Հայաստանը լիարժեք պատրաստ է ԵՄ-ի հետ համագործակցել բարեփոխումների ամբողջ օրակարգի շրջանակում. ՀՀ վարչապետ
Հայաստանը լիարժեք պատրաստ է ԵՄ-ի հետ համագործակցել բարեփոխումների
ամբողջ օրակարգի շրջանակում. ՀՀ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունը պատրաստ է աջակցել Հայաստանում մի շարք ոլորտներում նախատեսված ծրագրերին: Դրանք կապված են ենթակառուցվածքների զարգացմանը, ջրամբարաշինությանը՝ Հայաստանում մոտ երկու տասնյակ ջրամբար է նախատեսված կառուցել, ճանապարհաշինությանը, ոստիկանության, դատաիրավական համակարգի բարեփոխումներին, էներգետիկայի զարգացմանը, էներգետիկ միջանցք ձևավորելու գործընթացին, կրթությանը, հարկային վարչարարության բարեփոխումներին: Այս մասին մարտի 19-ին Մատենադարանում հրավիրված մամուլի ասուլիսում նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Մենք լիարժեք պատրաստ ենք համագործակցել բարեփոխումների ամբողջ օրակարգի շրջանակում: ԵՄ-ի բարձր ղեկավարությունը նույնպես պատրաստակամություն հայտնեց աջակցելու այդ բոլոր ծրագրերի իրականացմանը: Այստեղ կա մի արձանագրում, ԵՄ-ն պատրաստ է լուրջ աջակցել ծրագրերին, սակայն բոլորս հասկանում ենք, որ ԵՄ-ն չի վերցնելու ու միանգամից այդ ծրագրերը չի ֆինանսավորելու: Հայաստանն իր բաժին ներդրումը նույնպես պետք է ունենա: Դրա համար մենք ունենք մի խնդիր՝ կապված պետական պարտքի վերաբերյալ օրենսդրական սահմանափակումների հետ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Նիկոլ Փաշինյանը: Հայաստանի պետական պարտքը չի կարող գերազանցել ՀՆԱ-ի որոշակի տոկոսը: Հայաստանի ներդրման այս պահի ամենատեսանելի աղբյուրն արտաքին ֆինանսավորումն է, ինչը կարող է բերել պետական պարտքի ծավալի մեծացման: «Եվ հիմա մենք պետք է լուրջ քննարկում ունենանք, թե արդյոք պատրաստ ենք գնալ այդ ճանապարհով: Առաջիկա 20 օրվա ընթացքում մենք քննարկում կունենանք Կենտրոնական բանկի հետ, որպեսզի այդ հարցերը դիտարկենք»,-ասաց ՀՀ վարչապետը:

Armenia fully ready to cooperate with EU within the frames of reform agenda, says Pashinyan
YEREVAN, MARCH 19, ARMENPRESS. The European Union is ready to support programs in a number of sectors in Armenia. These concern infrastructure development, water reservoir construction, near two dozen water reservoirs are expected to be constructed in Armenia, as well as road construction, police, judicial reforms, energy development, the process of forming an energy corridor, education and tax administration reforms, Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan told reporters during today’s press conference in Matenadaran, reports Armenpress.
“We are fully ready to cooperate within the frames of the whole agenda of reforms. The EU leaders also expressed readiness to assist the implementation of all these programs. Here there is one recording: the EU is ready to provide serious support to the programs, but we all understand that it will not finance these programs at once. Armenia also must have its investment. But here we face a problem in connection with the legislative restrictions on state debt”, Pashinyan said. “Armenia’s state debt cannot exceed certain percent of GDP. At this moment the most visible source for Armenia’s investment is the foreign funding which can lead to increase of the state debt volume. And now we must hold a serious discussion whether we are ready to go on this path. We will have a discussion with the Central Bank in the coming 20 days to observe these issues”, the Armenian PM said.