Հաջորդ տարվանից Նորշենը կարող է ընդունել բոլոր ցանկացողներին՝ առանց թույլտվության
ԳՅՈՒՄՐԻ, 20 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ,  ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  ՀՀ վարչապետի, տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի, Շիրակի մարզպետարանի և պատասխանատու կառույցների համատեղ աշխատանքի արդյունքում հայ-թուրքական սահմանամերձ Նորշեն  համայնքի մուտքի ռեժիմը փոխվելու է։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը հաջորդ տարվանից բոլոր ցանկացողներն ազատ, առանց հատուկ թույլտվության, կկարողանան մտնել գյուղ։
Այս մասին դեկտեմբերի 20-ին, մարզխորհրդի տարեվերջյան նիստի ժամանակ ասաց ՀՀ Շիրակի մարզպետ Տիգրան Պետրոսյանը։ «Այսօր ես շատ կարևոր առաքելություն ունեմ՝ հայտարարել, որ հաջորդ տարվանից մարդիկ ազատ կարող են գնալ ու տեսնել Անին։ Կունենանք սահմանային ռեժիմի փոփոխություն»,-նշեց մարզպետը։
Շիրակի մարզի սահմանամերձ Նորշեն (Խարկով) գյուղն Անի բերդաքաղաքից բաժանվում է Ախուրյան գետով: Ներկայում սահմանային գյուղ ազատ մուտք գործել հնարավոր չէ։ Այնտեղ լինելու համար անհրաժեշտ է սահմանապահների թույլտվությունը:

Norshen entry requirements lifted, visitors can freely view medieval Ani from Armenia village
GYUMRI, DECEMBER 20, ARMENPRESS. Visitors will no longer need to have special permission in order to enter Norshen, the village in Armenia’s Shirak province bordering Turkey.
The Akhuryan River runs in between the village and Ani, the ruined Armenian medieval city in Turkey. Visitors to the village are required to obtain permission to do so from the Russian border troops who are patrolling the Armenian-Turkish border from the Armenian side.
But according to Shirak Governor Tigran Petrosyan, the procedure will change next year as a result of joint work of the Prime Minister, the Minister of Territorial Administration and Infrastructure, the Shirak Government and other authorities.
“Today I have a very important mission: I am announcing that from next year people can freely go and see Ani”, Petrosyan said, referring to the fact that the medieval city can be seen with the naked eye from Norshen due to its proximity.