Առնո Բաբաջանյանի մոմե արձանն ու անձնական հավաքածուի ցուցանմուշները ցուցադրվեցին Ազգային ժողովում
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ մեծանուն կոմպոզիտոր Առնո Բաբաջանյանի մոմե արձանն ու անձնական հավաքածուի մաս կազմող լուսանկարների ցուցանմուշները մեկ օրով զարդարել էին Ազգային ժողովի նախասրահներից մեկը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ միջոցառմանը ներկա էր կոմպոզիտորի որդին՝ Արա Բաբաջանյանը, ում խոսքով՝ իր համար մեծ պատիվ ու հպարտություն է նման միջոցառման անցկացումը հայրենի երկրի խորհրդարանում: «Ինձ համար մեծ պատիվ է, մեծ ուրախություն, որ մենք այսօր այս ցուցահանդեսին մասնակցում ենք Հայաստանի խորհրդարանում: Ինձ համար մեծ պատիվ է, որովհետև հայրս շատ էր սիրում իր հայրենիքը, Հայաստանը, հայ ժողովրդին ու, մանավանդ, Երևանը, որտեղ ծնվել է»,-ասաց Արա Բաբաջանյանը:
Կոմպոզիտորի որդին հիշում է՝ երբ իր հայրիկին լրագրողները հարցնում էին՝ որտե՞ղ եք բնակվում, նա պատասխանում էր. «Ես բնակվում եմ Մոսկվայում, բայց ապրում եմ Հայաստանում»: Դրա համար այսօր ինձ համար մեծ տոն է, որ այս ցուցահանդեսն այստեղ է անցնում»,-ընդգծեց մեծանուն հայի որդին։
Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիայի և «Առնո Բաբաջանյանի հիշատակի հիմնադրամի» հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրեն Գագիկ Մանասյանն էլ նկատեց, որ մոմե արձանը, որը շատերին է զարմացրել իր բնականությամբ, ԱԺ ցուցահանդեսի ավարտից հետո կտեղափոխվի կոմպոզիտորի անունը կրող համերգասրահ, որտեղ ամեն օր աշխատանքային ժամերին կհնչի Բաբաջանյանի երաժշտությունը: «Այդպիսով, յուրօրինակ մշակութային դաշտ կստեղծվի՝ Առնո Բաբաջանյանի ներկայությունն ու մեղմ հնչող երաժշտությունը»,-ասաց Գագիկ Մանասյանը:
«Առնո Բաբաջանյանի հիշատակի հիմնադրամի» նախաձեռնությամբ Երևանում Ֆիլհարմոնիայի Առնո Բաբաջանյան համերգասրահի ճեմասրահում նախատեսվում է բացել նրա թանգարանը, որտեղ էլ կտեղափոխվեն ցուցանմուշները։
Գագիկ Մանասյանը տեղեկացրեց նաև, որ 2021 թվականին լրանում է մեծանուն կոմպոզիտորի 100-ամյակը, որին ընդառաջ էլ մի շարք միջոցառումներ են անցկացվում Հայաստանում ու Ռուսաստանում:

Arno Babajanyan’s candle statue and personal collection exhibits displayed at Armenian Parliament
YEREVAN, JULY 3, ARMENPRESS. Renowned Armenian composer Arno Babajanyan’s candle statue and exhibits of photos as part of the personal collection were displayed at the Parliament of Armenia, reports Armenpress.
The event was attended by Ara Babajanyan, son of Arno Babajanyan, who said holding such event at the Parliament is a great honor and pride for him. “It’s a great honor, a great happiness for me that today we are participating in this exhibition at the Parliament of Armenia. It’s a great honor for me since my father loved very much his homeland, Armenia, the Armenian people and especially Yerevan where he was born”, Ara Babajanyan said.
He remembers that when his father was asked where do you live, he stated: “I reside in Moscow, but I live in Armenia”. “Thus, today is a great holiday for me that this exhibition is being held here”, the composer’s son said.
Gagik Manasyan, director of the Armenian state philharmonic and the Arno Babajanyan Memory Fund’s Armenian branch, said after the exhibition the candle statue will be transported to the concert hall named after the composer where Babajanyan’s music will be performed every day at working hours.
Gagik Manasyan informed that in 2021 marks the 100th anniversary of the renowned composer, and a number of events are being held in Armenia and Russia ahead of it.