Իրանագետը ԵԱՏՄ-Իրան ժամանակավոր համաձայնագրում տեսնում է նաև Հայաստանի շահը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՏՄ-Իրան ժամանակավոր համաձայնագրի ստորագրումը և հարաբերությունների սերտացումը Հայաստանի շահերից է բխում:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը:
«Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Իրանը ձգտում է բավական սերտ հարաբերություններ ունենալ ԵԱՏՄ-ի հետ` Իրան-ԵԱՏՄ ժամանակավոր համաձայնագրի ստորագրումը շատ կարևոր է: Բացի այդ, հաշվի առնելով Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կողմից պատժամիջոցների կիրառումը, կարծում եմ, լրացուցիչ հնարավորություն է Իրանի համար`ստեղծել տնտեսական գործակցության նոր դաշտ Եվրասիական տնտեսական երկրների շրջանակում»,- ընդգծեց իրանագետը:
Նրա խոսքով՝ Իրան-ԵԱՏՄ հարաբերությունների սերտացումը բխում է նաև Հայաստանի շահերից` առաջին հերթին, քանի որ Հայաստանը ԵԱՏՄ անդամ է, և երկրորդ` այդ միության շրջանակում միակ երկիրն է, որն Իրանի հետ ցամաքային սահման ունի:
«Այդ ցամաքային սահմանը չափազանց կարևոր է: Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում «Արազ» ազատ տնտեսական գոտին արդեն բավականին երկար ժամանակ է, որ գործում է, և մեր կողմում ստեղծված «Մեղրու» ազատ տնտեսական գոտին կարիք կա հնարավորինս արագ շահագործման հանձնել: Այդ հանգամանքը կօգնի, որպեսզի կարողանանք օգտագործել այն ամբողջ ներուժը, որն առկա է տվյալ ոլորտում թե՛ երկկողմ Հայաստան-Իրան և թե՛ ԵԱՏՄ-Իրան հարաբերությունների մակարդակով»,- ընդգծեց Ոսկանյանը:
Անդրադառնալով Իրանի դեմ գործարկվող պատժամիջոցներին և այդ երկրի շուկայի հանդեպ ԵԱՏՄ հետաքրքրությանը` նա նշեց ԵԱՏՄ-ի շուկայի հսկայական ծավալների փաստը և 80-միլիոնանոց իրանական շուկան:
«Իրանական  այդ մեծ շուկան չափազանց հետաքրքիր է ԵԱՏՄ գրեթե բոլոր երկրների համար: Այս իմաստով այդ շուկան առանձնահատուկ հետաքրքրություն ունի Հայաստանի համար և աշխարհագրական դիրքն էլ նպաստում է, որպեսզի համապատասխան աշխատանքի դեպքում, կարողանանք հանդիսանալ լրջագույն կապող օղակ Իրանի և ԵԱՏՄ երկրների հետ: Այս դաշտում, կարծես թե, զգալի տարաձայնություններ չկան: Անշուշտ, Իրանը կփորձի շարունակել սեփական շուկայի հանդեպ հովանավորչության քաղաքականությունը, բայց համաձայնագրի կնքումով, ըստ էության, այդ շուկայի բավական նկատելի մասը, կարծես թե, բացվում է»,- շեշտեց Վարդան Ոսկանյանը:
Եվրասիական տնտեսական միությունը և Իրանը մայիսի 17-ին Աստանայի տնտեսական համաժողովում ազատ առևտրի գոտու վերաբերյալ ժամանակավոր համաձայնագիր են ստորագրել:

Expert on Iranian studies sees also Armenia’s interest in EAEU-Iran provisional agreement
YEREVAN, MAY 17, ARMENPRESS. The signing of the provisional free trade zone agreement between Iran and the Eurasian Economic Union (EAEU) and the intensification of relations derive from Armenia’s interests, Vardan Voskanyan – expert on Iranian studies, told Armenpress.
“Taking into account the fact that Iran seeks to have quite close relations with the EAEU, the signing of the Iran-EAEU provisional agreement is very important. In addition, taking into account the US sanctions, I think there is an additional opportunity for Iran to create new economic cooperation field within the Eurasian economic states”, the expert on Iranian studies said.
Vardan Voskanyan said the intensification of the Iran-EAEU relations derives from Armenia’s interests, firstly because Armenia is an EAEU member, and secondly, it is the only country within that Union that has a land border with Iran.
“This land border is strictly important. The Aras free trade zone in Iran operates quite a long time, and the Meghri free economic zone in Armenia needs to be put into operation as soon as possible. This factor will help us to be able to use the whole potential existing in that field be that at Armenia-Iran and Iran-EAEU relations level”, he said.
Commenting on the sanctions being imposed on Iran and the EAEU’s interest towards that country’s market, the expert highlighted the huge volumes of the EAEU market and the Iranian market worth 80 million.
“The Iranian big market is very important for almost all EAEU states. In this sense Armenia is specifically interested in that market, and the geographical position contributes that we can act as a major bridge between Iran and the EAEU states in case of respective actions. It seems there are no major disagreements in this field. Of course, Iran will try to continue the sponsorship policy towards its own market, but the signing of the agreement, in fact, opens significant part of that market”, Vardan Voskanyan said.
The Eurasian Economic Union (EAEU) and Iran on May 17 signed a provisional free trade zone agreement at the Astana economic forum.