Գալուստ Սահակյանը ուղերձ է հղել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը ուղերձ է հղել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա կապակցությամբ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից: Ուղերձում ասվում է.
այսօր՝ քսաներորդ դարի մեծագույն ողբերգության՝ Հայոց ցեղասպանության տարելիցին, մենք մտովի ավելի քան մեկ դարով գնում ենք հետ՝ ոգեկոչելու մարդկային բարոյականության եւ առողջ բանականության սահմաններում չտեղավորվող ոճրագործությանը զոհ գնացած մեր նահատակված հայրենակիցներին: Մենք մտովի միանում ենք նրանց՝ միասին պայքարելու այսօր էլ տարբեր երկրներում շարունակվող պետական ահաբեկչության, մարդկային կյանքերի նկատմամբ իրականացվող ոտնձգությունների ու բռնությունների դեմ, որովհետեւ ոչ ոք, քան նրանք՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերը, ավելի լավ չգիտի, թե ինչ է պետականորեն քարոզվող ազգային խտրականությունը, թշնամանքի քաղաքականությունը, ինչ են կենազրկումը, հայրենազրկումը եւ ունեզրկումը: Ավելի քան 100 տարի առաջ նրանք իրենք էլ չգիտեին այդ մասին, որովհետեւ թվում էր, թե մարդկությունը զարգանում է առաջընթաց քաղաքակրթության ճանապարհով: Իրականում հենց այդպես էլ կար, միայն թե ոչ տարբեր ազգերի ու ժողովուրդների հայրենիքների բռնազավթման հետեւանքով առաջացած թուրքական պետության մեջ, որտեղ քաղաքակրթությունն այսօր էլ շարունակում է մնալ այլատյացության ու անհանդուրժողականության, մարդկային առաջադեմ արժեքների ուրացման ու ոտնահարման մակարդակում:
Հարյուրամյակի հեռավորությունից քաղաքակիրթ մարդկությանն առավել քան հասկանալի է, որ այդ ամենը հանգեցնում է մարդկության դեմ մեծագույն հանցագործության՝ ցեղասպանության: Հասկանալի է, սակայն դեռեւս բավարար չեն կանխարգելիչ ու պատժիչ գործողությունները ցեղասպանների դեմ՝ անկախ հանցագործության վաղեմության ժամկետից:
Հարյուրամյակի հեռավորությունից Հայոց ցեղասպանության զոհերը քաղաքակիրթ մարդկությանը պատգամ են հղել՝ իրականացված Ցեղասպանության ճանաչումը եւ դատապարտումն անարդյունք են առանց հնարավոր ցեղասպանությունների կանխման գործնական քայլերի: Բարոյականության դատն առոչինչ է առանց իրավական դատի, որն իրականություն դարձնելը ժամանակակից մարդկության պարտքն է թե Հայոց ցեղասպանության եւ թե նրանից հետո աշխարհում տեղի ունեցած ցեղասպանությունների զոհերի հանդեպ:
մենք ապացուցել ենք, որ անհնար է նենգափոխել պատմությունը կամ սակարկել դրա շուրջ: Որեւէ պետության, առավել եւս ցեղասպան պետության ղեկավար, անկախ բռնակալի իր հավակնություններից, որեւէ պետություն, անկախ սահմանադրորեն ամրապնդվող իր բռնատիրական կարգերից, չի կարող այնքան զորեղ լինել, որ պարտակի կամ կեղծի փաստերը, որոնք ոչ թե տարեցտարի, այլ օրեցօր են ավելի ակնհայտ ու անհանդուրժող դառնում: Մենք իրական ու ճշմարտացի պատմության, արդար դատի եւ արդարների հիշատակի պաշտպանն ենք, ցեղասպանություն իրողության ու երեւույթի մոռացումը բացառողը, ինչպես մեր սահմանը պաշտպանող զինվորն է այլեւս բացառում հայի ցեղասպանումն ու հայրենազրկումը:
արդարությունն ու ճշմարտությունը վերականգնելուց զատ՝ ապրողներս մի լուռ խոստում ունենք տված Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերին՝ 20-րդ դարասկզբին տեղի ունեցած հայրենազրկումը փոխհատուցել հզոր ու միասնական հայրենիքի վերստեղծմամբ, կենազրկումը՝ ազգովի բազմապատկվելով, ունեզրկումը՝ բարգավաճմամբ եւ հզորանալով: Ցեղասպանության դժոխքը վերապրածները եւ ցեղասպանության զոհերի հիշատակները հորդորում են ու պարտավորեցնում մեզ՝ ոգեկոչել ու հիշել ուժեղանալով, երբեք չկորցնել ոչ միայն հույսն ու ոգին, այլեւ ամենածանր պահին անգամ հավատարիմ մնալ ինքներս մեզ, մեր արժեքներին եւ, որ ամենակարեւորն է, հայրենիքին»:

Armenia’s parliament speaker addresses his compatriots on 102nd anniversary of Armenian Genocide.
YEREVAN, APRIL 24, ARMENPRESS.  Speaker of the National Assembly of Armenia Galust Sahakyan has issued a statement on the 102nd anniversary of the Armenian Genocide. As “Armenpress” was informed from the press service of the parliament of Armenia, the message runs as follows,
Today, on the anniversary of the greatest tragedy of the twentieth century, the Armenian Genocide, in our mind we go one century back to remember our martyred compatriots, who fell victims of the crime going beyond the limits of human morality and common sense. In our mind, we join them today to fight together against the state terrorism, encroachments and violence committed towards human lives going on in different countries, because nobody than they, the Armenian Genocide victims,  know better what is the national discrimination being campaigned by the state, the animosity policy, what is deprivation of life, deprivation of Motherland and property. More than 100 years ago they didn't know themselves, because it seemed to be that the humanity develops through the progressive civilization. In reality, it was like that, only not in the Turkish state occurred as a consequence of forcibly conquering motherlands of different nations and peoples, where today the civilization continues to remain at the level of xenophobia and intolerance, renouncement and violation.
From the centenary distance it is more than understandable for the civilized mankind that all this results in the greatest crime against humanity, the Genocide. It is understandable , however,  there are no preventive and punitive actions against genocide organizers irrespective of limitation period of crime.
From the centenary distance the Armenian Genocide victims sent a behest to the civilized humanity that the recognition and condemnation of the committed crime are without result without practical steps of possible genocides. The judgment of morality is nothing without legal judgment, which making reality is the duty of modern humanity towards the victims of the Genocide and genocides occurred in the world.
We have proved that it is impossible to wangle the history or bargain over it. Regardless of tyrant’s pretentions of head of any state, moreover of the genocidal state, any state, irrespective of its despotic systems being strengthened by Constitution, cannot be so powerful to cover or falsify the facts, which not year by year, but also day by day become more evident and intolerant. We are defenders of real and truthful history, fair cause and the memory of the righteous, the ones excluding the reality of genocide and the forgetting of phenomenon, as the soldier defending our borders rules out the genocide of the Armenians and their deprivation of Motherland.
Besides restoring the justice and truth, we, the survivors have a silent promise kept to the innocent victims of the Armenian Genocide to compensate the deprivation of Motherland occurred at the beginning of the 20th century by the recreation of the powerful and united Motherland, the deprivation of life by getting multiplied, the deprivation of property by prospering and becoming powerful. Those who have survived the hell of genocide and the memories of the Genocide victims urge and obligate us to pay tribute and remember becoming stronger, never losing not only the hope and the spirit, but also at the hardest moment be faithful to ourselves, our values and the most important is to our Motherland.”