ՀՀ կառավարության առաջնահերթ քայլն արտահերթ ընտրություններ անցկացնելն է. Արսեն Ղազարյանը՝ բիզնես սպասումների մասին
ՀՀ կառավարության առաջնահերթ քայլն արտահերթ ընտրություններ անցկացնելն է.
Արսեն Ղազարյանը՝ բիզնես սպասումների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի նոր կառավարության առաջնահերթ քայլը պետք է լինի արտահերթ ընտրություններ անցկացնելը: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը:
«Շուտափույթ ընտրություններով պետք է քաղաքական դաշտի իրական պատկերն արտահայտվի Ազգային ժողովում: Դա շատ կարևոր է, որովհետև բիզնես հանրությունը սպասումների փուլում է: Դրանից բացի, գործադրի առաջնային խնդիրներից պետք է լինի նաև իր հռչակած կարգախոսները որպես նպատակ իրականություն դարձնելը»,- ասաց Արսեն Ղազարյանը:
Թեպետ նոր կառավարության գործունեության մեկնարկից կարճ ժամանակ է անցել, սակայն Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահը նշեց, որ արդեն որոշ ուղղություններում դրական ազդակներ կան: Նրա խոսքով, մի խումբ գործարարների ու վարչապետի հանդիպմանը, նա նշել է, որ այն փոփոխությունները, որոնք արդեն վարչարարության մեջ նկատվում են, շատ ողջունելի են: Մասնավորապես փոփոխությունները մաքսազերծումների գործընթացում, հարկային ոլորտում, ստվերային դաշտում գտնվող որոշ գործարարների 180 աստիճանով շտկվելը և փաստաթղթային շրջանառությամբ աշխատելը:
«Բիզնեսի կողմից սեփական գործունեությունը սրբագրելու, շտկելու գործընթաց նկատվում է: Միտումը կա, թե ինչ արդյունքների կհասնենք, կախված է և՛ գործարարներից, որ հավատան որակական փոփոխությունների անդառնալիությանը, և՛ նաև կառավարիչներից, որ այսօրվա հռչակած քաղաքականությունը պրակտիկ վարչարարության մեջ չխաթարվի: Գործարարությունն ուղղակի սպասում է, որ այս փոփոխությունները լինեն մնայուն, անդառնալի, այդ դեպքում կակնկալենք այն արդյունքները որոնք հեղափոխական են: Այն է՝ ստվերի կրճատում, բյուջեի մուտքերի կտրուկ ավելացում, հավասար մրցակցային դաշտ, խտրականությունների, արհեստածին մենաշնորհների ի սպառ վերացում: Մենք այդ դրական սպասումների մեջ ենք»,-ասաց Արսեն Ղազարյանը:
Անդրադառնալով ներդրումներն ակտիվացնելու հնարավորություններին՝ Արսեն Ղազարյանը նշեց, որ դրսից ներդրումների ներգրավման հիմնական նախապայմանը ներսի ներդրումների ակտիվացումն է:
«Մենք պետք է ներսում ակտիվանանք, որ օտարերկրյա ներդրողը վստահություն ունենա: Ես համոզմունք ունեմ, որ եթե հավասար մրցակցային դաշտի աստիճանը բարձրացնենք, ապա և՛ ներսի, և՛ դրսի ներդրումների ակտիվացում կունենաք: Հիմնական պայմանը բիզնեսի աշխուժացման հավասար մրցակցային դաշտն է, խտրականության բացակայությունը»,-ասաց Արսեն Ղազարյանն՝ ընդգծելով, որ դրական ազդակները կան, մնում է այս ամենը պահպանվի, շարունակական լինի:
Մայիսի 8-ին Ազգային ժողովում ՀՀ վարչապետ է ընտրվել Նիկոլ Փաշինյանը, նա ձևավորել է կառավարություն: Նոր կառավարությունը հունիսի 1-ին հաստատել է ծրագիրը, ապա ներկայացրել ԱԺ, որը այն կքննարկի հունիսի 7-ին: Ծրագրի առաջնային դրույթներից է մեկ տարվա ընթացքում արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացումը:

Armenian government’s priority task is to hold snap parliamentary elections - UMBA President on business expectations
Armenian government’s priority task is to hold snap parliamentary elections - UMBA President
on business expectations
YEREVAN, JUNE 5, ARMENPRESS. The priority task of Armenia’s new government should be holding snap parliamentary elections, Arsen Ghazaryan – President of the Union of Manufacturers and Businessmen of Armenia (UMBA), told ARMENPRESS.
“The real picture of the political field should be expressed in the Parliament via the early elections. This is very important since the business community is at the expectation stage. In addition, one of the main tasks of the Cabinet should be to implement their slogans as a goal”, Arsen Ghazaryan said.
Although little time has passed since the launch of the activity of the new Cabinet, the UMBA President stated that there are already positive signals in some directions. He said during the meeting of a group of businessmen and the Prime Minister, he stated that the changes that are noticed already in the administration are very welcomed.
“The process of correcting, improving own activity by the business is being noticed. The trend exists, but what results we will achieve depends on both the businessmen so that they will believe in the irreversibility of qualitative changes, and on the managers so that today’s declared policy will not be undermined in the practical administration. The business just waits for these changes to be permanent, irreversible, in that case we will expect the results which be revolutionary. That is cutting shadow, drastic increase in budget revenues, equal competitive field, total elimination of discriminations and artificially-created monopolies. We are at the stage of such positive expectations”, Arsen Ghazaryan said.
Commenting on the opportunities to increase the investments, the UMBA President said the main precondition for attracting foreign investments is to boost the domestic investments.
“We need to activate them domestically so that the foreign investor will have a trust. I am convinced that if we increase the degree of equal competitiveness field, we will have activation of both domestic and foreign investments. The main condition is the equal competitive field for boosting business, as well as the absence of discrimination”, Arsen Ghazaryan said, stating that there are positive signals, but all these needs to be maintained and continue.
On May 8 Nikol Pashinyan was elected Prime Minister of Armenia by the Parliament. The new Cabinet is already formed and has approved the government’s program on June 1. The Parliament will debate the program on June 7. One of the priority tasks of the government’s program is to hold snap parliamentary elections within a year.