Եվրամիությունում անհանգստացած են մուսուլմանների արմատականացումից
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մահմեդական բնակչության ներքին արմատականացումն ամենամեծ հիմնախնդրիներից մեկն Է Եվրամիության համար, որը ծառացած Է ազգային  իշխանությունների հանդեպ ահաբեկչության դեմ պայքարի գործընթացում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, մարտի 27-ին հայտարարել Է ներքին գործերի, միգրացիայի եւ քաղաքացիության եվրակոմիսար Դիմիտրոս Ավրամոպուլոսը:
«Ներքին արմատականացումը, իսկ մենք դա քննարկելու ենք, ամենագլխավոր հիմնախնդիրներից մեկն Է, որը ծառացած Է մեր առջեւ»,- Բրյուսելում ասել Է նա լրագրողներին՝ ժամանելով Եվրամիության 28 անդամ-երկրների արտաքին գործերի նախարարությունների ղեկավարների հանդիպմանը:
Եվրոպացի փորձագետների տվյալներով՝ Սիրիայում ահաբեկչական խմբավորումների զինյալների կողմից կռվում Է ԵՄ-ի շուրջ 3 հազար քաղաքացի: Փորձագետները նշում են, որ եթե 15 տարի առաջ ահաբեկիչները հավաքագրում Էին ինտելեկտուալների, ուսանողների, կրոնական առաջնորդների, ապա ներկայում եվրոպացի իսլամիստների շուրջ մեկ երրորդը քրեական անցյալով մարդիկ են՝ հակամետ բռնությանն ու արկածախնդրությանը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Евросоюзе обеспокоены радикализацией мусульманского населения
Внутренняя радикализация мусульманского населения является одной из самых больших проблем для Евросоюза, с которой сталкиваются национальные власти в процессе борьбы с терроризмом. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом заявил в понедельник еврокомиссар по внутренним делам, миграции и гражданству Димитрос Аврамопулос.
"Внутренняя радикализация, а мы будем это обсуждать, является одной из самых главных проблем, с которыми мы сталкиваемся", — сказал он журналистам в Брюсселе по прибытии на встречу глав МИД 28 стран-членов ЕС.
По данным европейских экспертов, в Сирии на стороне боевиков террористических группировок воюют около 3000 граждан ЕС. Эксперты отмечают, что если 15 лет назад террористы вербовали интеллектуалов, студентов, религиозных лидеров, то в настоящее время около трети европейских исламистов — это люди с криминальным прошлым, склонные к насилию и авантюризму.