ՄԽ համանախագահների հայտարարությունը վկայում է, որ մեր դիվանագիտությունը հաջողված է. Բաբլոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (ՌԴ), Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա) եւ Ռիչարդ Հոգլանդը (ԱՄՆ) մայիսի 18-ին հանդես են եկել հայտարարությամբ՝ անդրադառնալով մայիսի 15-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից շփման գծում հրթիռ արձակելու փաստին: Մասնավորապես նշվել է. «Ըստ բազմաթիվ հավաստի աղբյուրներից հավաքած տեղեկությունների՝ մայիսի 15-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը հրթիռային կրակ են բացել շփման գծում՝ հարված հասցնելով ռազմական տեխնիկային»: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները դատապարտել են հրադադարի ռեժիմի վերջին խախտումները եւ կողմերին կոչ են արել ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ հակամարտության գոտում հետագա սրացումները կանխելու համար:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությանն արձագանքել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Բաբլոյանը նշել է.
«Անդրադառնալով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությանը՝ պետք է նշեմ, որ առաջին անգամն է, երբ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն Ադրբեջանի դեմ ուղիղ հասցեական քննադատություն է հնչեցնում:
Սա վկայությունն է այն փաստի, որ Հայաստանի Հանրապետությունը շարժվում է ժողովրդավարության ճանապարհով: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությամբ հաստատվում է այն իրողությունը, որ Հայաստանի Հանրապետությունն իր ողջ ջանքերն ուղղում է խնդրի լուծմանը բացառապես խաղաղությամբ հասնելուն: Ի տարբերություն Ադրբեջանի իշխանությունների, որոնց պատկերացրած ճանապարհը ռազմական ագրեսիան է:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությունը վկայում է նաեւ այն մասին, որ մեր դիվանագիտական գործունեությունը հաջողված է: Մենք շարունակելու ենք ուժեղացնել խորհրդարանական դիվանագիտությունը»:

Заявление сопредседателей МГ ОБСЕ свидетельствует о том, что наша дипломатическая деятельность успешна: спикер НС Армении
Заявление сопредседателей МГ ОБСЕ свидетельствует о том, что наша дипломатическая
деятельность успешна: спикер НС Армении
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ Игорь Попов (РФ), Стефан Висконти (Франция) и Ричард Хогланд (США) 18 мая выступили с заявлением, обратившись к факту запуска ракеты 15 мая вооруженными силами Азербайджана на линии соприкосновения. В заявлении, в частности, отмечено: “Согласно собранной из многочисленных достоверных источников информации, 15 мая вооруженные силы Азербайджана открыли ракетный огонь по всей линии соприкосновения, нанеся удар по военной технике”.
Сопредседатели МГ ОБСЕ осудили последние нарушения режима перемирия и призвали стороны предпринять все необходимые меры для предупреждения дальнейших обострений в зоне конфликта.
Как сообщили Арменпресс в Управлении НС Армении по связям с общественностью и СМИ, на заявление сопредседателей МГ ОБСЕ отреагировал председатель Национального Собрания Армении Ара Баблоян.
“Обратившись к заявлению сопредседателей МГ ОБСЕ, должен отметить, что впервые МГ ОБСЕ озвучивает прямую адресную критику Азербайджана.
Это свидетельство факта, что Республика Армения движется по пути демократии. Заявлением сопредседателей МГ ОБСЕ подтверждается реальность, что РА все свои усилия направляет на решение проблемы исключительно достижением мира. В отличие от властей Азербайджана, в представлении которых путь – военная агрессия.
Заявление сопредседателей МГ ОБСЕ свидетельствует также о том, что наша дипломатическая деятельность успешна. Мы будем продолжать усиливать парламентскую дипломатию”.