Հակոբ Արշակյանն իրանցի գործընկերոջ հետ քննարկել է գործակցության հեռանկարները
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թեհրան կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը հանդիպել է ԻԻՀ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և հեռահաղորդակցության նախարար Մոհամմադ Ջավադ Ազարի Ջահրոմիի հետ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունից, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայ-իրանական տնտեսական համագործակցության հարցերի լայն շրջանակ, անդրադարձ է եղել բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի առաջիկա ծրագրերին և գործակցության հնարավորություններին:
Հակոբ Արշակյանը ներկայացրել է Հայաստանի Հանրապետությունում վերջին շրջանում տեղի ունեցած քաղաքական իրադարձությունները, տնտեսության զարգացման համար կառավարության որդեգրած առաջնահերթությունները, նորաստեղծ նախարարության տեսլականը` Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության զարգացման ուղղությամբ:
Հանդիպման ավարտին նախարարը իրանցի իր գործընկերոջը հրավիրել է Հայաստան՝ մասնակցելու հոկտեմբերի 6-9-ը Երևանում անցկացվելիք Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային համաժողովին (WCIT-2019):

Акоп Аршакян обсудил с иранским коллегой перспективы сотрудничества
В рамках рабочего визита в Тегеран министр высокотехнологичной промышленности Армении Акоп Аршакян встретился с министром информационных технологий и телекоммуникаций ИРИ Мохаммадом Джавадом Азари Джахроми. Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства, в ходе встречи был обсужден широкий круг вопросов армяно-иранского экономического сотрудничества, были затронуты предстоящие программы в сфере высоких технологий и возможности сотрудничества.
Акоп Аршакян представил политические события, произошедшие в последнее время в Республике Армения, приоритеты правительства для развития экономики, видение министерства в направлении развития высокотехнологичной промышленности в Армении.
В конце встречи министр пригласил своего иранского коллегу в Армению для участия во Всемирном форуме информационных технологий WCIT-2019.