Մանչեսթրի մահապարտի եղբայրն իմացել Է պատրաստվող ահաբեկչության մասին. ABC News
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մանչեսթրի ենթադրյալ մահապարտ-ահաբեկիչ Սալման Աբեդիի կրտսեր եղբայրը գիտեր պատրաստվող ահաբեկչական գործողության մասին, բայց չի իմացել, թե դա երբ եւ որտեղ կարող Է տեղի ունենալ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է ABC News հեռուստաալիքը՝ վկայակոչելով Լիբիայի հակաահաբեկչական ստորաբաժանման պաշտոնական ներկայացուցիչ Ահմեդ Դագդուգին:
Դագդուգի խոսքով՝ ենթադրյալ մահապարտի կրտսեր եղբայր Հաշիմը այդ մասին պատմել Է Լիբիայում կայացած հարցաքննության ընթացքում: Նա խոստովանել Է, որ գիտի, թե ինչպես Է պատրաստվել պայթուցիկ սարքը եւ կարծում Է, որ ենթադրյալ ահաբեկիչն ինքնուրույն Է հավաքել այն: Հաշիմի խոսքով՝ ինքն օգիություն Է ցույց տվել իր եղբորը, այլ մանրամասնություններ նա չի հայտնել:
Լիբիայի իշխանությունների տվյալներով՝ եղբայրներն իրենց համարում Էին «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման անդամներ: Նրանք Համացանցում ուսումնասիրում Էին զինյալների տեսագրությունները, այդ թվում՝ այն տեսահոլովակները, որտեղ պատմվում Է պայթուցիկ սարքի պատրաստման մասին, նշել Է Դագդուգը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

СМИ: брат вероятного смертника из Манчестера знал о готовящемся теракте
Младший брат предполагаемого террориста-смертника из Манчестера Салмана Абеди знал о готовящемся теракте, но не знал, когда и где это может произойти, сообщает телеканал ABC Newsсо ссылкой на официального представителя антитеррористического подразделения Ливии Ахмеда Дагдуга.
Об этом, по словам Дагдуга, младший брат предполагаемого смертника – Хашим — рассказал в ходе допроса в Ливии. Кроме того, Хашим признался, что знает, как было сделано взрывное устройство и полагает, что предполагаемый террорист самостоятельно собрал его. По словам Хашима, он оказывал поддержку своему брату, других подробностей он не привел,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
По данным ливийских властей, братья считали себя членами террористической группировки "Исламское государство"*. Они изучали видео боевиков в интернете, в том числе ролики, где рассказывалось об изготовлении взрывного устройства, отметил Дагдуг.