Հայաստանը դառնում է ավելի գրավիչ երկիր նորարարական ներդրումների համար.ՀՀ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը  վերջին 7 տարում աճել է շուրջ հինգ անգամ և ամեն տարի կայուն 20-25 տոկոսանոց աճ է գրանցում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային համաժողովի (WCIT-2019) պաշտոնական բացմանն այս մասին նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Հայաստանում ընդարձակ հարկային արտոնություններ ենք նախատեսել նոր ստեղծվող տեխնոլոգիական ընկերությունների համար, որոնք մինչև 2023 թվականը ազատված են շահութահարկից  և վճարում են ընդամենը 10 տոկոս եկամտային հարկ: Որպես արդյունք, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը  վերջին 7 տարում աճել է շուրջ հինգ անգամ և ամեն տարի կայուն 20-25 տոկոսանոց աճ է գրանցում: Մենք խնդիր ենք դրել լրջորեն զարգացնել կրթությունը՝ սկսած նախակրթարաններից մինչև մագիստրատուրա, ասպիրանտուրա: Եվ ասում ենք, որ մեր երկրում կրթությունը պետք է դառնա ազգային ապրելակերպ: Դա այն տրամաբանությամբ, որ մարդը երբեք չպետք է դադարի սովորել: Եվ մեր բոլորի՝ սկսած վարչապետից, վերջացրած համակարգչային օպերատորով, կրթական ցենզը, պրոֆեսիոնալ մակարդակն ամեն հաջորդ օր պետք է ավելի բարձր լինի»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա ընդգծեց, որ Հայաստանը կարող է դառնալ դրախտ տաղանդավոր մարդկանց համար: Վարչապետի խոսքով, ինչպես երկար տարիներ աշխարհի տարբեր երկրներ սեփական տաղանդը զարգացնելու, կրթություն ստանալու, հայտնագործություն կատարելու հնարավորություն են տվել Հայոց ցեղասպանությունից փրկված մեր հայրենակիցների, որոնք դարձել են համաշխարհային նշանակության նորարարությունների հեղինակներ, այնպես էլ հիմա ազատ և զարգացող ինքնիշխան Հայաստանի Հանրապետությունը դառնում է ավելի գրավիչ երկիր տեխնոլոգիական, կրթական, նորարարական ներդրումների համար:
«Մենք ամիսներ առաջ ստեղծել ենք Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարություն, որպեսզի ոլորտով հետաքրքրվածները իմանան, նրանց համար կոնկրետ լինի, թե Հայաստանում որն է իրենց հասցեն: Հարգելի հյուրեր, մեզ բոլորիս հաջողություններ եմ մաղթում բարձր տեխնոլոգիաների միջոցով աշխարհն ավելի մարդասեր, ավելի աստվածավախ, քաղաքակիրթ, հանդուրժող դարձնելու գործում»,-ասաց նա:

YEREVAN, OCTOBER 7, ARMENPRESS. IT industry in Armenia grew by nearly five times in the past seven years and every year is recording a 20-25% stable growth, Prime Minister Nikol Pashinyan said in his remarks at the official opening ceremony of the World Congress on Information Technology (WCIT) launched in Yerevan.
“Armenia has envisaged comprehensive tax privileges for the newly created technological companies which are exempt from profit tax until 2023 and pay only 10% in income tax. As an outcome, the IT industry grew by five times in the last seven years and is recording a stable 20-25% growth every year. We have put a task to seriously develop education, starting from pre-schools up to master’s degree, etc. And we say that education in our country should become a national lifestyle, with the logic that person should never stop learning. And the educational, professional level of all of us, starting from the prime minister up to the computer operator, should be higher every next day”, the Armenian PM said.
Pashinyan said Armenia can become a paradise for the talented people. According to him, like for many years many different countries of the world provided an opportunity to the Armenians who survived the Genocide to develop their own talent, get an education and make a discovery, now as well the free and developing sovereign Armenia is becoming a more attractive country for technological, educational and innovative investments.
“Months before we have set up the Ministry of High Technological Industry so that those interested in the field concretely know what is their “address” in Armenia. Dear guests, I wish all of us success in making the world more humanitarian, more God-fearing, civilized, tolerant through high technologies”, the Armenian PM stated.