Հայոց ցեղասպանությունը 20-րդ դարի ամենամեծ ողբերգություններից է. Թերի Ջորջ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանությունը 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունն էր: Այն առանցքային պահ էր հետագայում նման ողբերգությունների կրկնության հարցում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ամերիկյան հեղինակավոր Charlie Rose թոք-շոուի ժամանակ այս մասին խոսել է Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող հոլիվուդյան «Խոստումը» ֆիլմի ռեժիսոր Թերի Ջորջը, ով իր կրծքին կրել է Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի խորհրդանիշ անմոռուկը:
Անդրադառնալով հարցին, թե երբ ու ինչու է տեղի ունեցել ցեղասպանությունը` նա պատմել է, որ Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ Օսմանյան կայսրության ղեկավարությունը որոշում ընդունեց ոչնչացնել հայ բնակչությանը: «Օգտագործելով պատերազմը թուրքերի և ռուսների միջև որպես պատրվակ` նրանք հայտարարեցին, որ հայերը պետք է հեռացվեն պատերազմական գոտուց: Ողջ կայսրության տարածքից հայերը տարվեցին մահվան երթերի` սպանվելով գետերում, դաշտերում, ժայռերում, խորտակվեցին ծովերում: Սա 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունն էր, առանցքային պահ ցեղասպանությունների իրականացման գործում: «Ցեղասպանություն» եզրույթն առաջացել է հենց այս իրադարձությունը բնութագրելու համար»,- պատմել է ռեժիսորը:
Խոսելով այն մասին, թե ինչու է Միացյալ Նահանգները հրաժարվում ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը` Թերի Ջորջը նշել է, որ Թուրքիան ռազմավարական մեծ ազդեցություն ունի ԱՄՆ վրա: Նա հիշեցրել է, թե ինչպես են նախկինում տապալվել Հայոց ցեղասպանության մասին հոլիվուդյան ֆիլմերի նկարահանումները: «Երբ փորձ արվեց նկարահանել «Մուսա լեռան 40 օրը» ֆիլմը, Թուրքիայի կառավարությունը ճնշումներ գործադրեց պետդեպարտամենտի և նկարահանման ստուդիաների վրա` տապալելով ֆիլմի նկարահանման փորձերը: Սա 20-րդ դարի ամենամեծ ու անհայտ ողբերգություններից է»,- ասել է Թերի Ջորջը:
Նա հիշեցրել է, թե ինչպես ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման նախքան ընտրվելը խոստացել էր ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, սակայն ընտրվելուց հետո չպահեց խոստումը: «Այս հարցում նրա վերջին մեկնաբանությունն այն էր, թե «իմ տեսակետն այս հարցում չի փոխվել», սակայն չասեց «ցեղասպանություն» եզրույթը: Դեսպան Սամանտա Փաուերը ևս անկարող եղավ այդ բառն արտաբերել, թեպետ գրել է մի գիրք «Խնդիր դժոխքից» («A problem from Hell»), որտեղ շեշտադրել էր Հայոց ցեղասպանությունը` որպես այս իրադարձությունների նկատմամբ ԱՄՆ կառավարության վերաբերմունքի սկզբնաքար»,- պատմել է ռեժիսորը` ընդգծելով, որ ներկայում Հայոց ցեղասպանության հարցում Թուրքիայի ղեկավարության և ԱՄՆ նոր նախագահ Դոնալդ Թրամփի վերաբերմունքի մեջ որևէ փոփոխություն չի տեսնում:
Թոք-շոուի մասնակից Անժելա Սարաֆյանը ներկայացրել է ֆիլմում մարմնավորած իր կերպարին` Մարալին, ով հայկական ավանդական գյուղի բնակիչ է: «Ես երջանիկ եմ կերտելու հայ ավանդական կնոջ կերպարը` ինքս հայ լինելով: Իմ մայրն ու տատը դրա հրաշալի օրինակներն էին: Այս ֆիլմն ու պատմությունը շատ անձնական էին ինձ համար, քանի որ ես լսել էի պատմություններ իմ նախնիներից, թե ինչպես են նրանք վերապրել կատարվածը»,- ասել է դերասանուհին:

Геноцид армян стал одной из наиболее великих трагедий 20-го века: Терри Джордж
Геноцид армян является первым геноцидом 20-го века, он стал ключевым моментом в повторении всех последующих геноцидов. Как передает «Арменпресс», об этом во время ток-шоу американского ТВ Charlie Rose сказал режиссер фильма «Обещание» Терри Джордж, который укрепил на своем лацкане незабудку – символ 100-й годовщины Геноцида армян.
Он ответил на вопросы и рассказал об истории геноцида в Османской империи, когда, воспользовавшись войной, турки заявили о небходимости депортации армян. «Армян со всей империи согнали в марши смерти, уничтожая их по всему пути следования. Это был первый геноцид 20-го века, он стал ключевым моментом в повторении всех последующих геноцидов. Термин «геноцид» возник именно для описания подобных явлений»,- сказал он.
На вопрос, почему США до сих пор не признали Геноцид армян, Терри Джордж сказал о стратегическом партнерстве с Турцией и напомнил, как прежде проваливали съемки фильмов о геноциде армян в Голливуде. «Когда попытались снять «40 дней Муса-лера», правительство Турции оказало давление на Госдеп и студии, провалив эти попытки. Это одна из величайших и неизвестных трагедий 20-го века»,- сказал он.
Он также напомнил о предвыборных обещаниях Обамы по этому вопросу, которые он не сдержал. «Посол Саманта Пауэр не смогла произнести слово геноцид, хотя и нашисала книгу «Проблема из ада» («A problem from Hell»), в которой акцентировала Геноцид армян, как краеугольный камень в вопросе отношения к подобным проблемам со стороны США»,- сказал он.
Участница ток-шоу Анжела сарафян представила свой образ, сыгранный в фильме, - Марал. «Я была счастлива создать образ традиционной армянки, образцом для меня стали мои мать и бабушка. Эта история очень индивидуальна для меня, поскольку я слышала от своих предков, как они пережили все это»,- сказала она.
В сети продюсеры  фильма  начали акцию #сдержи обещание  (#keepthepromise), в которой свою поддержку высказали мировые звезды: музыкант Элтон Джон, актер Сильвестр Сталлоне, певица Шер, Барбара Стрейзанд, Ким Кардашьян, Алексис Оганян, теннисист Андре  Агасси, киноактеры  Леонардо ДиКаприо, Райан Гослинг, Дин Кейн,   Оуэн Уилсон, баскетболист Луол Денг и др. О том,  что фильм снят при финансовой поддержке американского миллиардера армянского происхождения Кирка Керкоряна, стало известно в день его смерти. Фильм снят на киностудии  Survival Pictures.