Արմեն Գրիգորյանն անդրադարձել է ռուսական նոր կործանիչներ ձեռք բերելու մասին լուրերին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի նոր իշխանությունները, Պաշտպանության նախարարությունն իրենց առջև խնդիր են դրել զարգացնել ավիացիայի ոլորտը: Այս մասին Ազատություն ռադիոկայանին տված հարցազրույցում նշել է Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն՝ անդրադառնալով այն դիտարկմանը, թե ռուսական «Կոմերսանտ» թերթում հրապարակվել է տեղեկատվություն այն մասին, ըստ որի, չի բացառվում, որ մոտ ապագայում Հայաստանի ռազմաօդային ուժերի զինանոցը համալրվի ռուսաստանյան արտադրության բազմաֆունկցիոնալ կործանիչներով:
«Հայաստանի նոր իշխանություններ իրենց աառջև նպատակ են դրել զարգացնել ավիացիան: Ներկայում քննարկվում են տարբեր ճանապարհներ, կարծում եմ, որ շատ արագ վերջնական եզրահանգում կլինի՝ հասկանալու համար ռեսուրսները, դրանց օգտագործման հնարավորությունները Հայաստանի բանակն ուժեղացնելու համար»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ ասաց Արմեն Գրիգորյանը: Լրագրողի ճշգրտող հարցին, թե արդյոք հստակեցումներ կան, Արմեն Գրիգորյանը նշեց, որ այս պահին մտքերի փոխանակում է:
Կոմերսանտը գրել էր, որ Ռուսաստանը մտադիր է Հայաստանին մատակարարել Су-30СМ մարտական ինքնաթիռներ: Հոդվածում նշվում է, որ Հայաստանում տեղի ունեցած իշխանափոխությունից առաջ երկրի ղեկավարությունը մինչև 2024 թվականը հետաձգել է Ռուսաստանից բազմաֆունկցիոնալ Су-30СМ կործանիչների գնումը: Կողմերի միջև պայմանագիրը կնքվել է 2012թ-ին, սակայն այդպես էլ ուժի մեջ չի մտել:  Թերթի տեղեկություններով Ռուսաստանը մտադիր է գործարքը իրականացնել Հայաստանի նոր իշխանությունների հետ: Նշվում է, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն արդեն նստել է Су-30СМ-ի մեջ և կործանիչն անվանել լավագույններից մեկն աշխարհում:

Armenia’s Security Council Secretary comments on information about intentions to acquire
YEREVAN, JUNE 20, ARMENPRESS. The new authorities of Armenia, the Defense Ministry have set a task to develop the sphere of aviation, Secretary of the Security Council of Armenia Armen Grigoryan told RFE/RL's Armenian Service, commenting on Kommersant’s information, according to which the Armenian air forces can soon be replenished with Russian multifunctional jets.
“The new authorities of Armenia have set a task to develop the aviation. Currently a number of options are discussed. I think a final conclusion will be made very soon to understand our resources and the ways of using them aimed at reinforcing the Armenian army”, ARMENPRESS reports Armen Grigoryan as saying.
Kommersant newspaper published an article recently, according to which Russia has intentions to supply Armenia with Su-30SM fighter jets.
It’s mentioned that before the power change in Armenia the leadership of the country cancelled the purchase of multifunctional Su-30SM jets until 2024. The contract between the sides had been signed in 2012, but never entered into force. The newspaper informs that Russia plans to implement the contract with the new authorities of Armenia.  It’s mentioned that Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan has already been inside Su-30SM and called the fighter jet one of the best in the world.
The newspaper writes that talks about Armenia's desire to acquire Su-30SM jets started after the Armenian PM posted a photo on his Facebook page inside the jet in Yerevan’s Erebuni airport.