ԱՄՆ կոնգրեսականները կոչ են անում նախագահ Թրամփին ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին է ուղարկվել 84 կոնգրեսականների կողմից ստորագրված նամակը, որով նրան կոչ են անում ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախմբից: Կոնգրեսում հայկական հարցերի հանձնախմբի համանախագահ Ֆրանկ Փալոնի խոսքով, պետք է հաշվի առնել մարդու իրավունքների պաշտպանության գործում ԱՄՆ-ի առաջամարտիկ լինելը և 1915 թվականին կատարվածը այս տարի նախագահի ելույթում պատշաճ կերպով պետք է բնութագրել որպես ցեղասպանություն:
«Ավելի քանի 100 տարի է անցել Հայոց ցեղասպանությունից, և ժամանակն է ճանաչել հայերի նկատմամբ իրականացրած վայրագությունները՝ հստակ կոչելով իրենց անունով՝ ցեղասպանություն: Դա կարող է լինել հզոր հայտարարություն նախագահ Թրամփի կողմից իր նախագահության առաջին փուլում` հիշելով 1.5 մլն հայերի, որոնք Օսմանյան Թուրքիայի կողմից իրականացրած 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանության անմեղ զոհերն էին»,-ասել է նա:
Նախագահ Թրամփին ուղղված նամակում մասնավորապես ասված է. «Անկեղծորեն և ճիշտ առաջնորդելով ցեղասպանության հիշատակման գործը` դուք պետք է հետևեք նախագահ Ռեյգանին, ով ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը 1981 թվականին, և Էյզենհաուերի վարչակազմին, որը արեց նույնը 1951 թվականին` գործը ներկայացնելով Արդարադատության միջազգային դատարան»:
Նախագահության տարիներին Ռոնալդ Ռեյգանը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը` հայտարարելով, որ Հոլոքոստի դասերը երբեք չպետք է մոռացվեն, ինչպես Հայոց ցեղասպանությանը, որը տեղի ունեցավ մինչ այդ, և Կամբոջայի ցեղասպանությանը, որը հաջորդեց դրան:

US Congressmen urge President Trump to recognize the Armenian Genocide
YEREVAN, APRIL 11, ARMENPRESS.  A bipartisan letter signed by 84 Members of the US Congress was sent to President Donald Trump urging him to affirm the Armenian Genocide, reported the Armenian Assembly of America (Assembly).
Armenian Caucus Co-Chair Representative Frank Pallone, Jr. (D-NJ) spearheaded the letter asking the White House to honor the United States' historic leadership in defending human rights and to properly characterize the events of 1915 as a genocide in this year's presidential statement on April 24th, the Armenian Assembly of America told ARMENPRESS.
"More than 100 years have passed since the start of the Armenian Genocide and the time is long overdue to acknowledge the atrocities committed against the Armenian people for exactly what they were - genocide," Rep. Pallone stated. "It would be a powerful statement by President Trump in his early presidency to commemorate this anniversary and remember the lives of the one and a half million Armenians who were needlessly slaughtered by Ottoman Turks during the 20th century's first genocide," he added.
The letter to President Trump states: "In leading an honest and accurate American remembrance of this known case of genocide, you will stand with President Reagan, who recognized the Armenian Genocide in 1981, and the Eisenhower Administration, which did the same in a 1951 submission to the International Court of Justice."
During his time in office, President Ronald Reagan squarely acknowledged the Armenian Genocide stating that "Like the genocide of the Armenians before it, and the genocide of the Cambodians which followed it - and like too many other such persecutions of too many other peoples - the lessons of the Holocaust must never be forgotten."