Աշոտյանը Բաքվում Ադրբեջանին հորդորել է գալիք սերունդներին չսնել հայատյացությամբ և քսենոֆոբիայով
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բաքվում ընթացող Եվրանեսթ ԽՎ-ի կողմից կազմակերպված համաժողովին սեպտմբերի 22-ին ելույթով հանդես է եկել Եվրանեսթ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար, ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովից, Արմեն Աշոտյանը շնորհակալություն է հայտնել Եվրանեսթ ԽՎ-ի քարտուղարությանը և Ադրբեջանի պատվիրակությանը՝ համաժողովի կազմակերպման և հրավերի համար, անդրադարձել հայկական պատվիրակության՝ Բաքու ժամանելու որոշմանը՝ նշելով, որ որոշումը մեծապես պայմանավորված է եղել այն հանգամանքով, որ Հայաստանը, նախևառաջ, իրեն համարում է եվրոպական արժեհամակարգի կրող և ընտանիքի մաս, հետևաբար չէր կարող զերծ մնալ նման կարևոր համաժողովին մասնակցությունից և քննարկումներից: Այս համատեքստում Արմեն Աշոտյանն ընդգծել է Եվրանեսթ ԽՎ-ին Հայաստանի մասնակցությունը, կարևորել նոյեմբերին Բրյուսելում ՀՀ - ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրումը:
Աշոտյանը նաև անդրադարձել է համաժողովի ընթացքում ադրբեջանական մի շարք բանախոսների՝ կանանց առողջապահության և սոցիալական խնդիրների համաժողովի հարթակը հակահայկական պրոպագանդայի վերածելու փորձերին և նշել, որ հայկական պատվիրակությունը Բաքվում է համաժողովի բուն թեմաների, այլ ոչ թե Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության քննարկման համար:
Այս համատեքստում Արմեն Աշոտյանը նաև ընդգծել է այն հանգամանքը, որ հակամարտություններում տուժում են հակամարտող բոլոր կողմերը, ուստի անհրաժեշտ է լսել բոլոր կողմերին և առկա հարցերը քննարկել մարդու իրավունքների և մարդասիրության շրջանակներում՝ անկախ քաղաքական, էթնիկական և կրոնական տարբերություններից: Նա հորդորել է նաև ադրբեջանական կողմին գալիք սերունդներին չսնել հայատյացությամբ և քսենոֆոբիայով, ինչն իր բացասական հետևանքներն է ունենալու ողջ տարածաշրջանի համար:
Արմեն Աշոտյանն անդրադարձել է նաև ադրբեջանական կրթական համակարգում հակահայակական կարծրատիպերի ձևավորման խնդիրներին, հորդորել արմատախիլ անել հայատյացությունն ու քսենոֆոբիան:
Ելույթի ավարտին Արմեն Աշոտյանը Ադրբեջանի կրթության փոխնախարարին է փոխանցել «Azerbaijan: childhood in hate» աշխատությունը, որն ապացուցում է հայատյացության և ատելության քարոզչությունը Ադրբեջանում։

В Баку Ашотян обратился к властям с призывом не воспитывать будущие поколения в духе ненависти к армянам и ксенофобии
В Баку Ашотян обратился к властям с призывом не воспитывать будущие поколения в духе
ненависти к армянам  и ксенофобии
На конференции СЕ “Евронест”, проходящей в Баку, 22 сентября выступил глава армянской делегации, председатель постоянной комиссии по внешним сношениям НС РА Армен Ашотян. Как сообщили  «Арменпресс»  в постоянной комисси по внешним сношениям НС, А. Ашотян выразил благодарность за организацию конференции и приглашение, обратился к решению делегации НС Армении поехать в Баку, отметив, что это решение обусловлено тем, что Армения, считает себя носителем европейских ценностей и членом ее семьи, почему и не могла остаться в стороне от такого мероприятия.
Ашотян также обратился к выступлениям ряда азербайджанских ораторов, пытающихся использовать площадку конференции для антиармянской пропаганды, и отметил, что армянская делегация  приехала в Баку для обсуждения проблематики конференции, а не проблемы Нагорного Карабаха.
Ашотян подчеркнул, что в конфликтах страдают все стороны, поэтому нужно выслушивать всех и обсуждать вопросы в рамках международного права, гуманизма и прав человека, независимо от политических, национальных, этических и иных пристрастий.
Он обратился к властям Азербайджана с призывом не воспитывать будущие поколения в духе ненависти к армянам и ксенофобии, что будет иметь отрицательные последствия для всего региона.
А. Ашотян также обратился к проблеме формирования в азербайджанской образовательной системе антиармянских стереотипов.
В конце выступления А. Ашотян передал замминистра образования Азербайджана исследование «Azerbaijan: childhood in hate», подтверждающее пропаганду армяноненавистничества в этой стране.