Իրաքյան Քրդստանի անկախացումը ինչ-որ տեղ կարող է Թուրքիայի համար դրական իրողություն լինել. Վահրամ Պետրոսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրաքյան Քրդստանի անկախացմամբ տարածաշրջանում նոր խաղի կանոններ են ի հայտ գալու, տեղի է ունենալու տարածաշրջանի վերակառուցում, որը ենթադրում է աշխարհատնտեսական լուրջ վերափոխումներ:
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում այս մասին նշեց  ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների և դիվանագիտության ամբիոնի վարիչ, ԵՊՀ հայ-քրդական առնչությունների բաժնի վարիչ Վահրամ Պետրոսյանը` անդրադառնալով սեպտեմբերի 25-ին սպասվող Իրաքյան Քրդստանի անկախության հանրաքվեին:
Չնայած տարածաշրջանային մի շարք խոշոր խաղացողներ հայտարարել են հանրաքվեն հետաձգելու մասին, սակայն Վահրամ Պետրոսյանը նշեց, որ Իրաքյան Քրդստանում նույնիսկ 5 րոպեով չեն պատրաստվում այն հետաձգել:
«Ի տարբերություն մյուս երկրների, կոշտ դիրքորոշում է հայտնել Թուրքիան, որը սպառնալիք է տեսնում այս գործընթացում և պնդում է, որ չեղյալ հայտարարվի հանրաքվեն: Չնայած այդ դիրքորոշմանը, Իրաքյան Քրդստանում գտնում են, որ լուրջ համագործակցություն կա Թուրքիայի հետ, չեն հավատում, որ թուրքերը դեմ դուրս կգան: Նույնիսկ տեսակետներ են հնչում, որ գուցե թուրքերը պաշտոնապես հայտարարում են դեմ լինելու մասին, բայց ոչ պաշտոնապես գլխով են անում»,-ասաց Վահրամ Պետրոսյանը: Նրա խոսքով, ամեն դեպքում, սեպտեմբերի 22-ին Թուրքիան կհրավիրի անվտանգության խորհրդի նիստ, որի ընթացքում էլ պարզ կլինի այդ երկրի վերջնական դիրքորոշումը:
Վերլուծելով տարածաշրջանային զարգացումները` Վահրամ Պետրոսյանը նշեց, որ Իրաքյան Քրդստանի անկախացումը ինչ-որ տեղ կարող է Թուրքիայի համար դրական իրողություն լինել: Մանսավորապես, Իրաքյան Քրդստանը կարող է դառնալ անվտանգության բուֆեր անհանգիստ արաբական շրջանի ու Թուրքիայի միջև: Դրանից բացի, նավթային և գազային ռեսուրսների տիրապետող Քրդստանը Թուրքիան կվերածի էլ ավելի մեծ էներգակիրների խաչմերուկի, որովհետև արտահանման այլ ճանապարհ չի ունենա, եթե Իրանը չմեղմացնի իր դիրքորոշումը:
Ըստ Վահրամ Պետրոսյանի՝ խոսել այն մասին, թե Իրաքյան Քրդստանի անկախությունը սպառնում է տարածաշրջանային անկայունությանը նշանակում է անտեսել իրականությունը: Տարածաշրջանն արդեն իսկ ոչ միայն ծայրահեղ անկայուն է, այլև Իսլամական պետության դեմ պատերազմի մեջ: Եվ վերջինիս դեմ պատերազմում էական դերակատարում ունեն ինչպես իրաքյան, այնպես էլ Սիրիայի քրդերը: «Տարածաշրջանային կայունությանն ուղղված հիմնական սպառնալիքը ոչ թե անկախության հանրաքվեն է, այլ Իրաքյան Քրդստանի հանրաքվեն հետաձգելու հարևան երկրների սպառնալիքներով ուղեկցվող պահանջը: Ինչ վերաբերում է այն փաստարկին, թե Իրաքյան Քրդստանի անկախության հանրաքվեն կպառակտի Իրաքը, ապա միանգամայն կարելի է համաձայնել որոշ քաղաքական գործիչների և փորձագետների այն կարծիքին, որ այն արդեն իսկ փաստացի պառակտված է երեք մասի`քրդական, սուննիական և շիայական: Եվ Իրաքի կենտրոնական կառավարությունում դոմինանտ են շիաները»,-ասաց Վահրամ Պետրոսյանը:
Ինչ վերաբերում է Իրաքյան Քրդստանի անկախացմանը հայկական տեսանկյունից, ապա Վահրամ Պետրոսյանը նշեց, որ հանրաքվեի անցկացումը ևս մեկ անգամ ընդգծում է ազգերի ինքնորոշման գործոնը: Դրանից բացի, Իրաքյան Քրդստանը լինելու է Թուրքիայի ուշադրությունը դեպի հարավ շեղող գործոն:
Անդրադառնալով տեղի հայ համայնքին` Վահրամ Պետրոսյանը նշեց, որ ներկայում խոսվում է մոտ 5 հազար հայի մասին: Նախկինում  3-4 հազար էր, սակայն անհանգիստ այլ հատվածներից վերջին շրջանում հայերը ապաստան են գտել Իրաքյան Քրդստանում: Տեղի 111 մանդատ ունեցող խորհրդարանում կա հայ պատգամավոր:

Independence of Iraqi Kurdistan may somewhat be a positive event for Turkey – Vahram Petrosyan
YEREVAN, SEPTEMBER 20, ARMENPRESS. By the independence of Iraqi Kurdistan new rules of the game will emerge in the region, reconstruction of the region will take place which supposes major geo-economic transformations, Vahram Petrosyan – head of the YSU Armenian-Kurdish relations department, YSU chair of international relations and diplomacy, told a press conference in Armenpress, taking about the upcoming independence referendum of Iraqi Kurdistan on September 25.
Despite that certain major regional powers announced postponing the referendum, Vahram Petrosyan said Iraqi Kurdistan has no plans to delay it for even 5 minutes.
“Unlike other countries, Turkey has expressed a tough stance since it sees a threat in this process and insists to cancel the referendum. Despite this stance, the Iraqi Kurdistan believes that there is a serious cooperation with Turkey and doesn’t believe that Turks will act against”, Petrosyan said, adding that in any case Turkey will convene a security council session on September 22 during which the country’s final stance will be clear.
Analyzing the regional developments, Vahram Petrosyan stated that the independence of Iraqi Kurdistan may somewhat be a positive event for Turkey. In particular, the Iraqi Kurdistan can become a buffer zone between the troubled Arab region and Turkey. In addition, Kurdistan, that has oil and gas resources, will turn Turkey into a crossroad of more energy supplies since it will have no route for export if Iran doesn’t mitigate its stance.
According to Vahram Petrosyan, speaking about independence of Iraqi Kurdistan as a threat to regional stability means to ignore the reality. The region is not only already extremely unstable, but is in war against the “Islamic state”. And both the Iraqi Kurds and the Syrian Kurds have a significant role in fighting the terrorists. “The main threat to the regional stability is not the referendum for independence, but the demands of the neighboring countries to postpone the referendum accompanied by threats. As refers to the thesis that the independence of the Iraqi Kurdistan will disunite Iraq, I will agree with some politicians and experts who hold the position that Iraq is already de-facto broken up into 3 parts – Kurdish, Sunni and Shi'ite. And Shi'ites are dominant in Iraq’s central government”, Vahram Petrosyan said.
As for the independence of the Iraqi Kurdistan from the Armenian perspective, Vahram Petrosyan noted that holding the referendum once again highlights the factor of peoples’ right to self-determination.