Նախագահ Սարգսյանի կարծիքով՝ տարածաշրջանում ԱՄՆ-ի իրական քաղաքականությունը հասկանալու համար դեռ պետք է սպասել
Նախագահ Սարգսյանի կարծիքով՝ տարածաշրջանում ԱՄՆ-ի իրական
քաղաքականությունը հասկանալու համար դեռ պետք է սպասել
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի կարծիքով՝ գործըթնացներն արագ են տեղի ունենում, և պետք է սպասել՝ հասկանալու, թե մոտակա ժամանակում ինչպիսին կլինի ԱՄՆ-ի իրական քաղաքականությունը տարածաշրջանում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նախագահ Արմեն Սարգսյանը նման տեսակետ հայտնեց նոյեմբերի 9-ին լրագրողների հետ զրույցում՝ անդրադառնալով հարցերին, թե Ջոն Բոլթոնի՝ Հայաստանում արած հայտարարություններից հետո ինչ եզրահանգման է եկել և թե Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցները տարածաշրջանում ի՞նչ իրավիճակ կստեղծեն, ինչպե՞ս կանդրադառնան հայ-իրանական հարաբերությունների վրա:
«Չեմ կարծում, որ հետևություններ պետք է արվեն այս կամ այն հայտարարությունից ելնելով: Ներքին, արտաքին և տարածաշրջանային քաղաքականությունը դինամիկ գործընթաց է: Եվ, իհարկե, խոսքը ոչ միայն Հայաստան-ԱՄՆ հարաբերությունների մասին է, այլև ԱՄՆ-տարածաշրջան հարաբերությունների մասին: Իսկ տարածաշրջանը շատ մեծ է՝ ոչ միայն մեր հարևան պետություններն են և Իրանը, այլ նաև ԱՄՆ-Եվրոպա, ԱՄՆ-Ռուսաստան և այլն: Անձնապես Բոլթոնին չեմ հանդիպել: Կարծում եմ և խորհուրդ եմ տալիս, որ շատ արագ հետևությունների չգանք, քանի որ գործըթնացներն արագ են, փոփոխական, և պետք է սպասենք, տեսնենք, թե մոտակա ժամանակում ինչպիսին կլինի ԱՄՆ-ի իրական քաղաքականությունը տարածաշրջանում»,-ասաց նախագահ Սարգսյանը:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ Իրանի նկատմամբ որդեգրած ռազմավարության շրջանակում ուժի մեջ են մտել Իրանի նկատմամբ ամերիկյան ամենակոշտ պատժամիջոցները: 2018 թվականի մայիսին ԱՄՆ նախագահը հայտարարեց, որ Վաշինգտոնը դուրս է գալիս միջուկային պայմանագրից և սկսում է Իրանի դեմ պատժամիջոցների վերականգնման գործընթացը: Օգոստոսի 6-ին ուժի մեջ մտավ Իրանի նկատմամբ ամերիկյան պատժամիջոցների առաջին մասը, իսկ նոյեմբերի 5-ին՝ երկրորդ: Միևնույն ժամանակ, ԱՄՆ-ը սպառնում է երկրորդական պատժամիջոցներ կիրառել նաև բոլոր նրանց նկատմամբ, ովքեր կշարունակեն համագործակցությունն Իրանի հետ՝ զգուշացնելով, որ «Իրանի հետ բիզնես անողները չեն կարող աշխատել ԱՄՆ-ի հետ»:

Президент Саркисян считает, что нужно время, чтобы понять реальную политику США в регионе
Президент Армении Армен Саркисян считает, что процессы происходят быстро, и нужно подождать, чтобы понять, какова будет реальная политика США в регионе в ближайшее время.
Как  передает Арменпресс,  такое  мнение  высказал  президент в  беседе  с  журналистами,в ответ на вопрос о егомнении относительно заявлений советника США по национальной безопасности Джона Болтона, сделанных в Армении, а также о том, как они повлияют на армяно-иранские связи  санкции США в отношении Ирана.
«Не думаю, что выводы должны быть сделаны исходя из того или другого  заявления. Внутренняя, внешняя и региональная политика –это весьма динамичный процесс. И, конечно же, речь идет не только об отношениях Армения-США, но и об отношениях между США и всем регионом. А регион очень велик, обширен  - это не только наши соседи и Иран, но также США-Европа, США-Россия и т. д. Я лично не встречал Болтона. Я считаю, и я советую не делать выводы слишком быстро, потому что процессы быстро быстрыми, они переменчивы, и мы должны подождать. Посмотрим, какова будет реальная политика США в регионе в ближайшее время », - сказал Армен Саркисян.
5 ноября США развязали свои «самые жесткие» санкции против Ирана, так как администрация Трампа восстановила все санкции, снятые в рамках ядерной сделки 2015 года, нацеливаясь на Иран и государства, которые торгуют с ним.
В  мае-2018 президент США заявил, что Вашингтон выходит из ядерной  сделки и возобновляет санкции против  Ирана.
6 августа в силу вступила  первая часть санкций, 5 ноября – вторая.
В  то же время США угрожают применить вторичные санкции против всех, кто продолжит сотрудничество с Ираном – «те, кто связывает бизнес  Ираном, не могут работать с  США».