ԵՄ-ի հետ բանակցություններով որևէ մեկին չենք վնասում. Սերժ Սարգսյան
ՄՈՍԿՎԱ, 15 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիության հետ նոր համաձայնագրի ստորագրումը Հայաստանին շատ բան կտա: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, այս մասին Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտում, պատասխանելով ուսանողներից մեկի հարցին, նշեց ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Նախ՝ բարեկամական, դաշնակցային հարաբերություններ: Երկրորդ հերթին՝ բարենպաստ առևտրային ռեժիմ. միայն մեկ օրինակ բերեմ` Հայաստանից ալյումինի փայլաթիթեղի արտահանման համար զրոյական մաքսատուրք է գործում, իսկ Ռուսաստանից այդ մաքսատուրքը 7 տոկոս է»,- նշեց ՀՀ Նախագահը:
Սերժ Սարգսյանի խոսքով` Հայաստանը հիմա մասնակցում է ԵՄ-ի մի քանի ծրագրերում, մասնավորապես «Հորիզոն 2020», ինչպես նաև տարբեր ծրագրեր փոքր ու միջին բիզնեսի, գիտության զարգացման ուղղությամբ և այլն: «Մենք առաջիկայում ԵՄ-ի հետ կսկսենք առանց վիզային ռեժիմի հաստատման ուղղությամբ բանակցությունները: Մենք ուղղակի կարծում ենք, որ այդ կերպ որևէ մեկին չենք վնասում: Դրանից որևէ մեկին որևէ վատ բան չի լինի: ՌԴ քաղաքացիները և Ռուսաստանը կարող են հանգիստ լինել, քանի որ մենք ելնում ենք այն կանխադրույթից, որ ցանկացած բանակցությունների մասնակցելիս և կազմակերպություններին անդամակցելիս, դա անում ենք հաշվի առնելով մեր ունեցած պարտավորությունները»,- ընդգծեց Նախագահ Սարգսյանը:

By holding talks with EU we don’t harm anyone – Serzh Sargsyan
MOSCOW, MARCH 15, ARMENPRESS. The signing of new agreement with the European Union will give a lot to Armenia, President Serzh Sargsyan said in a meeting with the students of the Moscow State Institute of International Relations, “Armenpress” correspondent reported.
“First of all, friendly, allies relations. Secondly, favorable trade regime. I will bring one example, zero customs duty is set for the export of aluminum foil from Armenia, whereas from Russia the customs duty is 7%”, President Sargsyan said.
He said currently Armenia takes part in a number of EU programs, in particular, “Horizon 2020” program, as well as various programs on small and medium enterprises, science development and etc. “We will launch talks with the EU over establishing visa-free regime soon. We just believe that by this we do not harm anyone. Nothing bad will happen to anyone from this. The Russian citizens and Russia can be quiet since we are guided by the provision that by participating in any negotiation and joining any organization we take into account our obligations”, Armenia’s President said.