Եթե չլիներ ԵԱՏՄ-ն, մեր երկրների տնտեսական ցուցանիշները շատ ավելի վատ կլինեին. Տատյանա Վալովայա
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չնայած 2016 թվականին ԵԱՏՄ շրջանակում արձանագրվել է ընդհանուր ՀՆԱ-ի նվազում, առանձին երկրներում՝ մասնավորապես Հայաստանում, Ղրղզստանում եւ Ղազախստանում գրանցվել է ՀՆԱ-ի աճ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ զրույցում այս մասին տեղեկացրեց Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի ինտեգրման և մակրոտնտեսության հարցերով կոլեգիայի անդամ, նախարար Տատյանա Վալովայան:
«Մենք միշտ անկեղծ ասել ենք, որ 2015 թվականին ԵԱՏՄ մեկնարկը համապատասխանեց ընդհանուր ոչ բարենպաստ  տնտեսական պատկերի հետ գլոբալ առումով, ինչն էլ  արտացոլվեց մեր երկրների տնտեսության վրա: Այնուամենայնիվ,  2015-16 թվականների մեր վերլուծությունը  հստակ ցույց է տալիս, որ եթե չլիներ ԵԱՏՄ-ն, ապա  մեր երկրների ցուցանիշները  շատ ավելի վատ կլինեին:  Մենք համոզված էինք, որ ինտեգրացիոն զարգացման  շնորհիվ հնարավոր է հաղթահարել բացասական տենդենցները եւ դրական դինամիկայի հասնել, եւ ուրախությամբ կարող ենք փաստել, որ 2016 թվականի ցուցանիշները մեր՝ 2015 թվականին արված կանխատեսումների  ճշմարտացիության մասին են խոսում»,-ասաց ԵՏՀ կոլեգիայի անդամը:
Նա նշեց, որ ԵԱՏՄ շրջանակում ՀՆԱ-ն նվազել է 0.1 տոկոսով, որը սակայն այդքան զգալի չէր, որքան 2015 թվականին, երբ այն կրճատվել էր  2.3 տոկոսով: Տատյանա Վալովայան սա արդեն իսկ հուսադրող ցուցանիշ է համարում:
«Հայաստանում ՀՆԱ-ն աճել է 0.2 տոկոսով, սակայն 2015-ին այն  աճել էր 3.0 տոկոսով: Ղազախստանում աճել է  1.0 տոկոսով, մինչդեռ 2015 թվականին այն կազմել էր 1.2, իսկ Ղրղզստանում՝ 3.8 տոկոսով, մինչդեռ 2015 թվականին երկրի ՀՆԱ-ն  աճել էր  3.9 տոկոսով»,-ընդգծեց  Տատյանա Վալովայան:

Без ЕАЭС экономические показатели стран-членов организации были бы гораздо хуже: министр ЕЭК
Хотя в 2016 году в рамках Евразийского экономического союза было зафиксировано снижение общего объема ВВП, в отдельных странах, в частности, в Армении, Кыргызстане и Казахстане, был зафиксирован рост ВВП. Как сообщает Арменпресс, об этом на пресс-конференции сказала член Коллегии (министр) по интеграции и макроэкономике ЕЭК Татьяна Валовая.
«Мы всегда честно говорили, что запуск ЕАЭС в 2015 году совпал с неблагоприятной экономической действительностью в глобальном плане, что отразилось на экономике наших стран. Тем не менее, наш анализ 2015-2016 ясно показывает, что без ЕАЭС показатели наших стран были бы гораздо хуже. Мы были убеждены в том, что с развитием интеграции можно преодолеть негативные тенденции и достичь положительной динамики, и мы можем констатировать, что показатели 2016 года говорят о правдивости наших прогнозов, сделанных в 2015-м году», - сказала министр ЕЭК.
Татьяна Валовая отметила, что ВВП в ЕАЭС снизился на 0,1%, однако, это было не столь значительным, как в 2015 году, когда снижение составило 2,3%.
«Это уже обнадеживающая тенденция. В Армении ВВП увеличился на 0,2%, но в 2015 году он вырос на 3,0%. В Казахстане ВВП вырос на 1,0%, тогда как в 2015 году рост составил 1,2%, а в Кыргызстане рост составил 3,8%, а в 2015 году - 3,9%», - отметила министр ЕЭК.