107-ամյա իրանցին իր թեկնածությունն Է առաջադրել գյուղխորհրդի ընտրություններում
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի 107-ամյա բնակիչ Ֆեյզոլա Ֆաթհին իր թեկնածությունն Է գրանցում իշխանության տեղական մարմինների ընտրություններին մասնակցելու համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, մարտի 28-ին հայտնել Է BBC News-ը:
Տղամարդը Դիվանդերեի շահրեստանի (Քրդստանի նահանգ) ընտրական հանձնաժողովին Է դիմել իր 73-ամյա կնոջ՝ Ջահանի հետ միասին, որը նույնպես պլանավորում Է իր թեկնածությունն առաջադրել գյուղխորհրդում: Նա հայտարարել Է, որ ընտրվելու դեպքում «ծառայելու Է ժողովրդին եւ գլխավոր տեղը հատկացնելու Է նրա հիմնախնդիրներին»:
Իշխանության տեղական մարմիններում ավելի վաղ գրանցված 1889 թեկնածուների տարիքը գերազանցում Է 75-ը: Սպասվում Է, որ քվեարկությունը կանցկացվի Իրանի նախագահի ընտրությունների հետ միաժամանակ, որոնք նշանակված են մայիսի 19-ին:

107-летний иранец собрался баллотироваться на выборы в совет деревни
107-летний житель Ирана Фейзолла Фатхи (Feizollah Fathi) начал регистрацию своей кандидатуры для участия в выборах в местные органы власти. Как передает Арменпресс, об этом во вторник, 28 марта, сообщает BBC News.
Мужчина обратился в избирательную комиссию шахрестана Дивандере (провинция Курдистан) вместе с 73-летней женой Джахан, также планирующей баллотироваться в совет деревни. Он заявил, что в случае избрания будет «служить народу и отводить главное место его проблемам».
Возраст 1889 зарегистрированных ранее кандидатов в местные органы власти превышает 75 лет. Ожидается, что голосование пройдет одновременно с выборами президента Ирана, намеченными на 19 мая.
В 2016 году сообщалось, что в ходе национальной переписи населения в иранской провинции Курдистан нашли старейшего в стране человека — 134-летнего Ахмада Суфи.