ՀԱԷԿ երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման ծրագիրն ընթանում է ըստ ժամանակացույցի
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ատոմային էներգետիկայի ոլորտում ՀԱԷԿ երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման ծրագիրը շարունակվում է ըստ ժամանակացույցի: Այս մասին «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում նշեց ՀՀ Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի տեղակալ Հայկ Հարությունյանը: Նա ընդգծեց, որ չնախատեսված խնդիրներ չկան։
«Ավելին, առկա են մի շարք խնայողություններ՝ նախատեսված նախագծային հաշվարկներից: Ատոմակայանը մայիսից մինչեւ հուլիսի առաջին կեսը կդադարեցնի աշխատանքները պլանային վերանորոգման նպատակով: Եվս մեկ պլանային վերանորոգում կիրականացվի 2018թ-ին, ինչով կավարտվեն ատոմային էներգաբլոկի շահագործման երկարացման բոլոր աշխատանքները»,-ասաց նա։
Ինչ վերաբերում է ատոմակայանի նոր էներգաբլոկի կառուցմանը եւ նախատեսվող հզորությանը, ապա Հայկ Հարությունյանը նշեց, որ ներկայումս դիտարկվում են տարբեր սցենարներ, ուսումնասիրվում են բազմաբնույթ տեխնոլոգիաներ:
«Այս պահին հստակ ներդրող չկա, նախագիծը դեռ պլանային փուլում է։ Կարող ենք ասել միայն, որ նոր էներգաբլոկը կկառուցվի այն ժամանակ, երբ հինը շահագործումից դուրս կգա»,-ավելացրեց նա։
Փոխնախարարը հիշեցրեց նաեւ, որ 2017թ. նվազեցվեցին էլեկտրաէներգիայի եւ գազի սակագները։ Դրա հետ մեկտեղ, այս տարվա առաջին եռամսյակի արդյունքում առկա են բավական դրական միտումներ էլեկտրաէներգիայի արտադրության եւ արտահանման ոլորտում: Արտադրությունն աճել է մոտ 9,3 տոկոսով, արտահանումը եւ ներքին սպառումը եւս աճել են:
«2016թ. ընթացքում կրճատվել է հայկական էլեկտրական ցանցերում կորուստների թիվը, ավելացել է հիդրոէներգետիկայի մասնաբաժինն էներգետիկ համակարգում։ Սա դրական ազդեցություն ունի էներգետիկայի ողջ համակարգի կայունության եւ հեռանկարային զարգացման համար»,-հավելեց նա։

Program of prolongation process of ANPP’s second energy block exploitation goes on according to timetable
Program of prolongation process of ANPP’s second energy block exploitation goes on according
to timetable
YEREVAN, APRIL 28, ARMENPRESS. The program of prolongation process of ANPP’s second energy block exploitation goes on according to the timetable, Deputy Minister of Energy Infrastructures and Natural Resources Hayk Harutyunyan told “Armenpress”. He stated that there are no unforeseen problems.
“Moreover, we have made some savings from the project calculations. The Nuclear power plant will stop working from May until first half of July to undergo renovation by the plan. Another planned renovation will take place in 2018 by which all the works of the prolongation of the exploitation of the nuclear block will be completed”, he said.
As refers to the construction of a new energy block and the planned power, Hayk Harutyunyan noted that various scenarios are being scrutinized at the moment, different technologies are being examined.
“At the moment there is no any specific investor”, he said, adding that the new energy block will be constructed only when the old one stops operating.
The Deputy Minister also reminded that in 2017 electricity and gas tariffs were lowered. In addition, by the results of the first quarter of this year quite positive trends can be noted in the sphere of electricity production and export. The production has risen by 9.3%, exports and domestic consumption have also increased. He clarified that these trends are explained by cutting losses and the increase of the share of hydropower in the energy system.