Աղետների կառավարման ՀՀ անձնակազմը լիարժեք է ցուցաբերել գործնական գիտելիքները միջազգային վարժանքի ընթացքում
Աղետների կառավարման ՀՀ անձնակազմը լիարժեք է ցուցաբերել գործնական
գիտելիքները միջազգային վարժանքի ընթացքում
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  «Տարերային և տեխնածին աղետների կանխարգելում, պատրաստվածություն և արձագանքում արևելյան տարածքում» (PPRD East 2) ծրագրի 2-րդ փուլի շրջանակներում ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունում մարտի 28-29-ը կայացել է «Արձագանքում միջազգային օգնության հայտին» թեմայով շտաբային վարժանք: Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության պաշտոնական կայքից, որի հաղորդագրության մեջ նաև նշված է. «Ուսումնավարժանքին մասնակցում էին ծրագրի 6 անդամ երկրները` Հայաստանը, Վրաստանը, Ադրբեջանը, Ուկրաինան, Մոլդովան և Բելառուսը, ինչպես նաև` Չեխիան, Դանիան և Ռումինիան:
Ուսումնավարժանքի նպատակն էր բարձրացնել արևելյան գործընկերության երկրների համագործակցությունը` աղետների կառավարման ոլորտում:
Շտաբային վարժանքի բոլոր մասնակից երկրներում ներկա էին փորձագետներ, որոնց խնդիրն էր համակարգել և վերահսկել կատարվող աշխատանքները: Հայաստանում աշխատանքները համակարգում էր փորձագետ, աղետների կառավարման խորհրդատու Ալեն Փիլոուն (Մեծ Բրիտանիա):
Ամփոփելով վարժանքը` փորձագետը նշեց, որ մեծապես տպավորված է հայկական թիմի արհեստավարժությամբ և կազմակերպվածությամբ: «Աղետների կառավարման հայաստանյան անձնակազմը կարողացավ լիարժեք ցուցաբերել իր գործնական գիտելիքները»,-ասաց փորձագետը՝ ողջունելով և բարձր գնահատելով հայկական կողմի նախաձեռնողականությունը:
PPRD East 2 ծրագրի շրջանակներում մասնակից երկրների փրկարարները բազմիցս կատարելագործել են իրենց հմտություններն ու կարողությունները` պատրաստ լինելով արագ և արդյունավետ արձագանքել արտակարգ իրավիճակներում: Այս շտաբային վարժանքը տեսական հատվածն էր, իսկ արդեն լայնածավալ դաշտային ուսումնավարժանքը կկայանա ս. թ. սեպտեմբերի 16-17-ը:
«Արմենպրես»-ին Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության գրասենյակի փոխանցած հաղորդագրության մեջ նշված է. «Բնական աղետները կարող են հարվածել ամենուր, ցանկացած ժամանակ: Նույնիսկ ամենալավ պատրաստված երկիրը կարող է բացահայտել, որ իր սեփական փրկարար ծառայություններն ի վիճակի չեն հաղթահարել իրավիճակը և օգնության կարիք ունեն այլ երկրներից: Եվրոպական միությունը մշակել է աղետների միջազգային արձագանքումը հեշտացնելու մի մեխանիզմ : 2017 թ մարտի 28-29-ին, այդ մեխանիզմը փորձարկվեց որոշումների կայացման վարժանքի ընթացքում, որը տեղի էր ունենում միաժամանակ Արևելյան Եվրոպայի վեց գործընկեր երկրներում, երեք ԵՄ անդամ երկրներում եւ ԵՄ Բնակչության պաշտպանության մեխանիզմի Արտակարգ իրավիճակների արձագանքման համակարգման կենտրոնում:
Միջազգային փրկարարական թիմերի ժամանումն աղետի վայր հաճախ ցուցադրվում է լուրերով: Սակայն, լրատվական հաղորդումները երբեք ցույց չեն տալիս այն ինտենսիվ միջազգային համակարգումը, տեղեկատվության փոխանակումը, և որոշումների կայացումը բազմաթիվ մայրաքաղաքներում, որը տեղի է ունենում նախքան թիմերի փաստացի պատվիրակումը: Որպես ԵՄ-MOLDEX 2017 անվանվող միջազգային վարժանքի 1-ին Մաս, այդ որոշումների կայացումը փորձարկվել է 2017 թ. մարտի 28-29-ին կա:յացած ուսումնավարժանքի միջոցով: Վարժանքը սկսելու համար, ահազանգող հաղորդագրությամբ հայտարարվեց ուժգին երկրաշարժի մասին, որը վնասել է Մոլդովայի որոշ շրջաններ: Մոլդովայի Բնակչության պաշտպանության և արտակարգ իրավիճակների ծառայությունը որոշեց, որ միջազգային օգնություն է հարկավոր, և Ճգնաժամային արտակարգ իրավիճակների կառավարման կենտրոնն աջակցություն ստանալու հարցում ուղարկեց Բրյուսելում գտնվող ԵՄ Արտակարգ իրավիճակներին արձագանքման համակարգման կենտրոն: Բրյուսելն անմիջապես կապվեց վարժանքին մասնակցող երկրների՝ Հայաստանի,Ադրբեջանի, Բելառուսի, Չեխիայի, Դանիայի, Վրաստանի, Ռումինիայի և Ուկրաինայի մայրաքաղաքների հետ: Այդ երկրներից յուրաքանչյուրում, որոշում կայացնող անձինք հավաքվել էին Ճգնաժամերի կառավարման ազգային կենտրոններում և դիտարկեցին աջակցելու խնդրանքը: Աջակցության առաջարկներ արվեցին, առաջարկները համակարգվում էին Բրյուսելի կողմից, Մոլդովան որոշեց, թե որ առաջարկներն ընդունի, և, ընդունող երկրի աջակցության վերաբերյալ հարցեր քննարկվեցին առաջարկող երկրների և Մոլդովայի միջև:
«1988 թ. Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժից հետո չկար միջազգային օգնության պատշաճ համակարգում, - ասում է Մուշեղ Ղազարյանը՝ ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության Փրկարար ծառայության տնօրենը և PPRD East 2 Ղեկավար կոմիտեի անդամը: - Այս վարժանքը ցույց տվեց, որ միջազգային հանրությունը երկար ճանապարհ է անցել 1988 թ-ից ի վեր: Մենք երախտապարտ ենք ԵՄ-ին՝ վարժանքը կազմակերպելու և, որպես միջազգային համակարգման կատալիզատոր ծառայելու համար»:
ԵՄ MOLDEX 2017 վարժանքի երկրորդ մասը տեղի կունենա 2017թ. սեպտեմբերին, երբ հինգ այլ գործընկեր երկրների՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի, Վրաստանի, և Ուկրաինայի փրկարարական թիմեր կաջակցեն Մոլդովային: Նրանք կհամալրվեն երեք ԵՄ անդամ պետություններից թիմերով՝ Չեխիայի Հանրապետությունից, Դանիայից և Ռումինիայից:
ԵՄ կողմից ֆինանսավորվող «Տարերային և տեխնածին աղետների կանխարգելումը, պատրաստվածությունը և արձագանքումն Արևելյան գործընկերության երկրներում» (PPRD East 2) Ծրագրի նպատակն է՝ նպաստել Արևելյան գործընկեր երկրների խաղաղությանը, կայունությանը, անվտանգությանը եւ բարգավաճմանը: Այն նաև միտված է պաշտպանելու տարածաշրջանի շրջակա միջավայրը, բնակչությունը, մշակութային ժառանգությունը, ռեսուրսները և ենթակառուցվածքները՝ ամրապնդելով երկրների դիմակայելու ճկունությունը, պատրաստվածությունը և արձագանքումը տեխնածին և տարերային վտանգների հետևանքով առաջացած աղետների նկատմամբ:
PPRD East 2 Ծրագիրը նպաստում է աղետների ռիսկի կառավարման կարողությունների զարգացմանը ազգային մակարդակով Հայաստանում, Ադրբեջանում, Բելառուսում, Վրաստանում, Մոլդովայում եւ Ուկրաինայում: Այն ամրապնդում է տարածաշրջանային համագործակցությունը Գործընկեր երկրների միջև, և Գործընկեր երկրներին աստիճանաբար ավելի մոտեցնում է ԵՄ Բնակչության պաշտպանության մեխանիզմին: Ծրագրի տևողությունը 4 տարի է, € 5.5 միլիոն բյուջեով»:

Armenia’s personnel of disaster management performs excellent practical knowledge at international training
Armenia’s personnel of disaster management performs excellent practical knowledge at
international training
YEREVAN, MARCH 29, ARMENPRESS. In the sidelines of the 2nd stage of the “Prevention, Preparedness and Response to Natural and Man-made Disasters in the Eastern Partnership Countries” (PPRD East 2) program a staff training at the Ministry of Emergency Situations of Armenia took place on March 28-29 called “Response to international help call”.
As “Armenpress” was informed from the press service of the Ministry, 6 member states of the program, Armenia, Georgia, Azerbaijan, Ukraine, Moldova and Belarus, as well as Czech Republic, Denmark and Romania participated in the training. The training is aimed at fostering the cooperation between Eastern partnership states in the sphere of disaster management.
Experts were present at the staff trainings in each country tasked to coordinate and control the activities. Expert, disaster management consultant Alain Pilou coordinated the activities in Armenia.
Summing up the results, the expert noted that he is deeply impressed by the skills and discipline of the Armenian staff. “The Armenian personnel of disaster management was able to fully demonstrate its practical knowledge”, the experts said.
This was the theoretical part of the program, while the large-scale field exercises will take place on September 16-17 of the current year.
“Natural disasters can strike anywhere, any time. Even the most well prepared country may find that its own rescue services are unable to cope with the situation and need assistance from other countries. The European Union has developed a mechanism to facilitate the international response to disasters. On 28-29 March 2017, the mechanism was tested in a decision-making exercise taking place simultaneously in six Eastern European Partner Countries, three EU Member Countries and the Emergency Response Coordination Centre of the EU Civil Protection Mechanism.
The arrival of international rescue teams at the site of a disaster is often shown on the news. What the news programmes never show is the intense international coordination, exchange of information, and decision making in many capitals that goes on prior to the actual sending of teams. As Part 1 of the international exercise named EU MOLDEX 2017, that decision-making was tested in a table-top exercise on 28-29 March 2017. To start the exercise, an alert message announced a major earthquake affecting parts of Moldova. The Civil Protection and Emergency Situations Service of Moldova decided that international assistance was needed, and the Crisis Emergency Management Centre sent a request for assistance to the EU Emergency Response Coordination Centre in Brussels. Brussels immediately contacted the capitals of the countries participating in the exercise: Armenia, Azerbaijan, Belarus, Czech Republic, Denmark, Georgia, Romania, and Ukraine. In each of these countries, decision makers were gathered at the national crisis management centres and considered the request for assistance. Offers of assistance were made, the offers were coordinated by Brussels, Moldova decided which offers to accept, and questions about host nation support were discussed between the offering countries and Moldova”, reads the statement of the EU Delegation to Armenia.
“After the Spitak Earthquake in 1988 there was no proper coordination of the international assistance,” says Mr Mushegh Ghazaryan, Director of the Rescue Service, Ministry of Emergency Situations of Armenia, and PPRD East 2 Steering Committee member.
“This exercise has shown that the international community has come a long way since 1988. We are grateful for the EU to organise the exercise and to serve as a catalyst for international coordination.”
The second part of the EU MOLDEX 2017 exercise will take place in September 2017, when rescue teams from the five other Partner Countries – Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, and Ukraine will support Moldova. They will be supplemented with teams from three EU Member States: the Czech Republic, Denmark and Romania. Background information
The EU-funded Programme on Prevention, Preparedness and Response to Natural and Man-made Disasters (PPRD East 2) is to contribute to the peace, stability, security and prosperity of the Eastern Partner Countries. It is also aimed to protect the environment, population, cultural heritage, resources and infrastructures of the region by strengthening the countries’ resilience, preparedness and response to man-made disasters and disasters caused by natural hazards. The PPRD East 2 Programme facilitates the strengthening of disaster risk management capacities at the national level in Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, Moldova and Ukraine. It enhances regional cooperation among the Partner Countries, and brings Partner Countries progressively closer to the EU Civil Protection Mechanism. The Programme will last for 4 years with a budget of €5.5 million.