Ջոնսոնը Տուսկին առաջարկել Է բացառել «բեքստոպը» Brexit-ի պայմանների վերաբերյալ համաձայնագրից
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Բեքստոպի» (Brexit-ի անցումային շրջանի սկսվելուց հետո ԵՄ-ի մաքսային միության եւ Եվրոպայի միասնական շուկայի կազմում Հյուսիսային Իռլանդիայի մնալու ռեժիմի) մասին հիշատակումը չի կարող ներառվել Եվրամիությունից Միացյալ Թագավորության դուրս գալու պայմաններիվերաբերյալ համաձայնագրում: Այդ մասին, ինչպես հայտնել Է Մեծ Բրիտանիայի վարչապետի մամուլի ծառայությունը, վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը գրել Է Եվրախորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկին հղած նամակում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Առաջին հերթին մենք պարտավոր ենք համոզվելու, որ խիստ սահման չի լինի»,- գրել Է Մեծ Բրիտանիայի կառավարության ղեկավարը:
Ջոնսոնը Իռլանդիա կղզում հատուկ մաքսային ռեժիմը համարել Է «հակադեմոկրատական եւ Միացյալ Թագավորության՝ որպես պետության ինքնիշխանությանը չհամապատասխանող: «Բեքստոպն» անորոշ ժամկետով արգելափակում Է Մեծ Բրիտանիային միջազգային պայմանագրում, որը մեզ պարտավորություններով կկապի մաքսային միության հետ եւ որը նախատեսում Է միասնական շուկայի օրենսդրության զգալի մասի կիրառում Հյուսիսային Իռլանդիայում»,- նշել Է նա, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Джонсон предложил Туску исключить положение о "бэкстопе" из соглашения об условиях Brexit
Упоминание о "бэкстопе" (режиме пребывания Северной Ирландии в составе таможенного союза ЕС и единого европейского рынка после наступления переходного периода Brexit) не может быть включено в соглашение об условиях выхода Соединенного Королевства из ЕС. Как передает Арменпресс, об этом премьер-министр Великобритании Борис Джонсон написал в письме председателю Европейского совета Дональду Туску, сообщает пресс-служба британского премьера.
"В первую очередь мы обязаны убедиться в том, что не будет жесткой границы", - написал глава британского правительства.
Джонсон назвал особый таможенный режим на острове Ирландия "антидемократичным и несоответствующим суверенитету Соединенного Королевства как государства", от которого Лондон не вправе будет отказаться "в одностороннем порядке". "Бэкстоп" блокирует Великобританию на неопределенный срок в международном договоре, который свяжет нас обязательствами с таможенным союзом и который предусматривает применение значительной части законодательства единого рынка в Северной Ирландии", - указал он.