ՀՀ կառավարության առաջնահերթ քայլն արտահերթ ընտրություններ անցկացնելն է. Արսեն Ղազարյանը՝ բիզնես սպասումների մասին
ՀՀ կառավարության առաջնահերթ քայլն արտահերթ ընտրություններ անցկացնելն է.
Արսեն Ղազարյանը՝ բիզնես սպասումների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի նոր կառավարության առաջնահերթ քայլը պետք է լինի արտահերթ ընտրություններ անցկացնելը: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը:
«Շուտափույթ ընտրություններով պետք է քաղաքական դաշտի իրական պատկերն արտահայտվի Ազգային ժողովում: Դա շատ կարևոր է, որովհետև բիզնես հանրությունը սպասումների փուլում է: Դրանից բացի, գործադրի առաջնային խնդիրներից պետք է լինի նաև իր հռչակած կարգախոսները որպես նպատակ իրականություն դարձնելը»,- ասաց Արսեն Ղազարյանը:
Թեպետ նոր կառավարության գործունեության մեկնարկից կարճ ժամանակ է անցել, սակայն Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահը նշեց, որ արդեն որոշ ուղղություններում դրական ազդակներ կան: Նրա խոսքով, մի խումբ գործարարների ու վարչապետի հանդիպմանը, նա նշել է, որ այն փոփոխությունները, որոնք արդեն վարչարարության մեջ նկատվում են, շատ ողջունելի են: Մասնավորապես փոփոխությունները մաքսազերծումների գործընթացում, հարկային ոլորտում, ստվերային դաշտում գտնվող որոշ գործարարների 180 աստիճանով շտկվելը և փաստաթղթային շրջանառությամբ աշխատելը:
«Բիզնեսի կողմից սեփական գործունեությունը սրբագրելու, շտկելու գործընթաց նկատվում է: Միտումը կա, թե ինչ արդյունքների կհասնենք, կախված է և՛ գործարարներից, որ հավատան որակական փոփոխությունների անդառնալիությանը, և՛ նաև կառավարիչներից, որ այսօրվա հռչակած քաղաքականությունը պրակտիկ վարչարարության մեջ չխաթարվի: Գործարարությունն ուղղակի սպասում է, որ այս փոփոխությունները լինեն մնայուն, անդառնալի, այդ դեպքում կակնկալենք այն արդյունքները որոնք հեղափոխական են: Այն է՝ ստվերի կրճատում, բյուջեի մուտքերի կտրուկ ավելացում, հավասար մրցակցային դաշտ, խտրականությունների, արհեստածին մենաշնորհների ի սպառ վերացում: Մենք այդ դրական սպասումների մեջ ենք»,-ասաց Արսեն Ղազարյանը:
Անդրադառնալով ներդրումներն ակտիվացնելու հնարավորություններին՝ Արսեն Ղազարյանը նշեց, որ դրսից ներդրումների ներգրավման հիմնական նախապայմանը ներսի ներդրումների ակտիվացումն է:
«Մենք պետք է ներսում ակտիվանանք, որ օտարերկրյա ներդրողը վստահություն ունենա: Ես համոզմունք ունեմ, որ եթե հավասար մրցակցային դաշտի աստիճանը բարձրացնենք, ապա և՛ ներսի, և՛ դրսի ներդրումների ակտիվացում կունենաք: Հիմնական պայմանը բիզնեսի աշխուժացման հավասար մրցակցային դաշտն է, խտրականության բացակայությունը»,-ասաց Արսեն Ղազարյանն՝ ընդգծելով, որ դրական ազդակները կան, մնում է այս ամենը պահպանվի, շարունակական լինի:
Մայիսի 8-ին Ազգային ժողովում ՀՀ վարչապետ է ընտրվել Նիկոլ Փաշինյանը, նա ձևավորել է կառավարություն: Նոր կառավարությունը հունիսի 1-ին հաստատել է ծրագիրը, ապա ներկայացրել ԱԺ, որը այն կքննարկի հունիսի 7-ին: Ծրագրի առաջնային դրույթներից է մեկ տարվա ընթացքում արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացումը:

Первоочередным шагом нового правительства должно стать проведение внеочередных выборов: Арсен Казарян – об ожиданиях бизнеса
Первоочередным шагом нового правительства должно стать проведение внеочередных
выборов: Арсен Казарян – об ожиданиях бизнеса
Первоочередным шагом нового правительства должно стать проведение внеочередных выборов. Об этом в беседе с «Арменпресс» сказал председатель Союза промышленников и предпринимателей Армении Арсен Казарян.
«Проведение срочных выборов отразит истинную картину политического поля в НС Армении. Это очень важно, поскольку бизнес находится в стадии ожидания. Кроме того, среди первоочередных задач нового правительства должно стать претворение в жизнь провозглашенных лозунгов»,- сказал председатель Союза промышленников и предпринимателей Армении Арсен Казарян.
По его словам, хотя и со дня вступления в действие нового правительства прошло немного времени, по некоторым направлениям уже есть положительные отклики. На встрече премьер-министра с группой представителей деловых кругов он сказал, что замеченные изменения в системе администрирования уже приветствуемы. В частности, есть перемены в системе растаможки, налогообложения, некоторые представители деловых кругов выправились на 180 градусов и стали работать документированно.
«Заметен процесс очищения собственной деятельности, выправления. Тенденция есть, а каковы будут результаты – зависит как от представителей деловых кругов, так и от системы управления, с тем, чтобы первые поверили в необратимость изменений, а вторые на практике сохранили провозглашенную политику администрирования. Представители деловых кругов ожидают подтверждения необратимости перемен, тогда и результаты будут революционными. Речь идет о сокращении теневой экономики, резком увеличении поступлений в бюджет, равной конкуренции, отмене привилегий и монополий. Мы находимся в положительных ожиданиях»,- сказал председатель Союза промышленников и предпринимателей Армении Арсен Казарян.
По его словам, условием для увеличения притока внешних инвестиций является рост инвестиций внутренних.
«Мы должны активизироваться изнутри, чтобы зарубежный инвестор испытывал доверие. Я убежден, что, если повысим степень конкурентности, то повысятся как внутренние, так и внешние инвестиции. Основным условием является конкуренция, отсутствие привилегий»,- сказал председатель Союза промышленников и предпринимателей Армении Арсен Казарян.
По его словам, положительные сигналы есть, остается сохранить тенденции и развивать их дальше.
НС Армении на особом заседании 8-го мая открытым голосованием избрало лидера фракции «Елк» Никола Пашиняна премьер-министром Армении.