ՌԴ քաղաքացիների առանց արտոնագրերի այցելությունների մասին համաձայնագիրը մեծ թվով զբոսաշրջիկներ կբերի Հայաստան
ՌԴ քաղաքացիների առանց արտոնագրերի այցելությունների մասին համաձայնագիրը
մեծ թվով զբոսաշրջիկներ կբերի Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության  քաղաքացիների ընդամենը 10%-ն ունի արտասահմանյան անձնագիր: Ռուսաստանից ներքին անձնագրերով Հայաստան մուտք գործելու թույլտվությունը մեր երկիր կբերի մեծ թվով զբոսաշրջիկների: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ հանդիպմանը նման տեսակետ հայտնեց Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահ Զարմինե Զեյթունցյանը:
Նրա խոսքով` նոր հնարավորություններ են ստեղծվում Հայաստանը զբոսաշրջիկների համար ավելի գրավիչ դարձնելու համար: «2016 թվականին Ռուսաստանից Հայաստան են ժամանել 453 հազար  572 զբոսաշրջիկ:  2015 թվականին այդ թիվը կազմել էր 443 հազար»,- ասաց նա:
«ԼՈՌԵ» զբոսաշրջային կազմակերպությունների խմբի հիմնադիր Վլադիմիր Գևորգյանի խոսքով էլ` Ռուսաստանի քաղաքացին «ծախսող» զբոսաշրջիկ է: Նա մինչև վերջին դրամը թողնում է տվյալ երկրում: Նա մի զավեշտալի դեպք հիշեց: «Արարատի կոնյակի գործարանում ռուս զբոսաշրջիկները մինչ 1000-2000 ԱՄՆ դոլարի գնումներ են կատարել, ապա ունեցել բեռի տեղափոխման խնդիր: Ռուս զբոսաշրջիկն իր հետ կբերի նաեւ գումարային հոսք»,-հավելեց բանախոսը:
ՀՀ կառավարությունը հունվարի 19-ին համաձայնություն էր տվել «2000 թ. սեպտեմբերի 25-ի՝ ՀՀ կառավարության և ՌԴ կառավարության միջև ՀՀ քաղաքացիների և ՌԴ քաղաքացիների առանց արտոնագրերի այցելությունների մասին համաձայնագրում հայտագրերի փոխանակման ձևով փոփոխություններ կատարելու մասին» համաձայնագրի կնքման առաջարկությանը: Համաձայնագրում կատարվող փոփոխությունը ՌԴ քաղաքացիների համար նախատեսում է ՌԴ քաղաքացու անձնագրով (ներքին անձնագիր) ՀՀ տարածք մուտքի, ելքի, գտնվելու և տեղաշարժվելու հնարավորություն: Փոփոխությունը ոչ միայն կդյուրացնի ՌԴ քաղաքացիների՝ ՀՀ տարածք այցելությունների ռեժիմը, այլև կխթանի զբոսաշրջության, երկկողմ տնտեսական, առևտրային, գիտատեխնիկական, մշակութային և այլ ոլորտներում կապերի զարգացում:
Որոշման ուժի մեջ մտնելու օրն իսկ «Զվարթնոց» օդանավակայան է ժամանել ներքին անձնագրերով ՌԴ 20 քաղաքացի, իսկ «Շիրակ» օդանավակայան՝ 7 քաղաքացի։

Соглашение о посещении граждан РФ по внутренним паспортам привлечет в Армению большое число туристов
Соглашение о посещении граждан РФ по внутренним паспортам привлечет в Армению
большое число туристов
Лишь 10% граждан Российской Федерации обладают заграничными паспортами. Разрешение на въезд в Армению по внутренним российским паспортам привлечет в нашу страну множество туристов. По сообщению «Арменпресс», подобную точку зрения в беседе с журналистами выразила председатель Госкомитета по туризму Зармине Зейтунцян.
По ее словам, создаются новые возможности для того, чтобы сделать Армению более привлекательной для туристов. “В 2016 году Армению посетили 453 572 российских туриста. В 2015 году их число составляло 443 тысячи”, - заявила она.
Основатель группы туристических организаций “ЛОРЕ” Владимир Геворкян, в свою очередь, отметил, что российские туристы “много тратят”. Они оставляют в стране последнюю копейку. Он вспомнил курьезный случай: “Однажды на коньячном заводе “Арарат” российские туристы сделали покупки на 1000-2000 долларов, а потом столкнулись с проблемами при перевозке груза. Российские туристы обеспечат финансовый поток в страну”, - добавил он.
Правительство Армении утвердило порядок въезда на территорию Армении граждан РФ с внутренними паспортами. Для граждан тех стран, с которыми Армения имеет или готовится иметь соглашение о посещении по внутренним паспортам, не будет производиться никаких отметок, чтобы паспорта не утратили свою силу.  Эти процедуры согласованы с СНБ, МИД и полицией Армении.
С первого же дня вхождения решения в силу, в аэропорт «Звартноц» с внутренними паспортами приехали 20 граждан РФ, а в аэропорт «Ширак» - 7. Это решение послужит увеличению пассажиропотока, росту туризма и развитию экономики.