Bentley-ն կթողարկի ավտոմեքենաներ՝ հարդարված սունկերից եւ մեդուզաներից ստացված կաշվով
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Bentley ավտոմոբիլային ընկերությունն սկսում Է իր ավտոմեքենաների սալոնների հարդարման համար մշակել արհեստական կաշի, որն ստեղծված կլինի պրոտեինի, սունկերի եւ մեդուզաների հիման վրա, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
Այս որոշումն ընդունվել Է վեգան գնորդների պահանջները գոհացնելու համար, գրում Է Auto Express-ը՝ վկայակոչելով դիզայնի գծով Bentley-ի տնօրեն Շտեֆան Զիլաֆին:
«Դուք չեք կարող վեգան հաճախորդին վաճառել Bentley-ն, որի հարդարման համար կենդանիների մինչեւ 20 կաշի Է օգտագործվում: Մենք Կալիֆոռնիայում խոսել ենք նման սպառողների հետ եւ լսել, թե նրանք ինչ կցանկանային մեր ավտոմոբիլներից»,- պատմել Է Զիլաֆը:
«Շուտով մենք կներկայացնենք Bentley՝ վեգանների համար հարդարմամբ: Սենսացիա պերճանքի աշխարհում. կաշի պրոտեինների, սունկերի կեղեւի եւ մեդուզաների մզվածքի հիման վրա»,- ճշտել Է ընկերության կառավարիչը:
Ավելի վաղ վեգանների համար Model X քրոսովերը, որտեղ սալոնի հարդարման նյութերը լիովին պատրաստված են սինթետիկ, այլ ոչ թե կենդանական ծագման նյութերից, արդեն պատրաստել Է Կալիֆոռնիայի Tesla ընկերությունը:

Bentley to introduce leather-free cars for vegans
YEREVAN, MAY 12, ARMENPRESS. Bentley is known to feature plenty of the richest leathers in its interiors, using up to 20 animal hides in their upholstery and trimmings per car. But according to Bentley's Director of Design Stefan Sielaff that can be changed if a customer doesn't want any animal hides in their car, Road and Track reports.
“You can't sell an animal-containing product like a Bentley, with 20 leather hides, to someone with a vegan lifestyle. We've been talking to these customers, in California especially, and they're asking us what can we give them. We do a lot of custom-made and coach-built solutions, and therefore we want to satisfy these customers because they are the peak of a trend. We will shortly present a Bentley with a vegan interior; it'll give you a luxury sensation but with a different way–protein leather, mushroom leather, jellyfish material”, Sielaff was quoted as saying by Auto Express.
Protein leather, also known as "pleather," is made from oil in the form of plastic, either PVC or polyurethane. Essentially, the plastic is bonded to a fabric backing. Mushroom leather, also known as "muskin" is a biodegradable vegetal leather, extracted from mushroom caps and tanned using chemical-free methods. Jellyfish material is another biosynthetic compound, Road and Track reported.