Թուրքիան եւս պետք է պատրաստ լինի Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը. Գարո Փայլան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի խորհրդարանի հայազգի պատգամավոր Գարո Փայլանը մտադիր է իր կառավարությունից ճշտել՝ արդյոք պատրաստ է Թուրքիան Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ մեկնաբանելով ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի նստաշրջանում նախագահ Սերժ Սարգսյանի՝ մինչեւ 2018 թվականի գարուն հայ-թուրքական արձանագրություններն առ ոչինչ հռչակելու մասին հայտարարությունը, Երևանում այս մասին ասաց Փայլանը:
«Հայ-թուրքական ցյուրիխյան 2009թ. արձանագրությունները կարևոր են, բայց 2015 թվականից ի վեր Թուրքիայում պայմանները վատ են ու ավելի կվատանան, բայց պետք է ճամփա գտնել, ջանք թափել: Հայաստանը պատրաստ է Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը, Հայաստանի դուռը բաց է, բայց Թուրքիան էլ պետք է պատրաստ լինի: Հիմա երկխոսություն չկա: Ես այստեղ եմ, որ այդ երկխոսությունն ունենանք: Ես տեսա, որ Հայաստանի կառավարությունը դրան պատրաստ է, ասում են, որ այդ երկխոսությանը պատրաստ են: Հիմա ես պետք է վերադառնամ և հարցնեմ մեր կառավարությունից, թե արդյոք նրանք էլ են պատրաստ դրան»,- նշեց նա:
Գարո Փայլանը Հայաստան էր ժամանել սեպտեմբերի 17-ին՝ մասնակցելու «Հայաստան-Սփյուռք» համահայկական 6-րդ համաժողովին: Այս օրերին Թուրքիայի հայազգի պատգամավորը հանդիպումներ է ունեցել Հայաստանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ, քննարկել հայ-թուրքական հարաբերություններին առնչվող հարցեր: Պատգամավորը նշեց, որ հանդիպելու է նաեւ «ԵԼՔ» դաշինքի ներկայացուցիչների, ինչպես նաեւ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ:

Turkey also must be ready to normalize relations with Armenia – Garo Paylan
YEREVAN, SEPTEMBER 22, ARMENPRESS. Ethnic Armenian lawmaker of the Turkish parliament Garo Paylan plans to find out from his government whether Turkey is ready to normalize the relations with Armenia, reports Armenpress.
“The Armenian-Turkish 2009 Zurich Protocols are important, but since 2015 the situation in Turkey is worse and will further worsen, however, it’s necessary to search for a way and make efforts. Armenia is ready to normalize the relations with Turkey, Armenia’s door is open, but Turkey also must be ready. At the moment there is no dialogue. I am here to have that dialogue. I saw that the Armenian government is ready, it says it is ready to that dialogue. And now I should return and ask our government whether they are also ready to that”, he said, commenting on the statement of Armenian President Serzh Sargsyan at the UN General Assembly according to which Armenia will declare the Zurich Protocols on the Armenian-Turkish relations null and void until spring of 2018.
Garo Paylan arrived in Armenia on September 17 to take part in the 6th Armenia-Diaspora pan-Armenian forum.