Գարո Փայլանը դիմելու է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի Սահմանադրական դատարանի կողմից մերժում ստանալուց հետո քրդամետ Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության հայ պատգամավոր Գարո Փայլանը որոշում է կայացրել դիմել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է «Ակոս» պարբերականը:
«Երանի թե այդ խնդիրը լուծած լիներ իմ երկրի դատարանը: Եթե դատարանը ժողովրդավարությանը հարվածող այդ որոշումը վերացնելու մասին վճիռ կայացներ, այսպես չէր լինի: Տվյալ պարագայում դիմելու եմ ՄԻԵԴ»,- հայտնել է Փայլանը:
Գարո Փայլանը 2017 թվականի հունվարի 13-ին մեջլիսում սահմանադրական փոփոխությունների առաջարկի քննարկման ժամանակ «Հայոց ցեղասպանություն» եզրույթը կիրառելու պատճառով իշխող «Արդարություն և զարգացում» և ընդդիմադիր «Ազգայնական շարժում» կուսակցությունների կողմից խիստ արձագանքի էր հանդիպել: Նրանից պահանջել էին հրաժարվել «ցեղասպանություն» բառից: Այն բանից հետո, ինչ Փայլանը հրաժարվել էր դա անել, նրան 3 նիստից հեռացնելու մասին որոշում էր կայացվել, իսկ նրա խոսքերը հանվել էին մեջլիսի արձանագրություններից:
Փայլանը դիմել էր Թուրքիայի Սահմանադրական դատարան` կատարվածը որակելով որպես իր պատգամավորական անձեռնմխելիության խախտում և խոսքի ազատության սահմանափակում:

Гаро Пайлан обратится в ЕСПЧ
После получения отказа в КС Турции, депутат прокурдской Демократической партии народов Турции армянского происхождения Гаро Пайлан решил обратиться в ЕСПЧ. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает газета  «Акос».
«Если бы этот вопрос был решен в суде моей страны, если бы суд прин     ял решение об отмене этого антидемократического решения, так бы не случилось. В данных обстоятельствах я решил обратиться в ЕСПЧ»,- сказал Гаро Пайлан.
13-го января, во время обсуждения в Меджлисе проекта конституционных реформ, Гаро Пайлан произнес слова «геноцид армян», что вызвало резко негативный отклик у депутатов партии власти и националистов, которые потребовали отказаться от этих слов. Когда Гаро Пайлан отказался сделать это, его отстранили от права участия в 3 заседаниях, его же слова были удалены из протокола заседания.
Гаро Пайлан обратился в КС Турции, характеризуя инцидент как нарушения неприкосновенности депутата и ограничение свободы слова.