ԵՄ-ի հետ բանակցություններով որևէ մեկին չենք վնասում. Սերժ Սարգսյան
ՄՈՍԿՎԱ, 15 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիության հետ նոր համաձայնագրի ստորագրումը Հայաստանին շատ բան կտա: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, այս մասին Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտում, պատասխանելով ուսանողներից մեկի հարցին, նշեց ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Նախ՝ բարեկամական, դաշնակցային հարաբերություններ: Երկրորդ հերթին՝ բարենպաստ առևտրային ռեժիմ. միայն մեկ օրինակ բերեմ` Հայաստանից ալյումինի փայլաթիթեղի արտահանման համար զրոյական մաքսատուրք է գործում, իսկ Ռուսաստանից այդ մաքսատուրքը 7 տոկոս է»,- նշեց ՀՀ Նախագահը:
Սերժ Սարգսյանի խոսքով` Հայաստանը հիմա մասնակցում է ԵՄ-ի մի քանի ծրագրերում, մասնավորապես «Հորիզոն 2020», ինչպես նաև տարբեր ծրագրեր փոքր ու միջին բիզնեսի, գիտության զարգացման ուղղությամբ և այլն: «Մենք առաջիկայում ԵՄ-ի հետ կսկսենք առանց վիզային ռեժիմի հաստատման ուղղությամբ բանակցությունները: Մենք ուղղակի կարծում ենք, որ այդ կերպ որևէ մեկին չենք վնասում: Դրանից որևէ մեկին որևէ վատ բան չի լինի: ՌԴ քաղաքացիները և Ռուսաստանը կարող են հանգիստ լինել, քանի որ մենք ելնում ենք այն կանխադրույթից, որ ցանկացած բանակցությունների մասնակցելիս և կազմակերպություններին անդամակցելիս, դա անում ենք հաշվի առնելով մեր ունեցած պարտավորությունները»,- ընդգծեց Նախագահ Սարգսյանը:

Переговоры с ЕС никому не вредят: президент Армении Серж Саргсян
Находящийся в Российской Федерации с официальным визитом президент Армении Серж Саргсян вчера посетил Московский Государственный институт международных отношений.  Как передает корреспондент «Арменпресс»,  отвечая на вопрос одного из слушателей, президент Армении Серж Саргсян сказал, что подписание нового соглашения с ЕС многое даст Армении.
«Прежде всего – дружеские, партнерские отношения, затем – благоприятный торговый режим. Приведу пример – на экспорт алюминевой фольги из Армении действует 0% таможенных сборов, из РФ – 7%»,- сказал президент Армении Серж Саргсян.
Как сказал президент Армении Серж Саргсян, Армения сейчас задействована в нескольких программах ЕС, в частности, «Горизонт 2020», а также в ряде программ по малому и среднему бизнесу, развитию науки и пр.  «Вскоре мы начнем с ЕС переговоры по визовому режиму. Мы думаем, что переговоры с ЕС никому не вредят. Никому от них не будет плохо.  Граждане РФ и Россия могут быть спокойны, поскольку ведя любые переговоры и вступая в любые организации, мы исходим из учета своих обязательств»,- сказал президент Армении Серж Саргсян.