Ութ մարզում 18 նախակրթարան կբացվի
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին օգոստոսի 20-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ զրույցում ասաց ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը:
«Կրթության բարելավման ծրագրի շրջանակում ամեն տարի իրականացրել ենք սա: Նախորդ տարի 17-ն ենք բացել: Դրանք հիմնանորոգված են, ներսի գույքը լրիվ նոր է, և մինչև սեպտեմբերի 1-ը ամբողջությամբ կահավորված կլինեն»,- ասաց նախարարը:
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ նորոգված նախակրթարաններում, դպրոցներում ու մանկապարտեզներում պետք է լինի նոր գույք:
Արայիկ Հարությունյանն անդրադարձավ թվային տվյալներին՝ հայտնելով, որ այս պահին 3-6 տարեկան երեխաների 38%-ն է հաճախում նախադպրոցական ուսումնական հաստատություններ: Այժմ նախարարությունը նախադպրոցական կրթության մասին օրենքի նախագիծն է պատրաստում և մշակում նախադպրոցական ուսումնական հաստատությունների նոր մոդելներ, որոնք առաջարկելու է համայնքներին:

18 new pre-schools to be opened in 8 provinces by September
YEREVAN, AUGUST 20, ARMENPRESS. 18 new pre-schools will be opened in 8 provinces of Armenia by September 1st, Minister of Education, Science, Culture and Sports Arayik Harutyunyan said during a meeting with Prime Minister Nikol Pashinyan on August 20.
“This has been implemented every year as part of the education improvement program. We opened 17 last year,” he said, adding that the brand new pre-schools will be completely equipped by September 1.
The PM mentioned that they’ve agreed that all renovated pre-schools, schools and kindergartens must have brand new equipment.
Harutyunyan also mentioned that they are currently drafting a bill on new models of pre-schools which will be offered to communities.