Հայաստանը դառնում է ավելի գրավիչ երկիր նորարարական ներդրումների համար.ՀՀ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը  վերջին 7 տարում աճել է շուրջ հինգ անգամ և ամեն տարի կայուն 20-25 տոկոսանոց աճ է գրանցում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային համաժողովի (WCIT-2019) պաշտոնական բացմանն այս մասին նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Հայաստանում ընդարձակ հարկային արտոնություններ ենք նախատեսել նոր ստեղծվող տեխնոլոգիական ընկերությունների համար, որոնք մինչև 2023 թվականը ազատված են շահութահարկից  և վճարում են ընդամենը 10 տոկոս եկամտային հարկ: Որպես արդյունք, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը  վերջին 7 տարում աճել է շուրջ հինգ անգամ և ամեն տարի կայուն 20-25 տոկոսանոց աճ է գրանցում: Մենք խնդիր ենք դրել լրջորեն զարգացնել կրթությունը՝ սկսած նախակրթարաններից մինչև մագիստրատուրա, ասպիրանտուրա: Եվ ասում ենք, որ մեր երկրում կրթությունը պետք է դառնա ազգային ապրելակերպ: Դա այն տրամաբանությամբ, որ մարդը երբեք չպետք է դադարի սովորել: Եվ մեր բոլորի՝ սկսած վարչապետից, վերջացրած համակարգչային օպերատորով, կրթական ցենզը, պրոֆեսիոնալ մակարդակն ամեն հաջորդ օր պետք է ավելի բարձր լինի»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա ընդգծեց, որ Հայաստանը կարող է դառնալ դրախտ տաղանդավոր մարդկանց համար: Վարչապետի խոսքով, ինչպես երկար տարիներ աշխարհի տարբեր երկրներ սեփական տաղանդը զարգացնելու, կրթություն ստանալու, հայտնագործություն կատարելու հնարավորություն են տվել Հայոց ցեղասպանությունից փրկված մեր հայրենակիցների, որոնք դարձել են համաշխարհային նշանակության նորարարությունների հեղինակներ, այնպես էլ հիմա ազատ և զարգացող ինքնիշխան Հայաստանի Հանրապետությունը դառնում է ավելի գրավիչ երկիր տեխնոլոգիական, կրթական, նորարարական ներդրումների համար:
«Մենք ամիսներ առաջ ստեղծել ենք Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարություն, որպեսզի ոլորտով հետաքրքրվածները իմանան, նրանց համար կոնկրետ լինի, թե Հայաստանում որն է իրենց հասցեն: Հարգելի հյուրեր, մեզ բոլորիս հաջողություններ եմ մաղթում բարձր տեխնոլոգիաների միջոցով աշխարհն ավելի մարդասեր, ավելի աստվածավախ, քաղաքակիրթ, հանդուրժող դարձնելու գործում»,-ասաց նա:

Армения становится привлекательнее для инновационных инвестиций: премьер-министр РА
В Армении  сфера информационных технологий за последние 7 лет выросла почти в пять раз, и ежегодно фиксирует стабильный 20 - 25%-ый рост.
Как передает «Арменпресс», об этом сказал премьер-министр Армении Никол Пашинян на открытии Всемирного форума информационных технологий “WCIT-2019”.
“В Армении мы предоставляем большие налоговые льготы для новых технологических компаний, они до 2023 года освобождены от налога на прибыль и платят всего 10% подоходного налога.
“В результате, сфера информационных технологий за последние 7 лет выросла в пять раз и ежегодно фиксирует стабильный 20 - 25%-ый рост. Мы поставили задачу серьезно развивать образование, начиная от начальных школ до магистратуры, аспирантуры. И мы говорим, что образование в нашей стране должно стать национальным образом жизни. По логике человек никогда не должен переставать учиться. И у всех нас, от премьер-министра до компьютерного оператора, образовательный ценз, профессиональный уровень ежедневно должен повышаться”, - сказал Никол Пашинян.
Он подчеркнул, что Армения может стать раем для талантливых людей. По словам премьер-министра, как на протяжении многих лет в разных странах мира нашим соотечественникам, спасшимся от Геноцида армян, которые становились авторами инноваций мирового значения, давали возможность развивать свой талант, получать образование, совершать открытия, так сейчас свободная и развивающаяся суверенная Республика Армения становится более привлекательной страной для технологических, образовательных, инновационных инвестиций.
“Мы несколько месяцев назад создали Министерство высокотехнологичной промышленности, чтобы заинтересованные в этой сфере люди знали бы свой конкретный адрес в Армении. Уважаемые гости, желаю всем нам успехов в деле превращения мира посредством высоких технологий в более гуманный, богобоязненный, цивилизованный, толерантный мир”, - сказал Пашинян.