ՄԽ համանախագահների հայտարարությունը վկայում է, որ մեր դիվանագիտությունը հաջողված է. Բաբլոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (ՌԴ), Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա) եւ Ռիչարդ Հոգլանդը (ԱՄՆ) մայիսի 18-ին հանդես են եկել հայտարարությամբ՝ անդրադառնալով մայիսի 15-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից շփման գծում հրթիռ արձակելու փաստին: Մասնավորապես նշվել է. «Ըստ բազմաթիվ հավաստի աղբյուրներից հավաքած տեղեկությունների՝ մայիսի 15-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը հրթիռային կրակ են բացել շփման գծում՝ հարված հասցնելով ռազմական տեխնիկային»: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները դատապարտել են հրադադարի ռեժիմի վերջին խախտումները եւ կողմերին կոչ են արել ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ հակամարտության գոտում հետագա սրացումները կանխելու համար:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությանն արձագանքել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Բաբլոյանը նշել է.
«Անդրադառնալով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությանը՝ պետք է նշեմ, որ առաջին անգամն է, երբ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն Ադրբեջանի դեմ ուղիղ հասցեական քննադատություն է հնչեցնում:
Սա վկայությունն է այն փաստի, որ Հայաստանի Հանրապետությունը շարժվում է ժողովրդավարության ճանապարհով: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությամբ հաստատվում է այն իրողությունը, որ Հայաստանի Հանրապետությունն իր ողջ ջանքերն ուղղում է խնդրի լուծմանը բացառապես խաղաղությամբ հասնելուն: Ի տարբերություն Ադրբեջանի իշխանությունների, որոնց պատկերացրած ճանապարհը ռազմական ագրեսիան է:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությունը վկայում է նաեւ այն մասին, որ մեր դիվանագիտական գործունեությունը հաջողված է: Մենք շարունակելու ենք ուժեղացնել խորհրդարանական դիվանագիտությունը»:

Statement of OSCE Minsk Group Co-Chairs prove our diplomacy to be successful – Speaker of Armenian Parliament
Statement of OSCE Minsk Group Co-Chairs prove our diplomacy to be successful – Speaker of
Armenian Parliament
YEREVAN, MAY 19, ARMENPRESS. The Co-Chairs of the OSCE Minsk Group, Ambassadors Igor Popov of Russia, Stephane Visconti of France, and Richard Hoagland of the United States of America, released a statement on May 18 on the May 15 Azerbaijani missile launch in the line of contact.
The statement namely said “According to information collected from multiple reliable sources, on 15 May, Azerbaijani armed forces fired a missile across the Line of Contact, striking military equipment”.
The OSCE MG Co-Chairs condemned the recent ceasefire violations and urged the sides to take all necessary measures to prevent any further escalation in the conflict zone.
Speaker of the Armenian Parliament Ara Babloyan responded to the statement.
Babloyan said “Touching upon the statement of the OSCE Minsk Group Co-Chairs, I have to mention that this is the first time when the OSCE Minsk Group Co-Chairs are making a direct targeted criticism against Azerbaijan.
This proves the fact that Armenia is moving by the path of democracy. The OSCE Minsk Group Co-Chairs’ statement confirms the reality that Armenia is directing its entire efforts on achieving the solution exclusively through peace. Unlike the Azerbaijani authorities, whose imagined path is military aggression.
The OSCE Minsk Group Co-Chairs’ statement also proves that our diplomatic activity is successful. We will continue strengthening parliamentary diplomacy.”