ԱՄՆ-ը կարող Է որպես միջնորդ հանդես գալ Թուրքիայի եւ քրդերի միջեւ բանակցություններում. Թրամփ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը կարծում Է, որ Սիրիայի հյուսիս-արեւելքում թուրքական գործողության հետ կապված իրավիճակում կա գործողությունների երեք տարբերակ, որոնցից մեկը՝ միջնորդությունն Է Թուրքիայի եւ քրդերի միջեւ բանակցություններում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, Միացյալ Նահանգների ղեկավարը հոկտեմբերի 10-ին գրել Է իր Twitter-ում:
«Մենք 100 տոկոսով հաղթել ենք «Իսլամական պետություն» խալիֆայությանը, մենք այլեւս զորք չունենք Սիրիայի՝ Թուրքիայի կողմից գրոհի ենթարկված շրջանում: Մենք հիանալի կատարեցինք մեր աշխատանքը: Այժմ Թուրքիան գրոհում Է քրդերի վրա, նրանք միմյանց դեմ պատերազմում են 200 տարի: Մենք ընտրություն ունենք երեք տարբերակից՝ հազարավոր զինծառայողներ ուղարկել եւ ռազմական հաղթանակ տանել, լրջորեն հարվածել Թուրքիային ֆինանսական առումով ու պատժամիջոցների օգնությամբ կամ միջնորդ դառնալ Թուրքիայի եւ քրդերի միջեւ համաձայնագրի կնքման համար»,- գրել Է նա:
ԱՄՆ-ի նախագահն ընդսմին հայտնել Է, որ ԱՄՆ-ը կարող Է շատ խիստ միջոցների դիմել Թուրքիայի դեմ պատժամիջոցների հարցում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Трамп заявил, что США могут стать посредником в переговорах между Турцией и курдами
Президент США Дональд Трамп считает, что в ситуации с турецкой операцией на северо-востоке Сирии у США есть три варианта действий, один из которых - посредничество в переговорах между Турцией и курдами. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом американский лидер написал в четверг у себя в Twitter.
"Мы на 100% победили халифат ИГ (запрещенная в РФ террористическая группировка "Исламское государство" - прим. ТАСС), у нас больше нет войск в атакованном Турцией районе в Сирии. Мы прекрасно выполнили свою работу. Теперь Турция атакует курдов, они воевали друг с другом в течение 200 лет. У нас есть выбор из трех вариантов: направить тысячи военнослужащих и одержать военную победу, серьезно ударить по Турции в финансовом плане и с помощью санкций или стать посредником [для заключения] соглашения между Турцией и курдами", - написал он.
Американский президент при этом сообщил, что США могут пойти на очень жесткие меры относительно санкций против Турции.