Սթիվեն Հոքինգը պատրաստվում Է տիեզերք ուղեւորվել Virgin Galactic-ի տիեզերանավով
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրիտանացի հռչակավոր ֆիզիկոս Սթիվեն Հոքինգը հայտարարել Է, որ պատրաստվում Է տիեզերք ուղեւորվել Virgin Galactic ընկերության տիեզերանավով: Ինչպես գրել Է Daily Mail թերթի Էլեկտրոնային տարբերակը, այս մասին նա ասել Է Good Morning Britain ծրագրում կայացած հարցազրույցում, որը ITV հեռուստաալիքով հեռարձակվել Է մարտի 20-ին բրիտանական ժամանակով ժամը 06:00-ին (Երեւանի ժամանակով 10:00-ին), տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Այն հարցին, թե նրա համար ինչ Է երջանկությունը, գիտնականը պատասխանել Է, որ իրեն ամենամեծ ուրախությունը պարգեւել են երեք երեխաները: «Եվ ես կարող եմ ձեզ ասել, թե ինչը կարող Է ինձ երջանիկ դարձնել, ճանապարհորդությունը տիեզերք: Ես կարծում Էի, թե ոչ ոք ինձ այնտեղ չի վերցնի, բայց Ռիչարդ Բրենսոնը (Virgin Group-ի սեփականատերը, ընկերություն, որի մեջ Է մտնում Virgin Galactic-ը) ինձ տեղ առաջարկեց Virgin Galactic-ում, եւ ես անմիջապես պատասխանեցի «այո»,- պատմել Է նա:
Virgin Galactic-ի պատվերով Scaled Composites LLC ընկերության կողմից մշակված եւ The Spaceship Company ֆիրմայի կողմից կառուցված օդանավը նախատեսված Է մինչեւ շուրջ 100 կիլոմետր բարձրություն՝ տիեզերքի հետ Երկրի մթնոլորտի սահմանի մոտ, տուրիստական թռիչքների անցկացման համար, բայց առանց դրա ուղեծիր դուրս գալու: Վեց ուղեւորներից յուրաքանչյուրի համար ճանապարհորդության արժեքը կկազմի շուրջ 200 հազար դոլար: Տոմսերն արդեն ամրագրել Է մոտ 800 մարդ, այդ թվում, բացի Հոքինգից, դերասանուհի Անջելինա Ջոլին եւ երգչուհի Լեդի Գագան:
Սթիվեն Հոքինգը հայտնի Է տիեզերաբանությանը վերաբերող իր աշխատանքներով եւ գիտության ժողովրդականացմամբ: Նա առաջինն Է հրապարակել հոդված սեւ անցքերի գոլորշիանալու հնարավորության մասին: 1963 թվականին Օքսֆորդի համալսարանում ուսանելիս նրա մոտ հայտնաբերել են կենտրոնական նյարդային համակարգի հազվագյուտ հիվանդություն՝ կողային ամիոտրոֆիկ սկլերոզ:
Տրախեոտոմայից հետո գրեթե 20 տարի անց գիտնականը կորցրել Է խոսելու ունակությունը եւ այդ ժամանակվանից ի վեր օգտվում Է խոսքի սինթեզատորից: 1997 թվականից նա տեղաշարժվում Է համակարգչով հանդերձված հաշմանդամի սայլակով: Ծանր հիվանդությունը Հոքինգին չի խանգարել դառնալու արդի ամենահայտնի տեսաբան-ֆիզիկոսներից մեկը եւ կարգավորելու անձնական կյանքը: Հունվարի 8-ին լրացել Է նրա 75 տարին:

Стивен Хокинг завил о намерении полететь в космос
Знаменитый британский физик Стивен Хокинг заявил, что собирается отправиться в космос на корабле компании Virgin Galactic. Как пишет электронная версия газеты Daily Mail, об этом он сказал в интервью программе Good Morning Britain, которая выйдет на телеканале ITV в понедельник, 20 марта, в 06:00 утра по британскому времени (09:00 мск).
На вопрос о то, что для него счастье, ученый ответил, что наибольшую радость ему принесли трое детей. «И я могу сказать вам, что сделает меня счастливым, — путешествие в космос. Я думал, что никто меня туда не возьмет, но Ричард Брэнсон (владелец Virgin Group, в которую входит Virgin Galactic, — «Лента.ру») предложил мне место в Virgin Galactic, и я немедленно ответил "да"», — рассказал он,сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru.
Разработанный компанией Scaled Composites LLC и построенный фирмой The Spaceship Company по заказу Virgin Galactic планер предназначен для проведения туристических полетов до высоты около ста километров: к границе атмосферы Земли с космосом, но без выхода на ее орбиту. Стоимость путешествия для каждого из шести пассажиров будет составлять порядка 200 тысяч долларов. Билеты уже забронировали около 800 человек, в том числе, коме Хокинга, актриса Анджелина Джоли и певица Леди Гага.
Стивен Хокинг известен своими работами по космологии и популяризацией науки. Он первым опубликовал статью о возможности черных дыр испаряться. В 1963 году во время учебы в Оксфордском университете у него обнаружили редкое хроническое заболевание центральной нервной системы — боковой амиотрофический склероз. Почти 20 лет спустя после трахеостомии ученый потерял способность говорить и с тех пор пользуется синтезатором речи. С 1997 года он передвигается на инвалидной коляске с компьютером. Тяжелое заболевание не помешало Хокингу стать одним из самых известных современных физиков-теоретиков и устроить личную жизнь. 8 января ему исполнилось 75 лет.