Կապանն ընտրվել է Հայաստանի 2020 թվականի երիտասարդական մայրաքաղաք
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սյունիքի մարզի Կապան քաղաքն ընտրվել է Հայաստանի Հանրապետության 2020 թվականի երիտասարդական մայրաքաղաք:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը 2020 թվականին Կապանում կիրականացնի տեղական և միջազգային երիտասարդական ծրագրեր` դրանցում ներգրավելով համայնքի և մարզի երիտասարդներին ու երիտասարդական կազմակերպությունները:
2020 թվականի երիտասարդական մայրաքաղաքի կոչման համար հայտ էին ներկայացրել Արմավիր, Կապան, Հրազդան, Գավառ և Գորիս քաղաքները: Հաղթողը որոշվել է կարճ հաղորդագրությամբ (sms) քվեարկության և հայտերի փորձագիտական գնահատման միջոցով` տեղում ուսումնասիրությունների արդյունքում:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Գևորգ Լոռեցյանի խոսքով`  կարճ քվեարկությամբ ամենաշատ ձայները ստացել էր Հրազդան քաղաքը, երկրորդ տեղում Կապանն էր:
«Քվեարկության արդյունքները համադրելով փորձագետների կողմից տրված գնահատականների հետ որոշվեց 2020 թվականի Հայաստանի երիտասարդական մայրաքաղաք ճանաչել Կապանը: Սա նշանակում է, որ Կապանը լինելու է երիտասարդական միջոցառումների կիզակենտրոնը, այնտեղ իրականացվելու են երիտասարդական բազմաթիվ ծրագրեր»,- ասաց Լոռեցյանը:
Նոյեմբերի 5-25-ը ակտիվ է եղել քվեարկությունը, իսկ նոյեմբերի 15-ից մրցույթի կազմկոմիտեն և փորձագետներն այցելել են հայտատու քաղաքների մարզական, մշակութային, ժամանցի և այլ հաստատություններ, ծանոթացել տեղի երիտասարդության և երիտասարդական կազմակերպությունների հետ:
Տարվա երիտասարդական մայրաքաղաք մրցույթի անցկացմամբ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը նպատակ ունի նպաստել հանրապետության համայնքների համաչափ զարգացմանը, խթանել երիտասարդական նախաձեռնողականության, երիտասարդական քաղաքականության ոլորտում համայնքների միջև բարեխիղճ և գործընկերային հարաբերությունները` ինչպես տեղական և հանրապետական, այնպես էլ միջազգային մակարդակում, խրախուսել համայնքային իշխանություններին՝ տեղական մակարդակում մշակելու արդյունավետ երիտասարդական քաղաքականություն, աջակցելու մարզերում երիտասարդական կազմակերպությունների և ենթակառույցների առաջխաղացմանը:

Капан избран Молодежной столицей Армении 2020 года
Как сообщает «Арменпресс», Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении в 2020 году в Капане будет реализовывать местные и международные молодежные программы, вовлекая в них молодежь и молодежные организации общины и области.
Заявки на звание Молодежной столицы 2020 года подали города Армавир, Капан, Раздан, Гавар и Горис. Победитель определился голосования при помощи коротких сообщений (sms) и экспертной оценки заявок в результате исследований на месте.
По словам заместителя министра образования, науки, культуры и спорта Геворга Лорецяна, sms- голосованием больше всего голосов получил город Раздан, на втором месте был Капан.
“Однако сопоставив результаты голосования с оценками экспертов, было решено молодежной столицей Армении 2020 года признать Капан. Это означает, что Капан будет центром молодежных мероприятий, там будут реализовываться многочисленные молодежные программы”, - сказал Лорецян.
С 5 по 25 ноября прошло активное голосование, а с 15 ноября оргкомитет и эксперты конкурса посетили спортивные, культурные, развлекательные и другие учреждения городов-претендентов, ознакомились с местной молодежью и молодежными организациями.
Проведением конкурса “Молодежная столица года” Министерство образования и науки РА преследует цель содействовать равномерному развитию общин республики, стимулировать добросовестные и партнерские отношения между общинами в области молодежных инициатив, молодежной политики как на местном, так и на международном уровне, поощрять общинные власти к разработке эффективной молодежной политики на местном уровне, содействовать продвижению молодежных организаций и инфраструктур в областях.