Թուրքիան եւս պետք է պատրաստ լինի Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը. Գարո Փայլան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի խորհրդարանի հայազգի պատգամավոր Գարո Փայլանը մտադիր է իր կառավարությունից ճշտել՝ արդյոք պատրաստ է Թուրքիան Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ մեկնաբանելով ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի նստաշրջանում նախագահ Սերժ Սարգսյանի՝ մինչեւ 2018 թվականի գարուն հայ-թուրքական արձանագրություններն առ ոչինչ հռչակելու մասին հայտարարությունը, Երևանում այս մասին ասաց Փայլանը:
«Հայ-թուրքական ցյուրիխյան 2009թ. արձանագրությունները կարևոր են, բայց 2015 թվականից ի վեր Թուրքիայում պայմանները վատ են ու ավելի կվատանան, բայց պետք է ճամփա գտնել, ջանք թափել: Հայաստանը պատրաստ է Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը, Հայաստանի դուռը բաց է, բայց Թուրքիան էլ պետք է պատրաստ լինի: Հիմա երկխոսություն չկա: Ես այստեղ եմ, որ այդ երկխոսությունն ունենանք: Ես տեսա, որ Հայաստանի կառավարությունը դրան պատրաստ է, ասում են, որ այդ երկխոսությանը պատրաստ են: Հիմա ես պետք է վերադառնամ և հարցնեմ մեր կառավարությունից, թե արդյոք նրանք էլ են պատրաստ դրան»,- նշեց նա:
Գարո Փայլանը Հայաստան էր ժամանել սեպտեմբերի 17-ին՝ մասնակցելու «Հայաստան-Սփյուռք» համահայկական 6-րդ համաժողովին: Այս օրերին Թուրքիայի հայազգի պատգամավորը հանդիպումներ է ունեցել Հայաստանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ, քննարկել հայ-թուրքական հարաբերություններին առնչվող հարցեր: Պատգամավորը նշեց, որ հանդիպելու է նաեւ «ԵԼՔ» դաշինքի ներկայացուցիչների, ինչպես նաեւ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ:

Гаро Пайлан: Турция также должна быть готова к урегулированию отношений с Арменией
Армянин-депутат турецкого парламента Гаро Пайлан намерен уточнить у своего правительства, готова ли Турция к нормализации отношений с Арменией. Как передает «Арменпресс», об этом заявил сам Г. Пайлан, комментируя прозвучавшее на 72-ой сессии Генассамблеи ООН заявление президента С. Саргсяна об объявлении к весне 2018 г недействительными цюрихские протоколы.
«Армяно-турецкие цюрихские протоколы 2009 г. важны, но, начиная с 2015 г., ситуация в Турции все ухудшается и будет еще хуже. Нужно прокладывать дорогу, нужно стараться. Армения готова к нормализации отношений, ее двери открыты, но должна быть готова и Турция. Сейчас диалога нет. Я здесь, чтобы он был. Я вижу, что правительство Армении готово к этому диалогу. Я вернусь и спрошу у нашего правительства, готово ли оно”, - сказал он.
Гаро Пайлан прибыл в Ереван на VI Всеармянский форум “Армения-Диаспора”. Он имел встречи с высокопоставлеными лицами, обсудил вопросы, связанные с армяно-турецкими отношениями. Депутат заявил, что встретится также с членами фракции “Елк”, а также президентом С. Саргсяном.