Ամեն ինչ ՏՏ-ի, դիզայնի, մարկետինգի մասին.«Renderforest»-ը Երևանում անցկացնում է սեմինար
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, մարքեթինգի, դիզայնի առաջատար մասնագետները մեկ տեղում. «Renderforest» ընկերությունը Երևանում անցկացնում է «ReInvent» միջոցառումը: Այն ներառում է բազմազան սեմինարներ ու քննարկումներ թվային մարքեթինգի, ծրագրավորման և դիզայնի մասին։ Թեմաները բազմազան են՝ արհեստական բանականությունից մինչև մեքենայացում, թվային մարքեթինգ, անիմացիոն դիզայն, ամեն ինչ կապված ՏՏ-ի հետ։ «Renderforest» ընկերության տնօրեն Նարեկ Սաֆարյանը «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ որոշեցին ստեղծել մի հարթակ, որը կմոտիվացնի, կոգեշնչի մարդկանց, կծանոթացնի, կսովորեցնի դարի նոր մասնագիտությունները, որոնց հիմքում տեղեկատվական տեխնոլոգիաներն են, թվային մարկետինգը, դիզայնը:
«Նախորդ տարվա տվյալներով Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում կա 2 հազարից ավելի թափուր աշխատատեղեր: Ընկերությունները, այդ թվում մենք, ունենք կադրերի համալրման խնդիր: Նպատակ ունենք ոգևորել մարդկանց, որպեսզի մտնեն այս ոլորտ: Որոշեցինք այս միջոցառումն անցկացնել, և մտադիր ենք ամեն տարի կազմակերպել, որ նոր սերնդին մոտիվացնենք՝ ստեղծեն ստարտափ, մտնեն ՏՏ ոլորտ, քանի որ սա է ապագան և այն շատ պահանջված է»,-ասաց Նարեկ Սաֆարյանը:
Միջոցառումն անցկացվում է երեք դահլիճներում, որտեղ ելույթ են ունենում ՏՏ,  մարքեթինգի, դիզայնի ոլորտի առաջատար մասնագետները: Մասնակցում է 600 հոգի, նրանք և՛ սկսնակներ են, և՛ ոլորտներում որոշակի փորձ ունեցողներ: Կան նախատեսված ելույթներ, որոնք խորը մասնագիտական են, կան, որ հիմնական տեղեկատվություն են պահանջում: Այսինքն՝ ոլորտներով հետաքրքրված յուրաքանչյուր անձ կարող է գտնել իրեն հարմար հարթակը: Նարեկ Սաֆարյանն իր ելույթում ներկայացրեց սեփական փորձը, սեփական հաջողությունը:
«Ես ցանկանում եմ մոտիվացնել երիտասարդներին, ուզում եմ ցույց տալ, որ այստեղ մեծ հնարավորություններ, աշխատատեղեր կան: Մենք այսօր մասնագետ գտնելու խնդիր ունենք: Ուսումնական հաստատություններն այդ հարցում աշխատելու տեղ ունեն: Ճիշտ է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների մասով շատ զարգանում է ոլորտը, սակայն, օրինակ, մենք ունենք շարժողական գրաֆիկայի մասնագետի կարիք, սակայն պետական ոչ մի բուհ չի տալիս այդ մասնագիտությունը: Եվ դա է պատճառը, որ մենք սկսում ենք կրթական ծրագրեր: Ես ինքնակրթվելով եմ սովորել, լավ կլինեն, որ այլ երիտասարդներ ևս նաև այս ճանապարհով փորձեն մտնել շուկա»,-ասաց Նարեկ Սաֆարյանը՝ նկատելով, որ երիտասարդների շրջանում ոլորտի նկատմամբ մեծ հետաքրքրություն կա:
Միջոցառման գործընկեր, համակազմակերպիչ skill.am-ի հիմնադիր Սերգեյ Ուսնունցը նշեց, որ ոլորտն ավելի ճանաչելի դարձնելու խնդիր ունեն, ցույց տալ, որ այստեղ կան մեծ հնարավորություններ:
«Տարիներ շարունակ խոսվում է, որ Հայաստանում աշխատատեղ չկա, բայց այսօր կարող ենք ասել, որ մեր երկրում գործ շատ կա, մանավանդ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, մարկետինգի, դիզայնի ոլորտում: Այսօր մեր հայկական ընկերությունները գործում են միջազգային շուկայում և մրցակցում են դրսում ուժեղ, խոշոր ընկերությունների հետ: Այս միջոցառման իմաստն այն է, որ մարդկանց ուշադրությունը հրավիրենք նշածս ոլորտների վրա, ու ասել, որ այստեղ կա շատ աշխատատեղ, պարզապես պետք է մի փոքր հմտությունները զարգացնել»,-ասաց Սերգեյ Ուսնունցը: Նա նկատեց, որ վերջին շրջանում երիտասարդների շրջանում նկատվում է հետաքրքրություն դեպի նշված ոլորտները: Սերգեյ Ուսնունցի խոսքով, լա կլիներ, որ ուսումնական հաստատությունները հասցնեն նոր մասնագիտությունների գծով:
Թվային մարկետինգի մասնագետ Անահիտ Մկրտչյանը հաճախ է մասնակցում նման միջոցառումների, որոնք բավական օգտակար են լինում մասնագիտական աճի համար:
«Ես շատ եմ կարևորում նման սեմինարներն ու միջոցառումները, որոնք հնարավորություն են տալիս ինքնակրթվել, կիսվել փորձով, նորարարություններին ծանոթանալ: Ինչու նոր կապեր հաստատել: Շատ գնահատելի է, որ երիտասարդ մասնագետներին նման հնարավորություններ է տրվում»,-ասաց Անահիտ Մկրտչյանը:
«Renderforest»-ը առցանց վիդեոարտադրության հարթակ է եղել, այժմ առցացն դիզայն հարթակ է: Այն թույլ է տալիս ինքնասպասարկման եղանակով անիմացիաներ, լոգոներ, այժմ՝ նաև վեբ կայքեր ստեղծել: Ընկերությունը հիմնադրվել է 2013 թվականին Երևանում, երբ մի քանի հոգուց բաղկացած փոքրիկ թիմը, ցանկանալով հեղափոխել առցանց վիդեոպատրաստման ոլորտը, դրեց նոր փոփոխության հիմքերը։ Այն ուներ աճի մեծ ներուժ, և շուտով ընկերությունը սկսեց ծաղկում ապրել: Այդ օրվանից հարթակի օգնությամբ միլիոնավոր հոլովակներ են պատրաստվել: Ներկայում Renderforest-ն աշխարհի ամենախոշոր վիդեո ստեղծող հարթակն է. այդտեղ օրական 30 հազար վիդեո է տեղադրվում: Հարթակի որակական չափանիշներին վստահել են առաջատար գլոբալ կազմակերպություններ, ինչպիսիք են General Electric-ը, Vodafone-ը, Ericsson-ը և այլն։

Все об IT, дизайне, маркетинге — Renderforest проводит в Ереване семинар
Ведущие специалисты в области информационных технологий, маркетинга, дизайна  собрались в одном месте. Renderforest проводит в Ереване мероприятие ReInvent. Оно включает в себя различные семинары и дискуссии по цифровому маркетингу, программированию и дизайну. Темы варьируются от искусственного интеллекта до автоматизации, цифрового маркетинга, анимации—всего, что связано с IT.
В беседе с Арменпресс директор Renderforest Нарек Сафарян  сказал, что они решили создать платформу, которая будет мотивировать, вдохновлять людей будет знакомить, обучать новым профессиям века, в основе которых -  информационные технологии, цифровой маркетинг, дизайн.
«По данным прошлого года, в Армении более 2000 вакансий в сфере информационных технологий. Компании, в том числе и мы, имеют проблемы с набором персонала. Мы стремимся вдохновить людей войти в эту область. Мы решили провести это мероприятие и намерены проводить его каждый год, чтобы побудить новое поколение создавать стартапы, войти в сферу ИТ, так как это – будущее, и оно очень востребовано», - сказал Нарек Сафарян.
Мероприятие проводится в трех залах, где выступают ведущие специалисты в области ИТ, маркетинга и дизайна. Здесь  600 участников - как начинающих, так и опытных. Некоторые  выступления — глубоко профессиональные, некоторые требуют базовой информации. То есть любой, кто интересуется этой областью, может найти для себя  подходящую платформу. В своем выступлении Нарек Сафарян представил собственный опыт, собственный успех.
«Я хочу мотивировать молодежь, я хочу показать, что здесь есть большие возможности и рабочие места. У нас сегодня проблема с поиском специалистов. Учебным заведениямнадо поработать  над этим вопросом. Это правда, что в области информационных технологий эта область очень развита, но, например, нам нужен специалист по мобильной графике, но ни один государственный вуз не готовит по этой специальности. И именно поэтому мы запускаем образовательные программы», - сказал Нарек Сафарян, отметив, что молодежь проявляет большой интерес к этой области.
Партнер мероприятия, соорганизатор основателя сайта  skill.am Сергей Уснунц, отметил, что им нужно сделать поле более узнаваемым, чтобы показать, что здесь есть большие возможности.
«В течение многих лет говорили, что в Армении нет рабочих мест, но сегодня мы можем сказать, что в нашей стране много работы, особенно в области информационных технологий, маркетинга и дизайна. Сегодня наши армянские компании работают на международном рынке и конкурируют с сильными крупными компаниями за рубежом. Цель этого мероприятия - привлечь внимание людей к тем областям, которые я упомянул, и сказать, что здесь много работы, нужно просто  немного навыков», - сказал Сергей Уснунц.
Он отметил, что в последнее время среди молодежи наблюдается интерес к этим областям. По словам Сергея Уснунца, для образовательных учреждений было бы хорошо переориентироваться на новые специальности.
Специалист по цифровому маркетингу Анаит Мкртчян часто посещает такие мероприятия, они  весьма полезны для профессионального роста.
«Я придаю большое значение таким семинарам и мероприятиям, они дают возможность самообучаться, делиться опытом и узнавать об инновациях. Очень важно, что молодым специалистам предоставляются такие возможности», - сказала Анаит Мкртчян.
Renderforest был онлайн-платформой для видеопроизводства, а теперь это онлайн-платформа для дизайна. Это дает возможность создавать в режиме  самообслуживания анимации, логотипы, а теперь и веб-сайты. Компания была основана в 2013 году в Ереване, когда небольшая команда людей, стремящихся преобразовать индустрию онлайн-видео, заложила основу для новых перемен. У нее был большой потенциал для роста, и вскоре компания начала процветать. С тех пор платформа выпустила миллионы видео. Renderforest сейчас является крупнейшим в мире производителем видео— здесь ежедневно публикуется 30 000 видео. Ведущие мировые организации, такие как GeneralElectric, Vodafone, Ericsson и другие, доверяют стандартам качества платформы.