Սամվել Բաբայանը ձերբակալվել է մաքսանենգ ճանապարհով ՀՀ «Իգլա» համալիր տեղափոխելու քրգործով. ԱԱԾ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը հաստատել է Սամվել Բաբայանի ձերբակալման մասին տեղեկությունները: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ ԱԱԾ մամուլի կենտրոնից, Բաբայանը ձերբակալվել է մաքսանենգ եղանակով Հայաստանի Հանրապետություն «Իգլա» տեսակի զենիթա-հրթիռային համալիր տեղափոխելու փաստի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում: ԱԱԾ հաղորդագրությունը ներկայացնում ենք ամբողջությամբ.
«Ի պատասխան տարբեր լրատվամիջոցների բազմաթիվ հարցումների՝ ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության մամուլի կենտրոնը հայտնում է, որ մաքսանենգ եղանակով Հայաստանի Հանրապետություն «Իգլա» տեսակի զենիթա-հրթիռային համալիր տեղափոխելու փաստի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում այս պահին ձերբակալված են 3 անձ, այդ թվում՝ ՀՀ քաղաքացի Սամվել Բաբայանը։
Կատարված քննչական գործողությունների և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում  ստացվել են նաև արժանահավատ տվյալներ, որ նշված զենիթա-հրթիռային համալիրի բաղկացուցիչ մասերի ձեռքբերումը և փոխադրումն իրականացրած անձինք գործել են Սամվել Բաբայանի հետ ունեցած նախնական համաձայնությամբ և նրա պատվերով։
Ըստ փորձագետի եզրակացության՝ զենիթա-հրթիռային համալիրի բաղադրիչ կազմող «9M39» մարտական հրթիռը պիտանի է հետագա շահագործման համար և հանդիսանում է ռազմամթերք։
Ներկայումս պարզաբանվում են զենիթա-հրթիռային համալիրի բաղկացուցիչ մասերի ձեռքբերման շարժառիթները, հնարավոր օգտագործման նպատակները, ինչպես նաև ֆինանսավորման աղբյուրները։

complex – NSS Armenia
YEREVAN, MARCH 22, ARMENPRESS. The National Security Service of Armenia has detailed on the arrest of former Defense Minister of Artsakh, Defense Army ex-Commander Samvel Babayan. As “Armenpress” was informed from the NSS Armenia, Samvel Babyan has been arrested for smuggling Igla antiaircraft missile complex into the Republic of Armenia. Bellow is the statement of the NSS Armenia.
“In answer to various enquiries by different news outlets the press service of the National Security Service of Armenia informs that three persons, including citizen of the Republic of Armenia Samvel Babayan, are arrested at the moment over a criminal case initiated for smuggling Igla antiaircraft missile complex into the Republic of Armenia.
As a result of operative-investigative measures we have gathered trustworthy information that the individuals responsible for the acquisition and transportation of the parts of the mentioned antiaircraft missile complex operated in line with an in-advance agreement with Samvel Babyan and upon his request.
According to the conclusion of the expert the “9M39” missile of the antiaircraft missile complex is in a fit state and is considered ammunition.
Currently the motivations for acquiring the parts of the antiaircraft missile complex, possible goals for its application, as well as funding sources are being clarified.