Financial Times թերթն ընտրել Է տարվա բառը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Financial Times թերթը տարվա բառ Է ճանաչել Be water («Ջուր եղի՛ր») արտահայտությունը՝ հոնկոնգցի բողոքավորների կարգախոսը, որոնք ոգեշնչված Էին Բրյուս Լիի փիլիսոփայությունից: Ինչպե գրել Է հրատարակությունը, նախքան Հոնկոնգի իշխանությունները կհասկանային, թե ինչ Է տեղի ունենում, բողոքավորները «հավաքվեցին ցողի պես»՝ արգելափակելու կառավարության շենք տանող ճանապարհը: Երբ այդ վայր ժամանեց անկարգությունների դեմ պայքարի ոստիկանությունը, նրանք «ցրվեցին մառախուղի պես»՝ փախչելով նեղ փողոցներով, երբ նրանց բռնում Էին, նրանք «ամրապինդ Էին սառցի պես», տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Be water-ը («Ջուր եղի՛ր») ամենահայտնի հոնկոնգցու՝ Բրյուս Լիի փիլոսոփայությունն Է, նշում Է թերթը:
Բրյուս Լին մեծացել Է Հոնկոնգում, բայց հռչակավոր Է դարձել Հոլիվուդում: Նա զբաղվում Էր մարտարվեստներով եւ ոչ միայն դերասան Էր, այլեւ փիլիսոփա:
«Մաքրե՛ք ձեր բանականությունը: Եղե՛ք անկերպ, ինչպես ջուրը: Այժմ դուք ջուրը լցնում եք գավաթը. այն դառնում Է գավաթ: Դուք ջուրը լցնում եք շիշը. այն շիշ Է դառնում: Դուք ջուրը լցնում ենք թեյնիկը, այն թեյնիկ Է դառնում: Այժմ ջուրը կարող Է հոսել կամ Էլ այն կարող Է ցիրուցան լինել: Ջուր եղի՛ր, բարեկամս»,- ասել Է Բրյուս Լին 1970-ական թվականներին հարցազրույցի ժամանակ: Զանգվածային բողոքները, որոնք սկիզբ առան արտահանձնման մասին օրինագծի քննարկումից, Հոնկոնգում շարունակվում են հունիսի սկզբից: Կես տարում Հոնկոնգում տեղի են ունեցել ավելի քան 900 ցույցեր, երթեր, բողոքներ, այդ ընթացքում ձերբակալվել Է 5,8 հազարից ավելի մարդ, տարբեր հոդվածներով մեղադրանքներ են առաջադրվել բողոքների 932 մասնակիցների, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Газета Financial Times выбрала слово года
Газета Financial Times назвала словом года выражение Be water ("Будь водой") - слоган гонконгских протестующих, вдохновлявшихся философией Брюса Ли, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Как пишет издание, еще до того, как власти Гонконга поняли, что происходит, протестующие "собирались как роса", чтобы блокировать дорогу к правительственному зданию. Когда на место прибывала полиция по борьбе с беспорядками, они "рассеивались как туман", убегая по узким улочкам, когда их ловили, они были "тверды как лед". Это - философия Be water ("Будь водой" - ред.) самого известного гонконгца Брюса Ли, отмечает газета.
Брюс Ли вырос в Гонконге, но стал знаменитым в Голливуде. Он занимался боевыми искусствами и был не только актером, но и философом.
"Очистите свой разум. Будьте бесформенными как вода. Сейчас вы наливаете воду в чашку - она становится чашкой. Вы наливаете воду в бутылку - она становится бутылкой. Вы наливаете воду в чайник - она становится чайником. Теперь вода может течь, или она может разбиться. Будь водой, мой друг", - говорил Брюс Ли в интервью в 1970-х.
Массовые протесты, спровоцированные рассмотрением законопроекта об экстрадиции, проходят в Гонконге с начала июня. За полгода в Гонконге прошли свыше 900 демонстраций, маршей, протестов, за это время более 5,8 тысячи человек были задержаны, обвинения по различным статьям предъявлены 932 участникам протестов.