Հայկական ավիաշուկան առաջիկայում կունենա նոր ուղղություններ, կհամագործակցի նոր ավիաընկերությունների հետ
Հայկական ավիաշուկան առաջիկայում կունենա  նոր ուղղություններ, կհամագործակցի
նոր ավիաընկերությունների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Զվարթնոց» օդանավակայանում 2017  թվականի հունվար-փետրվարին, անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, ուղեւորահոսքն աճել է 25 տոկոսով: Աճի պատճառների, «Բաց երկնքի» քաղաքականության օգուտների եւ վնասների, դեպի Հայաստան նոր ուղղությունների եւ ավիաշուկայում այլ հետաքրքիր նորությունների մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում փակագծեր է բացել Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության պետ Սերգեյ Ավետիսյանը:
-Պարոն Ավետիսյան, 2013 թվականին՝ «Բաց երկնքի» քաղաքականության ընդունումից հետո, լայնածավալ աշխատանքներ սկսվեցին միջազգային հարթակներում՝ ՀՀ շուկայի նոր հնարավորությունների ներկայացման և նոր քաղաքականության իրականացման նպատակով: Խոշոր հաշվով ի՞նչ տվեց այս քաղաքականությունը մեր երկրին եւ չե՞ք կարծում, որ «Բաց երկնքի» քաղաքականության պայմաններում ռիսկային է հայկական ավիափոխադրող ունենալը:
-Ռիսկային չէ. դժվար է ավելի, քանի որ ցանկացած դաշտում բաց եւ լիբերալ շուկայական պայմաններում տնտեսավարողները հայտնվում են դժվար մրցակցության մեջ: Տվյալ դեպքում, եթե մենք խոսում ենք ազգային ավիափոխադրող ունենալու մասին, տեղական ավիաընկերությունը մտնում է ուղիղ մրցակցության մեջ այնպիսի խոշոր ավիաընկերությունների հետ ինչպիսին է «Քաթար Էյրվեյզ»-ը, «Էյր Ֆրանս»-ը, «Աէրոֆլոտ»-ը: Մենք ներկայում ունենք գործող հայկական ավիաընկերություն, որն ինչ -որ չափով իր տեղը գտել է շուկայում: «Բաց երկնքի» քաղաքականությունը տվեց մեզ ուղեւորահոսքի աճ, իսկ աճի հետ մեկտեղ նվազում են տոմսերի գները: Մենք մեր առջեւ դրել ենք նպատակ` ավելացնել ներգնա զբոսաշրջային հոսքերը, աշխարհագրությունը` դիվերսիֆիկացնելով շուկան:
-2016 թվականին «Զվարթնոց» օդանավակայանում աճ է արձանագրվել թե ուղևորահոսքի, եւ թե բեռնափոխադրումների ցուցանիշներում: Ինչի՞ հետ է կապված այդ աճը, եւ 2017 թվականի համար արդեն ունե՞ք կանխատեսումներ: Ի՞նչ տվեց որոշ երկրների հետ վիզային ռեժիմների դյուրացումը:
-Եթե չլինեն խոչընդոտներ, մենք պլանավորում ենք ունենալ ուղեւորահոսքի աճ: 2017  թվականի հունվար, փետրվար ամիսների դրությամբ արդեն իսկ  25 տոկոսի աճ ենք արձանագրել: Հուսով ենք, որ ցուցանիշը կպահպանվի: Գարուն-ամառ նավիգացիոն շրջանի համար մենք պլանավորում ենք ունենալ ուղեւորահոսքի աճ, աշխարհագրության ավելացում: Շարունակական քայլերից է նաեւ վիզային ռեժիմների դյուրացումը եւ մասնավորապես որպես կարեւոր քայլ ես կառանձնացնեի Պարսից ծոցի երկրներում բնակվող Հնդկաստանի քաղաքացիների համար դյուրացված մուտքը Հայաստան: Նրանք արդեն կարող են ՀՀ վիզան ստանալ տեղում`խուսափելով  նախկին քաշքշուկներից: Ռուսաստանի քաղաքացիների ներքին անձնագրերով ՀՀ մուտքի իրավունքը եւս կարեւոր քայլ է: Սա  ներգնա զբոսաշրջության զարգացմանն ուղղված շատ լավ ազդակ է: Նովրուզ Բայրամ տոնի  շրջանում մենք կունենանք բավական բարձր ուղեւորահոսք: Արդեն իսկ մի շարք հայտեր ենք ստացել տարբեր ավիաընկերություններից, եւ ես կարծում եմ, որ մենք այդ երեք շաբաթվա կտրվածքով 50-ից ավելի թռիչք կիրականացնենք` օրվա կտրվածքով  չվերթների  հաճախականությունը հասցնելով 6-7-ի:
-Այս տարվա համար  նախանշվա՞ծ են արդեն նոր ուղղություններ, համագործակցություն ավիաընկերությունների հետ:
-Նոր ուղղությունների մասով որոշումը վերջնական չի համարվում, մինչեւ ավիաընկերությունները չեն ստանում համաձայնություն օդանավակայանից: Առաջիկայում  մենք սպասում ենք նոր ուղղություններ, սպասում ենք նոր ավիաընկերությունների մուտք դեպի մեր շուկա  եւ գործող ավիաընկերությունների թռիչքների հաճախականության ավելացում:
-2016 թվականին Ռուսական «Պոբեդա» ավիաընկերությունը սկսեց թռիչքներ իրականացնել Գյումրու «Շիրակ» օդանավակայանից բավական ցածր սակագներով: Առաջիկայում  «Շիրակ» օդանավակայանում նախատեսվու՞մ է այլ բյուջետային ավիաընկերության մուտք եւ առհասարակ ի՞նչ է արվում այդ օդանավակայանը ավիափոխադրողների համար գրավիչ դարձնելու ուղղությամբ:
-Գյումրու«Շիրակ» օդանավակայանը ավիաընկերությունների համար գրավիչ դարձնելու ուղղությամբ արված առաջին քայլը եղել է  օդանավակայանից մեկնող ուղեւորների համար օդի տուրքի վերացումը, այնուհետեւ «Արմենիա միջազգային օդանավակայաններ» ընկերությունը կտրուկ իջեցրել է մատուցվող ծառայությունների  սպասարկման սակագները:  Աէրոնավիգացիոն ծառայությունների սակագինը եւս իջեցվել է 50 տոկոսով, վերացվել է նաեւ օդերեւութաբանական ծառայության վճարը: «Պոբեդա» ավիաընկերությունը միջինում ունի 95 տոկոսի չափով բեռնվածություն, ինչը շատ լավ ցուցանիշ է:
Ինչ վերաբերում է դեպի Գյումրու «Շիրակ» օդանավակայան նոր բյուջետային ավիաընկերությունների մուտքին, կարող եմ ասել որ դա մեկ շաբաթվա կամ մեկ ամսվա ընթացքում լուծվող հարց չէ: Մենք աշխատում ենք տարբեր ավիաընկերությունների հետ:
-Երբ ՀՀ-ն կմիանա ԵՄ միասնական ավիացիոն գոտուն: ՀՀ-ԵՄ խորհրդի միջև ավիահաղորդակցության համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները ո՞ր փուլում են եւ ի՞նչ կտա այդ համաձայնագիրը:
- Պաշտոնական բանակցությունների առաջին փուլը նախատեսվում է իրականացնել այս տարվա գարնանը: Մեր գործընկերները Բրյուսելից կժամանեն Հայաստան,  ես հույս ունեմ, որ մենք կստորագրենք Հայաստանի քաղաքացիական ավիացիայի զարգացման համար նախատեսված այդ կարեւոր  փաստաթուղթը:

Armenian aviation market to have new directions, to cooperate with new airlines in near future
YEREVAN, FEBRUARY 27, ARMENPRESS. The passenger flow in Armenia’s “Zvartnots” international airport increased by 25% in January-February 2017, compared to the same period of 2016.
Sergey Avetisyan - Head of the General Department of Civil Aviation, gave in interview to “Armenpress” talking about the reasons of the increase, gains and losses of “Open Sky” policy, new directions to Armenia and other interesting news in the aviation market.
-Mr. Avetisyan, since the adoption of the “Open Sky” policy in 2013, significant works were done in international platforms aimed at presenting the new opportunities of the Armenian market and implementing the new policy. In the long run, what did this policy give to Armenia and don’t you think that having an Armenian air carrier is risky under the “Open Sky” policy?
-It is not risky: it is rather difficult since in any field in the conditions of open and liberal market, the businessmen appear in difficult competition. In this case if we talk about having a national airline, the local airline enters into a direct competition with large airlines such as “Qatar Airways”, “Air France”, “Aeroflot”. Currently we have an operating Armenian airline which found its place in the market to some extent. “Open Sky” policy provided us an increase in passenger flow, and in line with this the ticket prices are decreasing. We aim to increase incoming tourism flows, the geography by diversifying the market.
-Increase in both passenger flow and cargo transfers was registered in “Zvartnots” airport in 2016. What is the reason of this growth and do you already have predictions for 2017? What did the facilitation of visa regimes with certain countries provide?
-If there are no obstacles, we plan to have an increase in passenger flow. We already recorded a 25% growth as of January-February 2017. We hope the figure will be maintained. For spring-summer navigation period we plan to have growth in passenger flow, increase in geography. The facilitation of visa regimes is one of the ongoing steps, and I will identify the facilitation of the entry of India’s citizens to Armenia living in the Persian Gulf countries as an important step. The entry of Russian citizens to Armenia with internal passports is also an important step. This is a very good signal to boost incoming tourism. During the Iranian New Year we will have quite high passenger flow. We have already received a number of applications from various airlines, and I think that we will carry out more than 50 flights within these three weeks, by reaching the frequency of daily flights to 6-7.
-Do you have already outlined new directions and cooperation with airlines for this year?
-There is no final decision yet on new directions until the airlines will receive the approval from the airport. We are expecting new directions in near future, we expect entry of new airlines to the Armenian market and increase of frequency of flights of the already operating airlines.
-In 2016 the Russian “Pobeda” airlines started to carry out flights from Gyumri’s “Shirak” airport with quite low tariffs. Is the entry of other budgetary airlines expected in “Shirak” airport and in general, what is being done to make that airport attractive for airlines?
-The first step aimed at making Gyumri’s “Shirak” airport attractive for airlines was the removal of air tax for the passengers departing from the airport. Then, “Armenia International Airports” CJSC sharply decreased tariffs for services. The tariff of air navigation services also decreased by 50%, meteorological service fee was also removed. “Pobeda” airlines has an average of 95% load which is a very good figure.
As for the entry of new budgetary airlines to “Shirak” airport, I can say that this is not an issue to be solved within a week or a month. We are working with different airlines.
-When will Armenia join EU common aviation zone? In what stage are Armenia-EU Council talks on air communication agreement and what will the agreement provide?
-The first stage of official talks are expected to be launched in spring, 2017. Our partners from Brussels will arrive in Armenia, and I hope we will sign this important document directed towards development of Armenia’s civil aviation.