արվեց Իլհամ Ալիեւի հրամանագրով:  Եվ այդ գործընթացն ավարտին կհասցվի մինչեւ 2018 թվականի նախագահական ընտրություններ:
Մյուս կողմից, այնպիսի տպավորություն է, որ հնարավոր է, որ այս գործընթացի հետեւում Արեւմուտքն է կանգնած, քանի որ անցյալ տարի անցկացված սահմանադրական հանրաքվեից հետո Արեւմուտքն այդպես էլ որեւէ կերպ չարձագանքեց եւ չհակազդեց, հակառակը, քննադատությունները նվազեցին եւ իշխանության համար որոշակի սպասումներ եղան: Ինչպես երեւում է` Արեւմուտքը բավականաչափ գիտի, թե ինչ ուղղությամբ կզարգանա գործընթացը, եւ ամեն բան համաձայնեցված է:
Վերջին շրջանում Ադրբեջանի բարձրագույն իշխանությունը խոստովանել էր, որ իր քաղաքական ռեսուրսները սպառվել են, մերձավոր շրջապատից բացի ոչ ոքի չեն կարողանում վստահել, թիկունքում ոչ մի քաղաքական խումբ, թիմ չկա: Եւ այդ ճգնաժամի խորանալու ժամանակներում Մեհրիբան Ալիեւային առաջին փոխնախագահ նշանակելով, իշխանությունը բարեփոխումների, փոփոխությունների ուղղությամբ հանրության սպասումներն ուղղում է նրան: Իսկ նա, ինչպես ցույց են տալիս ներքին խմորումները,  այդ սպասումներն արդարացնելու ոչ մի շանս չունի, եւ մեծ հավանականությամբ, իրավիճակը ոչ միայն չի կարգավորվելու, այլ ճգնաժամն ավելի է խորանալու:
Մեկ հանգամանք եւս. Իլհամ Ալիեւն այդ հրամանագրով խախտել է իր իսկ կողմից 2014 թվականի հունվարի 13-ին ստորագրած՝ «Կոռուպցիայի դեմ պայքարի մասին» օրենքը, որի 7.1-րդ հոդվածով պաշտոնատար անձանց մերձավորներին, բացի ընտրովի պաշտոններից, արգելվում է ազգականների հետ միասին աշխատելը, իսկ Ադրբեջանում փոխնախագահների պաշտոնը նշանակովի է: Բայց Ադրբեջանում միապետություն է, ցանկացած օրենք կարող է անհետեւանք շրջանցվել:

В Азербайджане начался официальный процесс передачи власти семье Алиевых
Тот факт, что Ильхам Алиев назначил свою жену вице-президентом Азербайджана, говорит о первом шаге в сторону установления в этой стране диктатуры.
Об этом и о последствиях назначения Мехрибан Алиевой вице-президентом Азербайджана «Арменпресс» побеседовал с азербайджанологом Камо Багдасаряном.
- Как вы прокомментируете то, что Ильхам Алиев назначил свою жену вице-президентом Азербайджана ?
- Президент Азербайджана Ильхам Алиев 21-го февраля подписал указ о назначении Мехрибан Алиевой вице-президентом Азербайджана, что  говорит о первом шаге в сторону установления в этой стране диктатуры. Вследствие падения мировых цен на нефть в Азербайджане с 2015 года начался экономический кризис, и сидящий на нефте-газовой игле Ильхам Алиев понял, что для удержания собственной власти ему придется передавать ее членам своей семьи. По этой причине в 2016 году он провел фальшивый референдум, которым ввел в стране должности вице-президентов, что было призвано увековечить его власть.
Алиев понял, что дешевые нефть и газ не позволят ему удержать власть, и он перестал доверять кому-либо, кроме своей жены и детей. Последний его шаг де-факто и де-юре подтвердил, что власть в Азербайджане уже 24 года принадлежит одной семье.
Под ее контролем находятся и политика, и экономика в Азербайджане. Если раньше в Азербайджане стеснялись об этом говорить, то сейчас уже не стесняются.  То есть, в Азербайджане создается монархия, в то время, как эта страна является членом Совета Европы и партнером ЕС. Однозначно, что указ о назначении Мехрибан Алиевой вице-президентом Азербайджана, что  говорит о первом шаге в сторону установления в этой стране единовластия.
- Как это назначение может отразиться на политической жизни в Азербайджане?
- Не знаю, насколько это понимает азербайджанское общество, однако указ о назначении Мехрибан Алиевой вице-президентом Азербайджана, является неуважением к народу Азербайджана. Фактически, подобной должности могут быть достойны только Алиевы.
Но ведь в Азербайджане многие могли претендовать на эту должность. Естественно, что это назначение вызовет недовольство. Внутри власти возрастут конкуренция и противостояние. В условиях политическоого и экономического кризиса власть быстрее будет ослабевать. Не исключено, что это назначение вызовет протесты в обществе. Недовольство властями возрастет.
- Какие развития можно ожидать?
- Очевидно, что в Азербайджане начинается процесс передачи власти еще до 2018 года – до конца президенсткого срока Алиева. Под руководством Мехрибан Алиевой сформируется новая команда, с командой времен Гейдара Алиева распрощаются, что видно на примере бывшего министра транспорта Зия Мамедова. Этот процесс будет завершен до президентских выборов 2018 года.
С другой стороны, возможно, что за этими процессами стоит Запад, поскольку на референдум прошлого года реакции не последовало, и наоборот – критика Алиева ослабела. Как видно, Запад в курсе направления этих процессов, и все уже согласовано.
В последнее время высшие власти Азербайджана признали, что политические ресурсы у них исчерпаны, за спиной нет команды. Назначение Мехрибан Алиевой будет означать, что все надежды на реформы будут обращены к ней, однако у нее нет шансов на их осуществление, и, скорее всего, кризис только усугубится.
Еще одно обстоятельство – Ильхам Алиев этим указом нарушил им же подписанный в 2014 году закон о борьбе с коррупцией, по которому близкимродственникам – кроме выборных должностей, запрещается работать вместе на официальных долностях, а должность вице-шрезидента является назначаемой. Однако диктатура в Азербайджане умеет обходить любые законы.