Հայաստանը կդառնա մի երկիր, որտեղ ոչ թե խոշոր բիզնեսը փոքրանում է, այլ փոքրը դառնում է միջին, միջինը՝ խոշոր. Նիկոլ Փաշինյան
Հայաստանը կդառնա մի երկիր, որտեղ ոչ թե խոշոր բիզնեսը փոքրանում է, այլ փոքրը
դառնում է միջին, միջինը՝ խոշոր. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ հանդիպել է մեր երկրի տարբեր ոլորտներում գործունեություն ծավալող գործարարներին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, հանդիպումն անցկացվել է «Բիզնես միջավայր և ներդրումներ. մարտահրավերներ և լուծումներ» խորագրով: Իր ելույթում վարչապետի պաշտոնակատարն անդրադարձել է Հայաստանի տնտեսությունում տեղի ունեցող գործընթացներին և տնտեսական զարգացման հեռանկարներին:
Նիկոլ Փաշինյանը, մասնավորապես, նշել է.
հարգելի գործարարներ,
հարգելի հյուրեր,
ՀՀ նախագահը շատ ճիշտ նկատեց, որ մենք, ըստ էության, գտնվում ենք մեր երկրի զարգացման մի շատ կարևոր փուլում, երբ քաղաքական հեղափոխությունը պետք է տրանսֆորմացվի, կամ ավելի ճիշտ զուգորդվի տնտեսական հեղափոխությամբ: Եվ իհարկե, այս գործում մեր մեծագույն դաշնակիցը, Հայաստանի մեծագույն դաշնակիցը, գործարար խավն է, և մենք հույս ենք դնում մեր գործարար մարդկանց տաղանդի վրա, որովհետև մի քանի անգամ ասել եմ, որ ինչպես ամեն մարդ չէ, որ կարող է ստեղծել արվեստի գլուխգործոց, ինչպես ամեն մարդ չէ, որ կարող է ճեղքում իրականացնել գիտության մեջ, այդպես էլ գործարարությունը հատուկ տաղանդի կարիք և անհրաժեշտություն ունի: Համոզված եմ, որ Հայաստանի Հանրապետությունում և, ընդհանրապես, հայ ժողովրդի բազմաթիվ  ներկայացուցիչներ տիրապետում են այդ տաղանդին, ընդ որում, ոչ միայն նրանք, ովքեր այսօր արդեն զբաղվում են դրանով, այլև մարդիկ, ովքեր ինչ-ինչ պատճառներով ձեռնպահ են մնացել Հայաստանում նման գործունեության ծավալելուց: Մեր դերն է, որպեսզի քաջալերենք այդ մարդկանց, աջակցենք, նպաստենք, որպեսզի այդ տաղանդը լիարժեք բացահայտված լինի:
Հիմա այդ նոր փուլը թևակոխելուց առաջ Հայաստանում տեղի են ունենալու արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ և տեղյակ եք, որ այս ընտրություններում պատգամավորի թեկնածուների թիվը, ովքեր նաև համարվում են գործարար, էականորեն նվազել է, և դա Հայաստանում տեղի ունեցող քաղաքական պրոցեսների արդյունք է: Բայց ես ուզում եմ ընդգծել, որ սա որևէ կերպ չի կարելի մեկնաբանել որպես Հայաստանում գործարարի կարգավիճակի նսեմացմանը նպաստող կամ գործարարի կարգավիճակը նսեմացնող գործընթաց:  Հակառակը, մենք համոզված ենք և ուզում ենք, ու հասնելու ենք դրան, որ Հայաստանի Հանրապետությունում լինեն շատ ավելի մեծ թվով գործարարներ, այսինքն՝ արդյունք ստեղծող մարդիկ, որոնց կարգավիճակն ավելին է, քան օրինակ՝ պատգամավորինը, նախարարինը և պետական որևէ պաշտոնյայինը:
Ընդհանուր առմամբ, չեմ ուզում, որ սա էլ մեկնաբանվի որպես պետական պաշտոնյայի կարգավիճակի նսեմացում, ուղղակի կարծում եմ, որ մեր երկրի ապագան կառուցելու գործում շատ ճիշտ դերաբաշխում պետք է արվի և, ընդհանրապես, բիզնեսը, տնտեսությունը չպետք է քաղաքականացվի և դա, կարծում եմ, բխում է բոլորի շահերից՝ և՛ հանրության, և՛ գործարար խավի, և՛  արդյունավետ կառավարման: Ուզում եմ ընդգծել, որ այն պրոցեսները, որոնց մասին ես առիթ ունեցա խոսել նախորդ ամիս՝ Հայաստանի Հանրապետության ԱԺ-ում, սկսել են իրենց դրսևորել: Եթե հիշում եք, շատ էր քննարկվում, որ մեր երկրում  տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը սեպտեմբերին անկում է ապրել, և ըստ էության, կառավարության մեկնաբանությունը հետևյալն է. տեղի են ունենում բնականոն գործընթացներ, երկրի տնտեսությունը տրանսֆորմացիայի գործընթաց է ապրում և տեղի է ունենում տնտեսական կառուցվածքի փոփոխություն: Արդեն հոկտեմբեր ամսվա տնտեսական ակտիվության ցուցանիշները գալիս են վկայելու, որ իրավիճակի նման մեկնաբանությունը հիմնավոր է, որովհետև սեպտեմբերի անկումից հետո մենք հոկտեմբերին 3 տոկոս տնտեսական ակտիվության ցուցանիշ ենք ունեցել: Այսինքն՝ ունենք տնտեսական ակտիվության ցուցանիշի աճ այն պայմաններում, երբ երկրի ավանդական ոլորտները երկնիշ անկում են արձանագրել, խոսքը գյուղատնտեսության և հանքարդյունաբերության մասին է: Մենք հոկտեմբերին ունենք արդյունաբերության 8,1 տոկոսանոց աճ, որը տեղի է ունեցել արտադրության, այլ ոչ թե հանքարդյունաբերության հաշվին: Սա մեզ համար բավականին լավատեսական և ուրախացնող ցուցանիշ է, միևնույն ժամանակ, ի տարբերություն սեպտեմբերի՝ հոկտեմբերին ունեցել ենք արտահանման 12 տոկոսանոց աճ, ինչը նշանակում է, որ մեր կանխատեսած և բարձրաձայնած առողջացման պրոցեսները մեր երկրում տեղի են ունենում:
Իհարկե, այս ամենը չի նշանակում, թե մենք մտադիր ենք անտեսել հանքարդյունաբերությունը, կամ մենք չենք կարևորում գյուղատնտեսությունը, բայց մեր առաջ հստակ խնդիր է դրված, որ Հայաստանի Հանրապետությունում հանքարդյունաբերությունը պետք է տեղի ունենա միջազգային լավագույն բարձր չափանիշներին համապատասխան և կանխատեսելի լինի շրջակա միջավայրի և մեր երկրի ազգային ու տնտեսական շահերի պաշտպանության առումով: Եվ  գյուղատնտեսության մեջ մենք մտադիր ենք լրջորեն աջակցել  նոր տեխնոլոգիաների ներդրմանը, այնպիսի տեխնոլոգիաների, որոնք որևէ նեգատիվ ազդեցություն չեն ունենա մեր գյուղատնտեսական արտադրանքի էկոլոգիական առումով մաքրության և ընդունելիության վրա, բայց  միևնույն ժամանակ մեր գյուղատնտեսությունն այդպիսի մեծ կախվածություն չի ունենա, օրինակ՝ եղանակային պայմաններից և գաղտնի կերպով Հայաստան սպրդած վնասատուներից:
Մեզ համար շատ կարևոր է նաև հետևյալը. վերջին ամիսներին շատ է խոսվում ներդրումների և ներդրումային ծրագրերի մասին: Անկեղծ ասած, ես այդ թեմային խուսափում էի անդրադառնալ և հիմա էլ առանձնապես գոհ չեմ, որ պետք է անդրադառնամ, որովհետև չեմ ուզում այս խնդրի մասին խոսել, քանի դեռ կոնկրետ ներդրումներն իրականություն չեն դարձել: Բայց հիմա, քանի որ մենք նոր փուլ ենք մտնում, ուզում եմ վստահորեն արձանագրել, որ եթե այն տնտեսական ներդրումային ծրագրերը, որոնց վերաբերյալ այս պահին արդեն կան շատ կոնկրետ պայմանավորվածություններ և պարտավորություններ, մեր պայմանավորված ժամկետներում իրականություն դառնան, ապա արդեն հաջորդ տարի Հայաստանի Հանրապետությունը տնտեսական առումով բոլորովին նոր կարգավիճակ կունենա, որովհետև այդ մի քանի խոշոր ներդրումային ծրագրերն ի վիճակի կլինեն ոչ միայն ամբողջությամբ փոխել Հայաստանի տնտեսության կերպարը, այլ նաև նոր հորիզոններ կբացեն մեր հետագա տնտեսական զարգացման համար:
Եվ ես ուզում եմ հույս հայտնել, որ Հայաստանում և Հայաստանից դուրս հայության շրջանում այս ուղերձը շատ հստակ կտարածվի: Մենք ուզում ենք ևս մեկ անգամ վերահաստատել, որ Հայաստանում սեփականության վերաբաշխում չի լինելու, սեփականության իրավունքը երաշխավորված է, ներդրումների անվտանգությունը երաշխավորված է: Մենք հույս ունենք, որ քաղաքական գործընթացները մեր գործարարներին կքաջալերեն անելու նորանոր ներդրումներ, որովհետև, իսկապես, ինչպես քաղաքական հեղափոխության դեպքում, այդպես էլ տնտեսական հեղափոխության դեպքում մեր ամենակարևոր և աշխատող բանաձևը ներառումն է, մասնակցությունը յուրաքանչյուր քաղաքացու, յուրաքանչյուր գործարարի շահագրգռվածությունն այդ հեղափոխությունն իրականացնելու գործին: Մենք հույս ունենք, որ յուրաքանչյուր ոք, ով քայլ ունի անելու, անպայման կանի այդ քայլը, ընդ որում մենք հույս ունենք, որ այդ պրոցեսին կներգրավվեն նոր մարդիկ, նոր ուժեր և, Հայաստանի Հանրապետությունն իսկապես կդառնա մի երկիր, որտեղ ոչ թե խոշոր բիզնեսը փոքրանում է, այլ փոքր բիզնեսը դառնում է միջին, միջինը՝ խոշոր  և այդպես շարունակ: Սա շատ կարևոր արձանագրում է, որովհետև երբեմն տպավորություն է ստեղծվում, որ մենք, պայքարելով հանուն փոքր բիզնեսի, ուզում ենք այնպես անել, որ այն հավերժ մնա փոքր և, պայքարելով ընդդեմ խոշոր բիզնեսի, ուզում ենք այնպես անել, որ նա հնարավորինս փոքրանա: Մենք ուզում ենք, որ Հայաստանի տնտեսությունն իրոք լինի տեխնոլոգիական, արդյունաբերական տնտեսություն, որն իսկապես համապատասխանում է 21-րդ դարի չափանիշներին, հնարավորություններին, հեռանկարներին և, ինչու չէ, որոշակիորեն արձագանքում է այն մարտահրավերներին, որոնք կան մեր երկրի առաջ ՝ տնտեսական, քաղաքական նաև անվտանգության առումով:
Հարգելի բարեկամներ,
Մեր այս հանդիպումն անցկացվում է համահայկական կարևորագույն միջոցառման նախօրյակինԻնչպես գիտեք, վաղը Լոս Անջելեսում մեկնարկելու է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կողմից կազմակերպվող հերթական հեռուստամարաթոնը: «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը մեր երկրի զարգացման համար ստեղծված կարևոր գործիքներից է: Այն կոչված է միավորել մեր ջանքերը և համախմբել մեզ միասնական ծրագրերի ու նպատակների իրագործման շուրջ:
Անցյալում առկա բացասական երևույթները ստվեր նետեցին հիմնադրամի գործունեության, նրա հիմքում դրված սկզբունքների վրա և խաթարեցին նրա նկատմամբ եղած վստահությունը: Գործադիր տնօրենի փոփոխությունը կոչված էր վերականգնել հասարակության անհրաժեշտ վստահությունը  հիմնադրամի նկատմամբ և այն վերստին դարձնել հայ ժողովրդի համախմբմանը ծառայող կառույցի:
Իրականացվելու են սկզբունքային փոփոխություններ հիմնադրամի կառավարման գործընթացում՝ այն դարձնելով առավել թափանցիկ, վերահսկելի, հաշվետու և արդյունավետ: Այս փոփոխությունները շատ շուտով տեսանելի կլինեն և կներկայացվեն հանրությանը:
Վերափոխվելու է հիմնադրամի գործադիր մարմնի կառուցվածքը՝ ծրագրային բովանդակության մաքսիմալ արդյունավետությունը և ծախսերի նպատակայնությունն ապահովելու համար:
Գտնում եմ, որ հիմնադրամը կարող է լուծել առանցքային այնպիսի  խնդիրներ, որոնք այս պահին կառավարությունն առկա ռեսուրսներով չի կարող լուծել: Այդ իսկ պատճառով կարևորում եմ գործարար համայնքի աջակցությունը հիմնադրամին:
Այս տարվա հավաքված գումարները ծառայելու են Արցախում խորքային հորերի ու կաթիլային ոռոգման համակարգերի զարգացմանը, Հայաստանում ենթակառուցվածքների զարգացմանը, դպրոցների արևային էներգիայով սնուցման համար անհրաժեշտ քայլերի ձեռնարկմանը, բարձր տեխնոլոգիաների ստարտափերի համար բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը, երիտասարդական ստեղծարար կենտրոնի հիմնմանը:
Հիմնադրամը գործելու է բացարձակ թափանցիկության և բարձր հաշվետվողականության սկզբունքներով: Մենք անելու ենք հնարավորը, որպեսզի ձեր նվիրաբերած ամեն մի լումա ծառայի իր նպատակին:
Եվ ի վերջո մեր գործողությունները վերջին ամիսներին հենց դրան էլ ուղղված են եղել, որովհետև գիտեք հիմնադրամի տնօրինության շուրջ ստեղծված իրավիճակը, կարծում եմ, բոլորիդ հայտնի է և այդ ժամանակ հնչում էին հարցեր՝ արդյոք պետք էր այդ ամենն անել թափանցիկ, հրապարակային, բոլորին հասանելի ձևով: Կարծում եմ, որ այո, հենց այդպես էլ պետք է անել, որպեսզի բոլորի համար շատ հստակ լինի, որ Հայաստանի կառավարությունը որևէ կերպ չի հանդուրժի թեկուզ մի լումայի ոչ ճիշտ օգտագործումը, որովհետև իսկապես «Հայաստան» համահայկական հիմնադրանի  գումարները հայության ջանքերով և քրտինքով հավաքված գումարներ են, և այդ գումարները պետք է լինեն միանշանակ վստահելի ձեռքերում: Եվ մեր բոլոր գործողություններն ուղղված են վստահելիության մակարդակը բարձրացնելուն, և որևէ կասկած չկա, որ մենք բոլոր միջոցները կձեռնարկենք հիմնադրամի գործունեությունն առավել արդյունավետ, առավել թափանցիկ դարձնելու համար: Եվ ես հույս ունեմ, որ այս գործողությունները և ընդհանրապես այն մթնոլորտը, որ տիրում է Հայաստանում, իր արձագանքը կգտնի հայության, նաև հայաստանցնիների շրջանում,  և «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հերթական դրամահավաքը կանցնի բարձր տրամադրությամբ  և մեծ արդյունավետությամբ:

Armenia is to become a country where major businesses will never get smaller, and the smaller ones will grow into medium-size and medium side into major – Nikol Pashinyan
Armenia is to become a country where major businesses will never get smaller, and the smaller
ones will grow into medium-size and medium side into major – Nikol Pashinyan
YEREVAN, NOVEMBER 21, ARMENPRESS.  Acting Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan and President of Armenia Armen Sargsyan met with Armenian businessmen engaged in different sectors of the economy. The meeting was held under the motto “Business Environment and Investments: Challenges and Solutions”.
As ARMENPRESS was informed from the official website of the Prime Minister of Armenia, addressing the meeting, the Acting Prime Minister referred to those economic processes underway in Armenia and the prospects for economic development. In his speech, Nikol Pashinyan stated, in part:
Dear Businessmen,
The President of the Republic of Armenia rightfully noticed that we are in a very important stage of our country’s development, when the political revolution must be transformed, or more properly combined with an economic revolution. And of course, our greatest ally is Armenia’s business class. We rely on the talent of our business people because as I have repeatedly pointed out, not every person can create a masterpiece of art, or break into science; doing business calls for a special talent, too.
I am convinced that many representatives of the Armenian nation, and the Armenian people, in general, have the needed skills, and not only those who are already engaged in it, but also those who for some reason have so far refrained from doing business in Armenia. Our mission is to encourage and help them tap their skills.
Preterm parliamentary elections are going to be held in Armenia, and you may know that fewer business people will run for the National Assembly in the upcoming general elections, which is the result of political processes going on in Armenia. But I want to emphasize that this should not be interpreted as downgrading or somewhat humiliating the businessman’s status in our country. On the contrary, we are convinced that we want and we will ensure that there are many more businessmen in the Republic of Armenia, since they are the ones to generate added value, and therefore, they are supposed to enjoy a higher status than MPs, ministers, and government officials.
I feel that the roles should be reshuffled as we are building our country’s future. Also, I do believe that business and the economy should not be politicized in any way. I think it to be in the best interest of both the business circles and the public at large as it will result in a more effective management.
You may recall that the September decline in the economy was talked about much in the country. The Government’s comments are as follows: natural processes of transformation are taking place in the economy, and we are witnessing a change in Armenia’s economic structure.
The next month’s economic activity indicators came to prove that our explanation of the situation was justified because after September’s fall we had a 3% economic activity index in October. In other words, we have an increase in economic activity while the traditional spheres - agriculture and mining – have recorded a double-digit decline in the same period. We have an 8.1% industry growth in October, owing to production, and not mining. This is a pretty optimistic indication for us. At the same time, we boasted a 12% export growth in October, which means that the predicted recovery process is underway in our country.
This does not mean indeed that we are underestimating the mining industry or agriculture. The point is that we have a clear objective that Armenia’s mining industry should meet best international standards and be predictable in environmental and security terms.
We will strongly support the introduction of new technologies in agriculture: technologies that will not have any negative impact on the environment. At the same time, the farming sector will not be dependant on weather conditions and the infective pests that have been secretly imported to Armenia.
There has been too much talk about investments in recent months. To be honest, I avoided talking about the topic, and even now I am not that pleased to dwell on it because I do not want to address this issue unless there are specific investments made in Armenia. But now, as we enter a new phase, I want to state in confidence that if we manage to implement those investment programs, over which we have specific arrangements and commitments, the Republic of Armenia will have a new status, as some of these large investment projects will not only be able to completely change the image of the Armenian economy, but will also open up new development horizons.
And I want to express the hope that this message will be circulated throughout Armenia and outside of Armenia. We want to once again reaffirm that there will be no redistribution of property in Armenia, the right of ownership is guaranteed, the security of investments is guaranteed.
We hope that the ongoing political processes will encourage our businessmen to make more investments because the most important and functional feature of a resolution is the participation of every citizen and every businessman in it.
We hope that anyone desirous of making his move will do so. We hope that new people and layers will be involved in that process, and the Republic of Armenia shall become a country where major businesses will never get smaller, instead the smaller ones will grow into medium-size entities and so on.
This is very important because sometimes there is an impression that by favoring small entities, we force them to be small forever, and by attempting to counterbalance major businesses, we make them shrink as much as possible.
We want to build a truly technological and industrial economy that would meet the 21st century standards with ever wide opportunities and prospects available in order to respond to the challenges that exist in our country in economic, political and security terms.
Our meeting is held on the eve of a landmark pan-Armenian event. As you may know, tomorrow another telethon will be organized by Hayastan All-Armenian Fund (HAAF) in Los Angeles.
HAAF serves one of the most important tools for our country’s development. It is designed to unite our efforts and mobilize us in implementing joint programs and goals. The Fund’s past record somewhat shaded its activities and undermined its resource of public confidence. The substitution of the executive director was meant to restore people’s trust in the Fund and make of it a new platform for the consolidation of the Armenian people.
Drastic changes will be made in the management process, making it more transparent, controlled, accountable, and effective. These changes will soon be visible and will be publicly available. The Fund’s executive board will be transformed to ensure maximum efficiency and cost-effectiveness.
I feel that the Fund can deal with such issues that the Government cannot solve at this point with existing resources. That is why I would highly appreciate the business community’s support to the Fund.
All the money raised this year will be used to build deep wells and drip irrigation systems in Artsakh, develop infrastructure in Armenia, ensure school heating with solar energy, create favorable conditions for high-tech startups and establishing a youth creative center. The Fund’s operations will be completely transparent and highly accountable. We will do our utmost to have every donation serve its purpose. After all, our efforts sought that very goal in the past few months. I think you are all well aware of it. You may remember many wondering whether it should have been done in such a transparent manner and in public.
I think yes, it is just what we need to do to make sure that the Armenian government will not tolerate any use of a lump in any way because the HAAF has the money collected through the efforts and sweat of all Armenians and, therefore, these amounts should definitely go into credible and trustworthy hands. There is no doubt that we will do everything possible to make the Fund more effective and transparent.
I hope that all these measures and the atmosphere that prevails nationwide will be echoed by all Armenians, and the Hayastan All-Armenian Fund’s regular fundraising will be held with great enthusiasm and will yield good results.