Գարո Փայլանը դիմելու է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի Սահմանադրական դատարանի կողմից մերժում ստանալուց հետո քրդամետ Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության հայ պատգամավոր Գարո Փայլանը որոշում է կայացրել դիմել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է «Ակոս» պարբերականը:
«Երանի թե այդ խնդիրը լուծած լիներ իմ երկրի դատարանը: Եթե դատարանը ժողովրդավարությանը հարվածող այդ որոշումը վերացնելու մասին վճիռ կայացներ, այսպես չէր լինի: Տվյալ պարագայում դիմելու եմ ՄԻԵԴ»,- հայտնել է Փայլանը:
Գարո Փայլանը 2017 թվականի հունվարի 13-ին մեջլիսում սահմանադրական փոփոխությունների առաջարկի քննարկման ժամանակ «Հայոց ցեղասպանություն» եզրույթը կիրառելու պատճառով իշխող «Արդարություն և զարգացում» և ընդդիմադիր «Ազգայնական շարժում» կուսակցությունների կողմից խիստ արձագանքի էր հանդիպել: Նրանից պահանջել էին հրաժարվել «ցեղասպանություն» բառից: Այն բանից հետո, ինչ Փայլանը հրաժարվել էր դա անել, նրան 3 նիստից հեռացնելու մասին որոշում էր կայացվել, իսկ նրա խոսքերը հանվել էին մեջլիսի արձանագրություններից:
Փայլանը դիմել էր Թուրքիայի Սահմանադրական դատարան` կատարվածը որակելով որպես իր պատգամավորական անձեռնմխելիության խախտում և խոսքի ազատության սահմանափակում:

Garo Paylan to appeal to European Court of Human Rights
YEREVAN, MARCH 2, ARMENPRESS. After getting rejected by the Constitutional Court of Turkey, Armenian lawmaker of Turkey’s Parliament Garo Paylan decided to appeal to the European Court of Human Rights, Agos reports.
“I wish the court of my country would have solved the problem. If the court would have issued a verdict on eliminating that decision which is a blow to democracy, the situation would be different. In this case I am going to appeal to the ECHR”, Paylan said.
On January 13, Garo Paylan took the floor in the parliament, but his speech was interrupted because he used the word “genocide”. His speech was deleted from the parliamentary minutes and he was banned from the parliament for 3 sessions.
Garo Paylan appealed to the Constitutional Court on the grounds of “violation of parliamentary immunity and abolishment of freedom of expression” and he demanded the decision is reversed. The Court rejected Garo Paylan’s demand on February 27.