Աշխարհը նշում է Ջազի միջազգային օրը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Իմպրովիզներով հարուստ ջազ երաժշտությունը, որը յուրօրինակ է հնչում թե՛ ակումբներում, թե՛ համերգասրահներում և թե՛ պարզապես փողոցներում, մարդուն հնարավորություն է տալիս սավառնել ու ապրել ազատության լիարժեք զգացում` ձերբազատվելով բացասական հույզերից:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`ապրիլի 30-ին նշվում է Ջազի միջազգային օրը:
2011 թվականի վերջերին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն ընդունել է բանաձև՝ համաձայն որի 2012 թվականից ապրիլի 30-ը նշվելու է որպես Ջազի միջազգային օր:
Ներկայումս բազմաթիվ հասարակական կազմակերպություններ, ուսումնական հաստատություններ և մասնավոր անձինք աջակցում են ջազի զարգացմանը: Այդ գործում նրանց համար հավելյալ «գործիք» է դարձել Ջազի միջազգային օրը:
Ջազն ի հայտ է եկել 19-րդ դարի վերջին 20-րդ դարի սկզբին որպես աֆրիկյան և եվրոպական մշակույթների սինթեզ և առ այսօր շարունակում է մնալ երաժշտական արվեստի բացառիկ ձև, որը միավորում է ազգերին, վերացնում սահմանները մարդկանց և պետությունների միջև:
«Ջազն իր ողջ պատմության ընթացքում եղել է դրական փոփոխությունների գործոն, որպիսին շարունակում է լինել նաև այսօր... Իր ակունքներում ունենալով ստրկությունը՝ ջազը կեղեքման բոլոր ձևերի դեմ հանդես եկող երաժշտություն է, որը խոսում է ազատության լեզվով և կարևոր նշանակություն ունի բոլոր մշակույթների համար»,-ասել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր քարտուղար Իրինա Բոկովան:

Мир отмечает Международный день джаза
Джазовая музыка, насыщенная импровизациями, звучит своеобразно как в клубах, так и в концертных залах и просто на улицах. Она дает человеку возможность парить и жить в полном ощущении свободы, очищает от негативных эмоций.
Как передает «Арменпресс», 30-го апреля отмечается Международный день джаза.
В конце 2011 года ЮНЕСКО приняла резолюцию, согласно которой с 2012 года 30 апреля будет отмечаться как Международный день джаза.
В настоящее время многие общественные организации, учебные заведения и частные лица содействуют развитию джаза. Международный день джаза стал для них дополнительным “инструментом”.
Джаз родился в конце XIX, начале XX века как синтез африканской и европейской культур и по сей день остается исключительной формой музыкального искусства, объединяющей нации, уничтожающей границы между людьми и государствами.
“Джаз на протяжении всей своей истории был фактором положительных изменений, которым продолжает оставаться и по сей день… Имея в своих истоках рабство, джаз - это музыка, выступающая против всех форм угнетения, она говорит на языке свободы и имеет важное значение во всех культурах”,- сказала Генеральный секретарь ЮНЕСКО Ирина Бокова.