Էդվարդ Նալբանդյանն ու Դավիթ Հարությունյանը հանդիպել են Հայաստանում հավատարմագրված դեսպաններին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը և արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանը ապրիլի 22-ին հանդիպել են Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարներին:
Նախարար Նալբանդյանը ներկաների ուշադրությունը հրավիրեց նախորդ օրը դեսպանների հետ կայացած հանդիպումից հետո տեղի ունեցած զարգացումների վրա։ Արտգործնախարարն անդրադարձավ հավաքների վերաբերյալ ՀՀ Արդարադատության նախարարության, իրավապահ մարմինների կողմից տարածած հայտարարություններին, որոնք մատնացույց էին անում ՀՀ «Հավաքների ազատության մասին» օրենքի ակնհայտ խախտումներին ու հորդորում էին դադարեցնել հասարակականկարգի խախտմանն ուղղված կոչերն ու գործողությունները: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից՝ հավելելով. «
ԱԳ նախարարը նշեց, որ Հայաստանի ղեկավարության ու հոգևոր առաջնորդների կողմից հնչել են երկխոսություն սկսելու բազմաթիվ կոչեր։ Հանրապետության նախագահը նույնիսկ գնաց ցույցի վայրը՝ հավաքների կազմակերպչի հետ հանդիպելու և երկխոսությանը մեկնարկ տալու համար։ Այսօր՝ ապրիլի 22-ին Հանրապետության վարչապետ Սերժ Սարգսյանի և Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումից լիցքաթափման ակնկալիքը չիրականացավ, քանի որ հավաքների կազմակերպիչը Վարչապետի հետ հանդիպումն օգտագործեց ՀՀ իշխանություններին վերջնագիր ներկայացնելու համար՝ փաստորեն մերժելով երկխոսության առաջարկը։
Անդրադառնալով Եվրամիության կողմից այսօր արված հայտարարությանը՝ նախարար Նալբանդյանն ասաց, որ հայկական կողմը կիսում է դրանում արտահայտված դրույթները և ոչ միայն լիովին հարգում է հավաքների ազատության իրավունքը, այլև գործնականում ապահովում է դրա համարժեք կիրառումը, Հայաստանի օրեսնդրության և միջազգային պարտավորությունների համաձայն։ Նախարարը շեշտեց, որ հավաքի մասնակիցներն իրենց իրավունքներն իրականացնելիս պետք է հարգեն Հայաստանի համապատասխան օրենսդրությունը։
Արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանը պարզաբանումներ ներկայացրեց «Հավաքների ազատության մասին» օրենքի և հավաքների ազատության ապահովման միջազգային փորձի վերաբերյալ։
Նախարար Հարությունյանը, անդրադառանլով ԱԺ պատգամավորների ձերբակալությանը, նշեց, որ, անտեսելով Ոստիկանության հորդորները, հավաքի կազմակերպիչները շարունակել են կոչերը այլ անձանց սահմանադրական իրավունքների և հանրության շահերի անհամաչափ սահմանափակման վերաբերյալ, և որոշում է կայացվել ապօրինի հավաքները դադարեցնելու մասին։ Հավաքի կազմակերպիչներ Նիկոլ Փաշինյանը, Արարատ Միրզոյանը, Սասուն Միքայելյանը հարկադրաբար հեռացվել են հավաքի վայրից, ապա հանցագործության կատարումը կանխելու նպատակով՝ օրենսդրության սահմանված կարգի խախտմամբ հավաք դիտավորությամբ կազմակերպելու և անցկացնելու անմիջականորեն ծագած կասկածանքով, ՀՀ Սահմանադրության 96-րդ հոդվածի 2-րդ մասի պահանջների պահպանմամբ, ձերբակալվել են:
Մի քանի դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարներ կարևորեցին երկխոսությամբ՝ ստեղծված իրավիճակի քաղաքական և օրենքի սահմաններում լուծման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը»:

FM Nalbandian, Justice minister Harutyunyan meet with Ambassadors accredited in Armenia
YEREVAN, APRIL 22, ARMENPRESS. Armenia’s foreign minister Edward Nalbandian and justice minister Davit Harutyunyan on April 22 met with the heads of diplomatic representations accredited in Armenia, the foreign ministry told Armenpress.
Minister Nalbandian drew the attention of the meeting participants on the developments following yesterday’s meeting with Ambassadors. He touched upon the statements of the Justice ministry, the law enforcement agencies which clearly outlined the violations of the Law of Freedom to Rallies and called on to stop the calls and actions aimed at violating the public order.
FM Nalbandian said the Armenian leadership and the spiritual leaders made numerous calls for launching dialogue. Even the President of the Republic went to the protest place to meet with the organizer and launch a dialogue. Today, on April 22, the expectation to calm down from the meeting of Prime Minister of Armenia Serzh Sargsyan and MP Nikol Pashinyan didn’t happen, as the rally organizer used the meeting with the PM to present an ultimatum to the Armenian leadership, in fact denying the proposal to come to dialogue.
Commenting on today’s statement made by the European Union, minister Nalbandian said the Armenian side shares the provisions expressed in the statement and not only completely respects the right to freedom of rallies, but also practically ensures its adequate use in accordance with Armenia’s legislation and international commitments. The minister stated that the rally participants must respect Armenia’s respective legislation while exercising their rights.
In his turn justice minister Davit Harutyunyan made clarifications over the Law on Freedom to Rallies and the international experience on ensuring freedom of rallies.
Minister Harutyunyan, talking about the arrest of MPs, said the rally organizers, ignoring the calls of the Police, continued their calls on disproportionate restrictions of constitutional rights of others and public interests, and a decision was made to suspend the illegal rallies. The rally organizers – Nikol Pashinyan, Ararat Mirzoyan, Sasun Mikayelyan, have been forcibly removed from the rally place and later have been arrested in suspicion of deliberately organizing and holding a rally by violation of the procedure prescribed by the legislation.
Heads of several diplomatic representations attached importance to the ongoing steps aimed at solving the current situation through dialogue, political means and within the law.