Մարտունի քաղաքում զարգացման թափ է հավաքում ձիարշավային տուրիզմը
ԳԱՎԱՌ 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ : Գեղարքունիքի մարզի Մարտունի քաղաքում զարգացման նոր թափ է հավաքում ձիարշավային տուրիզմը, որը նախորդ տարիների ընթացքում նախաձեռնել եւ արմատավորել է լրագրող, դպրոցի զինղեկ Տիգրան Բաղիշջանյանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Տիգրան Բաղիշջանյանը, Մարտունի քաղաքում ձիաբուծության եւ ձիարշավային տուրիզմի արմատավորման նախաձեռնության իրականացմանն ինքը ձեռնամուխ է եղել դեռեւս 2013 թվականից՝ դրամաշնորհային ծրագրով: Կարճ ժամանակում նա արդեն հասցրել է ունենալ զբոսաշրջիկներ աշխարհի տարբեր երկրներից:
«Տարածքն անվճար եւ օժանդակության կարգով տրամադրել է Մարտունի քաղաքի բնակիչ Հրաչ Կարապետյանը: Սկզբից ձեռք եմ բերել  երկու ղարաբաղյան ձի, իսկ այսօր արդեն ունեմ 10-ը: Անցած տարիների ընթացքում զբոսաշրջիկ հաճախորդներ եմ ունեցել Ֆրանսիայից, Անգլիայից, Ռուսաստանից, այլ երկրներից: Նախորդ տարի ունեցել եմ 45 հաճախորդներ, որոնց թիվն այս տարի կարող է լինել մի քանի անգամ ավելին, քանի որ այս պահի դրությամբ արդեն նախորդ տարվա համեմատ կրկնակի պատվերներ ունեմ: Ի դեպ, այս տարի արդեն հասցրել եմ ընդունել 2 զբոսաշրջիկների՝ Ճապոնիայից ու Ռուսաստանից: Եթե նախորդ տարիներին ինձ մոտ զբոսաշրջային սեզոնն ընթանում էր ապրիլ-նոյեմբեր ամիսներին, ապա այժմ այն սկսվում է փետրվարից: Ձիարշավային կամ հեծյալ տուրիզմը բավականին հեռանկարային ճյուղ է մեր քաղաքում, որը գտնվում է գեղատեսիլ լեռնային վայրեր տանող ճանապարհների խաչմերուկում՝ կապվելով Ագրիջայի սարահարթի, Վայոց Ձորի, Գառնի-Գեղարդի, Վարդենիսի լեռնաշղթայում գտնվող Մեծ եւ Փոքր Ալ լճերի հետ: Մեր հաճախորդները ձիերով հասնում են մինչեւ Սելիմի քարավանատուն, Մարտունուց դեպի հարավ-արեւելք ընկած Մթնաձորի ու Կոփոյ վարի յայլաղատեղեր, Ջերմուկ, արեւմուտքում՝ մինչեւ Աժդահակ լեռան փեշեր, Գեղարդ: Արդյունքը շոշափելի է եւ հուսադրող, ուստի նպատակադրվել եմ զարգացնել եւ առաջ տանել զբոսաշրջային բիզնեսի այս բավականաչափ հետաքրքիր ճյուղը»,-նշեց Տիգրան Բաղիշջանյանը:
Զբոսաշրջային բիզնեսը Տիգրան Բաղիշջանյանը վարում է ընտանիքի անդամների հետ: «Իմ անփոխարինելի գործընկերներն առայժմ ընտանիքիս անդամներն են՝ կինս, տղաս եւ աղջիկս. վերջինս տիրապետում է 4 լեզվի ու անթերի է կատարում թարգմանչի պարտականությունները: Ի դեպ, ձիարշավային տուրիզմով հետաքրքրվող զբոսաշրջիկները միայն մեր ընտանեկան բիզնեսը չէ, որ առաջ են տանում: Նրանք իրենց այցերի ընթացքում օգտվում են հյուրատներից կամ հյուրանոցներից, սննդի կետերից, խանութներից: Անչափ մեծ է նրանց հետաքրքրությունը տեղական հուշանվերների նկատմամբ, ուստի որոշել ենք զարկ տալ տեղական հուշանվերների արտադրությանը: Սա նաեւ բազմաֆունկցիոնալ ծրագիր է, որը կարող է զարկ տալ տնտեսության մի շարք ճյուղերի զարգացմանը: Մենք հավակնում ենք դառնալ միջազգային ճանաչում ունեցող մեծ ձեռնարկություն»,-ներկայացրեց ձեռնարկատերը:
Ձիարշավային զբոսաշրջությունը Տիգրանը նպատակադրվում է զուգակցել ձիաբուծության հետ՝ ձգտելով վերականգնել հայկական ձիերի ազնվացեղ տեսակը: «Նաեւ արժեքավոր քայլ եմ կատարել հայկական ազնվացեղ ձիեր ստանալու ճանապարհին, քանի որ դրա համար արդեն ձեռք եմ բերել արաբական 1 մաքրացեղ մտրուկ: Դրա համար ինձ  համապատասխան տարածք է հարկավոր, ու որոշակի դրամական միջոցներ, որի համար էլ բիզնես ծրագիր եմ ներկայացրել՝ պետական կամ դրամաշնորհային աջակցություն ստանալու նպատակով: Նպատակ ունեմ բուծել մինչեւ 30 ազնվացեղ հայկական ձի: Այդ դեպքում արդեն խոսք գնալու է ոչ միայն հեծյալ տուրիզմի զարգացման ծավալների, այլ նաեւ՝ բուծվող ազնվացեղ ձիերը վաճառքի հանելու մասին: Կստեղծվի մոտ 10 աշխատատեղ: Ես հավատով եմ նայում մեր ձեռնարկության վաղվա օրվան» ,-ամփոփեց Տիգրան Բաղիշջանյանը:

В городе Мартуни развивается конный туризм
ГАВАР 27 ФЕВРАЛЯ, АРМЕНПРЕСС: В городе Мартуни в провинции Гегаркуник развивается конный туризм, который ранее был инициирован и внедрен журналистом, школьным военруком Тиграном Багишджаняном.
Тигран Багишжанян сказал «Арменпресс», что начал реализацию инициативы по укоренению коневодства и конного туризма в городе Мартуни в 2013 году с помощью грантовой программы. За короткое время ему удалось принять туристов из различных стран мира.
«Территория была бесплатно предоставлена жителем Мартуни Грачем Карапетяном. В начале я приобрел две карабахские лошади, а сегодня у меня уже 10. За последние годы у меня были туристы из Франции, Англии, России и других стран. В прошлом году у меня было 45 клиентов, и это число может быть в несколько раз больше в этом году, так как на данный момент у меня двойные заказы по сравнению с прошлым годом. Кстати, в этом году мне уже удалось принять 2 туристов - из Японии и России. Если в предыдущие годы туристический сезон протекал от апреля до ноября, то сейчас он начинается в феврале. Верховая езда или конный туризм - довольно многообещающая отрасль в нашем городе, который находится на пересечении дорог, ведущих к живописным горам, соединяющим озера Большой и Малый Аль на плато Агриджай, Вайоц Дзор, Гарни-Гегард, хребет Варденис. Наши клиенты добираются на лошадях до караван-сарая Селима, находящимся к юго-востоку от Мартуни Мтнадзора и Копо до Джермука, на западе - до подножия горы Аждахак, Гегарда. Результат ощутимый и обнадеживающий, поэтому я намерен развивать и продвигать эту довольно интересную отрасль туристического бизнеса», - сказал Тигран Багишжанян.
Туристический бизнес Тигран Бахишжанян организовывает с членами семьи. «Моими неизменными партнерами по-прежнему являются члены семьи - моя жена, мой сын и моя дочь. Последняя владеет 4 языками и прекрасно выполняет обязанности переводчика. Кстати, туристы, интересующиеся конным туризмом, - выгодны не только нашему семейнному бизнесу. Во время своих посещений они пользуются гостевыми домами и отелями, пунктами питания и магазинами. Их интерес к местным сувенирам очень велик, поэтому мы решили производить местные сувениры. Это также многофункциональная программа, которая может стимулировать развитие ряда отраслей. Мы стремимся стать международно-признанным предприятием», - сказал предприниматель.
Конный туризм Тигран намерен сочетать с коневодством, желая восстановить породу армянских лошадей. «Я также сделал ценный шаг на пути к получению армянских породистых лошадей, поскольку я уже купил арабскую чистопородную кобылу. Вот почему мне нужно место и немного денег, и я представил бизнес-план для государственной или грантовой поддержки. У меня есть цель вырастить до 30 чистопородных армянских лошадей. В этом случае будет сказано не только об объеме развития туризма, но и о выносе на продажу чистопородных лошадей. Будет создано около 10 рабочих мест. Я верю в завтрашний день нашего предприятия», - заключил Тигран Багишжанян.