Գործարարը Հայաստան է ներկրելու կոկորդիլոսի ձվեր. հետագայում ստեղծվելու է մեծ կոկորդիլոսաբուծարան
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանցի գործարարը Տանզանիայից, Քենիայից և աֆրիկյան այլ պետություններից Հայաստան է ներմուծելու կոկորդիլոսի ձվեր: Կոկորդիլոսները սկզբում կլինեն Դաշտավան համայնքում կառուցվող հանգստյան, ժամանցի գոտում, այնուհետև կստեղծվի մեծ կոկորդիլոսաբուծարան:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանը ներկայացրեց նախաձեռնության հեղինակ «Արմոն» ընկերության հիմնադիր, երկրաբան Խաչատուր Սարգսյանը:
«Մենք ներկրելու ենք կոկորդիլոսի ձուն, որի մեկ հատն արժե 400 դոլար: Դրանք բերելու ենք բուծարանից, աշխատում ենք 3-4 տարբեր բուծարանների հետ՝ Տանզանիայում, Քենիայում, Ուգանդայում, Զամբիայում: Այնուհետև բերելու ենք նեղոսյան կոկորդիլոսներ: Նպատակը  Արարատի մարզի Դաշտավան գյուղում զբոսաշրջային վայր ստեղծելն է: Այնտեղ, կոկորդիլոսներից բացի, լինելու են նաև ընտանի կենդանիներ, հավեր, սագեր, բադեր: Այգին բաղկացած է լինելու 31 ենթակառուցվածքից, և կոկորդիլոսի բուծարանն այդ ենթակառուցվածքներից մեկն է: Այգում լինելու են ենթակառուցվածքներ երեխաների համար, խաղահրապարակ, շների խաղահրապարակ, ալիքային լողավազան, բացօթյա ֆիտնեսի համար պայմաններ, հեծանվաուղիներ»,-ասաց Սարգսյանը:
Անդրադառնալով հարցին, թե ինչու են ընտրել հենց կոկորդիլոսներ՝ նա ասաց, թե կարծում է, որ դրանք զբոսաշրջիկների համար գրավիչ կլինեն: «Մենք հիմնականում շեշտը դնում ենք զբոսաշրջիկների վրա: Յուրաքանչյուր 10 զբոսաշրջիկից երկուսը կգան այնտեղ իրենց հանգիստն անցկացնելու համար: Նման բան գոյություն չունի ողջ տարածաշրջանում»,- նշեց ընկերության հիմնադիրը:
Կոկորդիլոսներ ներմուծելու համար ընկերությունը ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարություն է դիմել դեռ նախորդ իշխանությունների օրոք: «Մեզ տարածք առաջարկեցին Տավուշի մարզում, սակայն այն մեզ չէր հետաքրքրում: Հետո մենք նամակներ ուղարկեցինք Արմավիրի և Արարատի մարզեր: Արարատի մարզպետից անմիջապես պատասխան ստացանք և հանդիպեցինք: Նրանք մեզ առաջարկեցին մի շարք տարածքներ, ընտրեցինք մեկը Դաշտավան համայնքում, համայնքի ներկայացուցիչների հետ ունեցանք քննարկում: Հողը դեռ չենք գնել, պետությունը մեզ ոչինչ չի տալիս: Մեզ պետությունից ոչինչ հարկավոր չէ, սա մասնավոր բիզնես է: Մենք գնելու ենք 30 տարուց ավելի անմշակ մնացած 20-25 հա տարածք»,-ասաց Սարգսյանը:
Նա նաև շեշտեց, որի Պետական եկամուտների կոմիտեի հետ որևէ խնդիր չունեն: «Խնդիր է միայն կոդը: Քանի որ սա առաջին դեպքն է, որ կոկորդիլոս ենք բերելու Հայաստան, ՊԵԿ-ը չունի դրա համար համապատասխան կոդը։ Սակայն արդեն ՊԵԿ-ի հետ ճշտել ենք, թե կոկորդիլոսներն ինչ կոդով պետք է ներկրենք: Պարզ դարձավ, որ եթե ձու ենք ներկրելու, լինելու է թռչունի անվան տակ, իսկ եթե կենդանի կոկորդիլոս, ուրեմն կենդանու անվան տակ»,- ասաց Սարգսյանը:
Ծրագիրը, հավանաբար, կսկսվի մարտի 1-ից: Նախատեսվում է ամբողջությամբ ավարտին հասցնել 5 տարվա ընթացքում: Նախաձեռնության հեղինակները նպատակ ունեն հետագայում օգտագործել նաև կոկորդիլոսի կաշին: Սակայն դրա համար դեռ 7-10 տարի ժամանակ է պետք։ Կաշվի վերամշակման գործարան կստեղծվի Գյումրիում:  Սարգսյանը նշեց նաև, որ ծրագրի իրագործման արդյունքում նախատեսում են 300-500 աշխատատեղ ստեղծել:

Businessman to import crocodile eggs to Armenia to start their breeding
YEREVAN, FEBRUARY 4, ARMENPRESS. An Armenian businessman is going to import crocodile eggs from Tanzania, Kenya and other African countries. Firstly, the crocodiles will live in a resort to be constructed in Dashtavan community, then a big crocodile farm will be established, Founder of ARMON Co.Ltd, Geologist Khachatur Sargsyan told reporters, reports Armenpress.
“We will import crocodile eggs. The cost of one egg is 400 USD. We will bring them from breeding farms, we are working with 3-4 different farms in Tanzania, Kenya, Uganda and Zambia. The goal is to create a tourism place in Dashtavan village. In addition to the crocodiles, there will also be chickens, geese, ducks. The park will consist of 31 infrastructures, and the crocodile farm is one of those infrastructures. There will be infrastructures for children in the park and etc.”, he said.
Asked why they have chosen crocodiles, he said he thinks that they will be attractive for tourists. “We mainly focus on tourists. Two of every 10 tourists will visit here for relax. There is no such place in the whole region”, the company founder said.
The company has applied to Armenia’s ministry of economic development and investments with the request to import crocodiles during the previous leadership. “A land in Tavush province was offered to us, but we were not interested in it. Then we sent letters to Armavir and Ararat provinces. The governor of Ararat province immediately responded to us and we met. They offered us several territories, and we selected the one in Dashtavan community, held a discussion with the community representatives”, he said.
Khachatur Sargsyan said they have no problems with the State Revenue Committee. “The only problem is linked with the code. As this is the first such case on importing crocodiles to Armenia, the SRC doesn’t have the respective code for that. But we have already clarified with the SRC with which code we must import the crocodiles”, he said.
The program will most likely launch on March 1. It is expected to be completed within 5 years. The initiative representatives also plan to use the crocodile leather in the future, but this will require 7-10 years. Leather processing plant will be established in Gyumri. Sargsyan noted that they plan to create 300-500 jobs as a result of the program implementation.