ՄԱԿ-ում մեկնարկում են միջուկային զենքի արգելման բանակցությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ում սկսվում են բանակցությունները միջուկային զենքի լիակատար արգելման կոնվենցիայի շուրջ: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, նման միջազգային համաձայնագրի նախաձեռնող են դարձել մի շարք երկրներ, որոնք չունեն այդօրինակ զենք, ընդ որում միջուկային տերությունները չեն մասնակցելու այդ խորհրդաժողովին:
Խորհրդաժողովի անցկացման որոշումն ընդունվել Էր անցյալ տարի ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի զինաթափման եւ միջազգային անվտանգության կոմիտեի կողմից: ԳԱ-ի համապատասխան բանաձեւի համահեղինակներ են հանդես եկել Ավստրալիան ու եւս 50-ից ավելի երկրներ, փաստաթղթին աջակցել Է 123 պետություն: Դեմ են արտահայտնվել 38 պետություններ, նրանց թվում՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի չորս անդամներ՝ Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ը, Ֆրանսիան, Մեծ Բրիտանիան: Չինաստանն այն ժամանակ ձեռնպահ մնաց քվեարկության ժամանակ: Սակայն ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ բոլոր հինգ պաշտոնական միջուկային տերությունները չեն մասնակցելու խորհրդաժողովին:
Խորհրդաժողովի առաջին փուլը, ՄԱԿ-ի ԳԱ-ի որոշման համաձայն, կետեւի հինգ օր, իսկ երկրորդը կետեւի արդեն երեք շաբաթ եւ կսկսվի հունիսի 15-ին: Դրա ավարտին խորհրդաժողովի մասնակիցները Գլխավոր ասամբլեային զեկույց կներկայացնեն  աշխատանքի արդյունքների մասին: Բանակցային ողջ գործընթացի արդյունքը, ինչպես սպասվում Է, կդառնա միջուկային զենքի արգելման եւ վերացման մասին իրավաբանորեն պարտավորեցնող փաստաթուղթը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В ООН начинаются переговоры по конвенции о запрещении ядерного оружия
В ООН начинаются переговоры по конвенции о полном запрещении ядерного оружия. Инициатором такого международного соглашения выступил ряд стран, не обладающих подобным оружием, при этом ядерные державы в конференции принимать участие не будут, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Решение о проведении конференции было принято в прошлом году комитетом Генеральной Ассамблеи ООН по разоружению и международной безопасности. Авторами соответствующей резолюции ГА выступила Австралия и еще более 50 стран, документ был поддержан 123 государствами. Против выступили 38 государств, среди них — четыре постоянных члена СБ ООН Россия, США, Франция, Великобритания. Китай тогда воздержался при голосовании. Однако позже стало известно, что все пять официальных ядерных держав не будут принимать участия в конференции.
Глава МИД РФ Сергей Лавров, выступая в прошлом году на Генассамблее ООН, назвал популистскими лозунги "ядерного нуля", которыми пытаются подменить решение задач стратегической стабильности.
Идею немедленного запрета ядерного оружия в Москве считает непродуктивной. В этом вопросе солидарны все члены "ядерной пятерки".
Директор Департамента по вопросам нераспространения и контроля над вооружениями МИД РФ Михаил Ульянов позже назвал идею организаторов конференции о безъядерном мире "нонсенсом" и подтвердил, что все пять официальных ядерных держав в ней не участвуют.
Первый раунд конференции, согласно решению комитета ГА ООН, продлится пять дней, а второй будет длиться уже три недели и начнется 15 июня. По окончании участники конференции представят Генассамблее доклад о результатах работы. Итогом всего переговорного процесса, как ожидается, станет юридически обязывающий документ о запрете и ликвидации ядерного оружия.