Ատոմ Էգոյանը խոսել է Արցախում նկատած պատմությունների հիման վրա ֆիլմ նկարահանելու անհրաժեշոտւթյան մասին
Ատոմ Էգոյանը խոսել է Արցախում նկատած պատմությունների հիման վրա ֆիլմ
նկարահանելու անհրաժեշոտւթյան մասին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ-ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Կաննի կինոփառատոնի եռակի մրցանակակիր, կանադահայ կինոռեժիսոր Ատոմ Էգոյանն Արցախ գալով առաջինը հոգևոր զգացողություն է զգում, որը նրա համար առանձնահատուկ երևույթ է: Այս մասին նա նշել է«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ բացառիկ զրույցում:
«Առաջին զգացողությունս բավականին ազդեցիկ էր, քանի որ ինքնությունն ու իմ ազգային պատկանելիությունն այստեղ ավելի ուժեղ ենք զգում, իսկ դա մի զգացողություն է, որն ամեն օր չէ, որ լինում է: Ինչքան երկար եմ ժամանակ անցկացնում Արցախում, այնքան ավելի շատ է ինձ մոտ հարց առաջանում, թե ինչու երիտասարդ կինոռեժիսորները երբևիցե չեն նկարել այս պատմությունները, որոնք ես նկատել եմ այս քանի օրերի ընթացքում»,-ասել է Ատոմ Էգոյանը:
«Արցախում ֆիլմ նկարահանելու համար պետք է ներսից բխող զգացողություն լինի, և ես անպայման կմտածեմ այդ հարցի շուրջ»,- նշել է Ա. Էգոյանը:
Թուֆենկյան հիմնադրամի նախաձեռնությամբ, ապրիլի 3-ից եռօրյա այցով Արցախում են անվանի սփյուռքահայ արվեստագետներ՝ Սերժ Թանկյանը, Արսինե Խանջյանը, Ատոմ Էգոյանը և Էրիկ Նազարյանը:

Atom Egoyan speaks about making film on histories he encountered in Artsakh
STEPANAKERT, APRIL 5, ARMENPRESS/ARTSAKHPRESS. Three-time winner of Cannes Film Festival, Canadian-Armenian film maker Atom Egoyan first of all has spiritual feelings in Artsakh, Egoyan told in an exclusive interview with “Artsakhpress”.
“What I first felt was rather powerful since my identity and national belonging is felt more strongly here and that is a feeling that does not happen every day. The more time I spend in Artsakh the more I ask myself why young film makers have never made a film about the stories I noted during these a few days”, Atom Egoyan said.
“An inner feeling must be present in order to be able to make a film in Artsakh and I will undoubtedly think on that”, Egoyan said.
At the initiative of Tufenkian Foundation famous Diaspora-Armenians Serj Tankian, Arsine Khanjian, Atom Egoyan, Erik Nazaryan and others are in Artsakh on a 3 day trip.