Ութ մարզում 18 նախակրթարան կբացվի
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին օգոստոսի 20-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ զրույցում ասաց ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը:
«Կրթության բարելավման ծրագրի շրջանակում ամեն տարի իրականացրել ենք սա: Նախորդ տարի 17-ն ենք բացել: Դրանք հիմնանորոգված են, ներսի գույքը լրիվ նոր է, և մինչև սեպտեմբերի 1-ը ամբողջությամբ կահավորված կլինեն»,- ասաց նախարարը:
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ նորոգված նախակրթարաններում, դպրոցներում ու մանկապարտեզներում պետք է լինի նոր գույք:
Արայիկ Հարությունյանն անդրադարձավ թվային տվյալներին՝ հայտնելով, որ այս պահին 3-6 տարեկան երեխաների 38%-ն է հաճախում նախադպրոցական ուսումնական հաստատություններ: Այժմ նախարարությունը նախադպրոցական կրթության մասին օրենքի նախագիծն է պատրաստում և մշակում նախադպրոցական ուսումնական հաստատությունների նոր մոդելներ, որոնք առաջարկելու է համայնքներին:

В восьми областях откроется 18 дошкольных учреждений
В 8 областях Армении до 1 сентября откроются 18 дошкольных учреждений. Как передает Арменпресс, об этом 20 августа в беседе с премьер-министром Армении Николом Пашиняном сказал министр образования, науки, культуры и спорта Араик Арутюнян.
“В рамках программы по улучшению образования мы каждый год осуществляли это. Учреждения капитально отремонтированы, имущество полностью новое, и до 1 сентября они будут полностью оборудованы”, - сказал министр.
Никол Пашинян отметил, что достигнута договоренность о том, что в отремонтированных дошкольных учреждениях, школах и детсадах должно быть новое имущество. Араик Арутюнян коснулся цифровых данных, отметив, что 38% детей в возрасте от 3 до 6 лет в настоящее время посещают дошкольные учреждения. Сейчас министерство готовит проект Закона “О дошкольном образовании” и разрабатывает новые модели дошкольных учебных заведений, которые будут предложены общинам.