Ժոզեֆ Դոլը ՀՀ ընտրողներին մաղթել է խուսափել պոպուլիստական շեղումներից. ԵԺԿ նախագահի ուղերձը ՀՀԿ-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում ապրիլի 2-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցության նախագահ Ժոզեֆ Դոլը Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությանն աջակցության տեսաուղերձ է հղել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ուղերձում Դոլը, մասնավորապես, մաղթել է, որպեսզի ընտրողները շարունակեն վստահել պատասխանատու ուժերին, ինչպիսին է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը, և խուսափեն բոլոր պոպուլիստական շեղումներից:
«Հարգելի՛ Նախագահ Սարգսյան,
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության հարգելի՛ ընկերներ,
Հաճույքով ձեզ եմ ուղղում հաջողության իմ բարեմաղթանքները ապրիլի 2-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների կապակցությամբ:
Այս ընտրությունները կլինեն առաջինը այն պահից ի վեր, ինչ Հայաստանը 2015թ. Սահմանադրական հանրաքվեի արդյունքում դարձել է խորհրդարանական երկիր: Դրանք նաև կլինեն առաջինը, որոնք տեղի կունենան նոր Ընտրական օրենսգրքի շրջանակներում, որի նախաձեռնողը Հանրապետական կուսակցությունն էր:
Ընդսմին ընտրությունները ձեր ժողովրդավարությունը փորձարկելու կարևոր հնարավորություն են ընձեռում: Էական է, որ դրանք անցնեն ամենայն ազատությամբ և թափանցիկությամբ, խաղաղ պայմաններում, միջազգային չափանիշներին համապատասխան: Վստահ եմ, որ ձեր ղեկավարությունը կանի անհրաժեշտ ամենբան՝ հենց այդպիսի ընտրություններ կազմակերպելու համար:
Եվ դա կարվի ոչ թե ձեր միջազգային գործընկերներին բավարարելու նպատակով, այլ ի շահ ձեր երկրի և ձեր քաղաքացիների:
Կասկած չկա, որ ազատ և արդար ընտրությունները նախապայման են Հայաստանի և Եվրամիության միջև հարաբերությունների հետագա խորացման, ինչին վերջերս նախաստորագրված համապարփակ և ընդլայնված համագործակցության համաձայնագիրը նոր թափ կհաղորդի:
Առաջին հերթին դրանից կօգտվեն Հայաստանի քաղաքացիները:
Քանզի կայացած ժողովրդավարությունը կարող է դարձնել Հայաստանը ավելի ուժեղ: Ամրապնդել իրավունքի գերակայությունը, պայքարել կոռուպցիայի դեմ, ապահովել դատական համակարգի անկախությունը և երաշխավորել երկրի քաղաքական կայունությունը. Այս ամենը ուղղակի ազնիվ նպատակներ չեն:   Դրանք նաև միջոց են, որն օգտագործելով՝Հայաստանը կարող է դառնալ ավելի գրավիչ միջազգային ներդրողների և արտասահմանյան ձեռնարկությունների համար, ինչը ձեր երկրում կապահովի տնտեսական աճ և նոր աշխատատեղեր:
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության հարգելի ընկերներ,
Իհարկե, գործընթացը, որի մասին ես խոսում եմ, հաջողությամբ պսակելո ւհամար պահանջվում է բոլոր քաղաքական կուսակցությունների և քաղաքացիական հասարակության բոլոր հատվածների մասնակցություն և ներգրավվածություն:
Բայց, ինչպես ես սիրում եմ հիշեցնե լիշխանություն կազմած մեր անդամ կուսակցություններին, մեծ իշխանությունը ենթադրում է մեծ պատասխանատվություն:
Որպես իշխող կուսակցություն՝ այդ պատասխանատվությունը առաջին հերթին ընկնում է ձեր վրա, քանի որ հայաստանցիները առաջին հերթին ձեզ կհամարեն պատասխանատու, եթե դուք ընդունակ չլինեք արդարացնել ժողովրդավարության, կայունության, տնտեսական և կառուցվածքային անհրաժեշտ բարեփոխումների իրականացմամբ, նաև բարգավաճման հետ կապված նրանց սպասելիքները: Դա մի դժվարին պատասխանատվություն է, բայց իմանալով ձեր ներգրավվածությունը և ակտիվ աշխատանքը ԵԺԿ-ի շրջանակներում, վատահություն եմ հայտնում, որ դուք կհաջողեք:
Եվ իմ վերջին մաղթանքը, ընկերներ, որը ես կցանկանայի ձևակերպել այս ընտրությունների առնչությամբ: Վերջին տարիները Եվրոպայում նշանավորվել են պոպուլիստական և ծայրահեղական կուսակցությունների առաջխաղացմամբ: Բարեբախտաբար, պոպուլիստները չկարողացան ցանկալի արդյունքի հասնել Նիդեռլանդներում, բայց մեզ դեռ սպասում ե նբազմաթիվ կարևոր ընտրական գործընթացներ, այդ թվում նաև՝ իմ երկրում, և ես նույնիսկ չեմ ցանկանում պատկերացնել, թե ինչ աղետներ կառաջացնի Մարին Լը Պենի հաղթանակը Ֆրանսիայի և Եվրոպայի համար:
Ես ձեզ մաղթում եմ, որ ձեր ընտրողները շարունակեն վստահել պատասխանատու ուժերին, ինչպիսին է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը, և խուսափեն բոլոր պոպուլիստական շեղումներից: Բայց դրա համար դուք պետք է կարողանաք լսել նրանց և արձագանքել նրանց մտավախություններին և սպասելիքներին:
Հարգելի ընկերներ, հաջողություն եմ ցանկանում ձեր բոլոր թեկնածուներին, որպեսզի Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը կարողանա շարունակել առաջնորդել ձեր երկիրը ճիշտ ճանապարհով»:

Президент Европейской народной партии Джозеф Дол пожелал армянским избирателям избегать каких-либо популистских расхождений
Президент Европейской народной партии Джозеф Дол пожелал армянским избирателям
избегать каких-либо популистских расхождений
Накануне предстоящих 2 апреля парламентских выборов в Армении президент Европейской народной партии Джозеф Дол выпустил видеопослание в поддержку правящей Республиканской партии Армении. Как сообщает Арменпресс, в своем послании Дол пожелал избирателям продолжать доверять таким ответственным силам, как Республиканская партия Армении, и избегать каких-либо популистских расхождений.
«С радостью обращаюсь к вам с теплыми пожеланиями успеха на парламентских выборах в апреле 2. Эти выборы станут первыми после конституционного референдума в Армении в 2015 году, в результате которого Армения стала парламентской республикой. Эти выборы также будет первыми, которые пройдут в рамках нового Избирательного кодекса, инициированного Республиканской партией.
Между тем, эти выборы дают важную возможность проверить прочность демократии в вашей стране. Очень важно, чтобы они проходили полностью свободно и прозрачно, мирно и в соответствии с международными стандартами. Я убежден, что ваше руководство будет делать все возможное, чтобы организовать такие выборы.
И это будет сделано не с целью удовлетворения международных партнеров, но в интересах своей страны и граждан.
Не вызывает сомнений то, что свободные и справедливые выборы являются необходимым условием для дальнейшего углубления отношений между Арменией и ЕС, которые будут развиваться с помощью парафированного недавно соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве.
Граждане Армении первыми получат преимущества, так как устоявшаяся демократия может сделать Армению сильнее», - отметил Джозеф Доль, добавив, что все политические силы ответственны за успех выборов, но в первую очередь Республиканская партия, так как это находящаяся у власти партия.
Президент ЕНП отметил в своем послании, что в Европе в последние годы прогрессируют популистские и экстремистские партии. «К счастью, популисты не смогли достичь успеха в Нидерландах, но нас ожидает много важных избирательных процессах, в том числе и в моей стране, и я даже не хочу представить себе бедствия, которые может принести Франции и Европе победа Марин Ле Пен.
Я хочу, чтобы избиратели в вашей стране продолжали доверять таким ответственным силам, как Республиканская партия Армении, и избежали каких-либо популистских расхождений. Но для этого вы должны быть в состоянии услышать их и реагировать на их проблемы и ожидания.
Дорогие товарищи, я желаю успеха вашим кандидатам, так как Республиканская партия Армении может провести свою страну по правильному пути», - заключил он.