Անկախությունը վերացական իղձ ու վերջնական հանգրվան չէ, այլ` շարունակական, ամենօրյա աշխատանք. ՀՀ նախագահ
Անկախությունը  վերացական իղձ ու վերջնական հանգրվան չէ, այլ`
շարունակական, ամենօրյա աշխատանք. ՀՀ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի անկախության հռչակագրի ընդունման 33-րդ տարեդարձի առիթով: «Արմենպրես»-ն ուղերձն ամբողջությամբ ներկայացնում է ստորև.
«Հայաստանի Հանրապետության սիրելի քաղաքացիներ,
1990 թվականի օգոստոսի 23-ին Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհուրդն ընդունեց Անկախության հռչակագիրը, սկիզբ դնելով անշրջելի մի գործընթացի, որի գագաթնակետը 1991 թվականի սեպտեմբերի 21-ի Անկախության հանրաքվեն էր: Անկախության հռչակագիրն այն հիմնարար փաստաթուղթն էր, որով մեր ժողովուրդը հայտարարեց անկախ, ինքնիշխան ու ազատ պետականության ունենալու իր դարավոր երազանքին հասնելու հաստատակամության մասին:
Անկախությունը, սակայն, վերացական իղձ ու վերջնական հանգրվան չէ, այլ` շարունակական, ամենօրյա աշխատանք, ճիգ ու ջանք, անձնվիրություն ու ստեղծագործ արարման գործընթաց:
Արդեն 33 տարի մեր պետականությունն ընթանում է աշխարհի քաղաքական քարտեզում իր ուրույն տեղն ունենալու, ազատ ու ժողովրդավար երկիր կերտելու դժվարին ճանապարհով՝ հաղթահարելով պատերազմների, տնտեսական շրջափակման, ներքին ու արտաքին բազմաթիվ մարտահրավերների խոչընդոտները:
Անկախությունն անսակարկելի գաղափար է, իսկ Անկախության հռչակագիրը՝ մշտապես արդիական փաստաթուղթ ու պետականության վերածննդի խորհրդանիշ: Հռչակագիրը Հայաստանի բոլոր Սահմանադրությունների հիմքն է, մեր երկրի պետական ու հասարակական կյանքի կազմակերպման կարևորագույն ծրագիրը, որտեղ արտացոլված են մեր առաջնային անելիքները՝ պետական ինստիտուտների կայացում, Զինված ուժերի մարտունակության բարձրացում, որակյալ կրթական համակարգի և մրցունակ տնտեսության ստեղծում, օրենքի գերակայության, մարդու և քաղաքացու հիմնարար ազատությունների և իրավունքների ապահովում»:

Независимость – это не абстрактная мечта и конечный пункт назначения, а непрерывный, ежедневный труд: президент Армении
Независимость – это не абстрактная мечта и конечный пункт назначения, а
непрерывный, ежедневный труд: президент Армении
ЕРЕВАН, 23 АВГУСТА, АРМЕНПРЕСС. Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян направил поздравительное послание по случаю 33-й годовщины принятия Декларации независимости Армении. «Арменпресс» приводит сообщение полностью ниже.
«Уважаемые граждане Республики Армения,
23 августа 1990 года Верховный Совет Армянской ССР принял Декларацию независимости, положив начало необратимому процессу, кульминацией которого стал референдум о независимости 21 сентября 1991 года. Декларация независимости стала основополагающим документом, в котором наш народ заявил о своей решимости осуществить свою извечную мечту о независимой, суверенной и свободной государственности.
Однако независимость – это не абстрактная мечта или конечный пункт назначения, а непрерывный, ежедневный труд, усилия, самоотверженность и творческий процесс.
Вот уже 33 года наша государственность идет по сложному пути обретения своего места на политической карте мира, построения свободной и демократической страны, преодоления препятствий войн, экономической блокады, многих внутренних и внешних вызовов.
Независимость – идея, не подлежащая обсуждению, а Декларация независимости – вездесущий документ и символ возрождения государственности. Декларация является основой всех Конституций Армении, важнейшим планом организации государственной и общественной жизни нашей страны, где отражены наши первоочередные задачи: создание государственных институтов, повышение боеспособности Вооруженных Сил. , создание качественной системы образования и конкурентоспособной экономики, верховенство закона, обеспечение основных свобод и прав человека и гражданина».