Թուրքիան և ՌԴ-ն պայմանավորվել են առաջիկա օրերին Սիրիայում դիտորդական կետեր հիմնելու հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Թուրքիան և Ռուսաստանը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել առաջիկա օրերին Սիրիայում դիտորդական կետեր հիմնելու հարցում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ՏԱՍՍ գործակալությունը տեղեկացնում է, որ այդպիսի համոզմունք է հայտնել Թուրքիայի ազգային պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարը «Al Jazeera»-ին տված հարցազրույցում:
«Մենք շարունակում ենք ջանքեր գործադրել հրադադարի ամբողջական ռեժիմի հաստատման համար, որպեսզի շրջաններում մարդիկ կարողանան վերադառնալ բնականոն կյանք: Այդ կապակցությամբ մենք Ռուսաստանի հետ համապատասխան աշխատանք ենք իրականացնում կոնկրետ շրջաններում գործընթացը համակարգելու համար: Ռուսաստանի հետ քննարկում ենք մի քանի դիտորդական կետեր հիմնելու հարցը: Առաջիկա օրերին կոնկրետ հստակեցումներ կլինեն այդ ուղղությամբ»,-նշել է նա:
Հոկտեմբերի 22-ին Ռուսաստանի ու Թուրքիայի նախագահները Սոչիում կայացած հանդիպմանը ստորագրել են համատեղ գործողությունների հուշագիր Սիրիայի հյուսիսարևելյան հատվածում ստեղծված իրավիճակի կարգավորման համար:
Թուրքական բանակը և օդուժը հոկտեմբերի սկզբին սկսել էին ռմբակոծել  քրդական ջոկատների հսկողության տակ գտնվող Սիրիայի հյուսիսային շրջանները: Նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ գործողության անունն է «Խաղաղության ակունք»։

Turkey, Russia in talks on setting up observation posts in Syria
YEREVAN, NOVEMBER 23, ARMENPRESS. Turkey and Russia may come to agreement in coming days on setting up observation posts in Syria, Turkish Defense Minister Hulusi Akar said in an interview with the Qatari Al Jazeera TV Channel on November 23, reports TASS.
“We continue taking efforts for establishing full ceasefire so that people in the region can return to normal and calm life. In this regard, we are carrying our necessary coordination with Russia in the specific areas [of Syria]. In addition to Turkish-Russian patrols, talks are underway with Russia on creating several observation posts and certainty on this issue will appear in coming days”, he said.
On October 9, Turkey launched a military incursion into northern Syria, codenaming it Operation Peace Spring.
On October 22, Russian President Vladimir Putin and Turkish President Erdogan signed a memorandum on joint actions in northeastern Syria.