Արգամ Այվազյանի աշխատությամբ հնարավոր կլինի հակադարձել Ադրբեջանի զեղծարարություններին ու հակահայկական քաղաքականությանը
Արգամ Այվազյանի աշխատությամբ հնարավոր կլինի հակադարձել Ադրբեջանի
զեղծարարություններին ու հակահայկական քաղաքականությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի պետական ու գիտական կառույցները, որոնք խորհրդային տարիներից ի վեր հնարավոր բոլոր միջոցներով ձեռնամուխ են եղել իրենց իշխանության տակ գտնվող հայկական բնակավայրերի պատմամշակութային ժառանգության վերացմանը, այսօր էլ եռանդուն կերպով ջանում են թե՛ կանգուն, թե՛ ավերված հայկական պատմական արժեքները վերագրել Ադրբեջանին։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այդ կարծիքը հայտնեց ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչ, նախիջևանագետ Արգամ Այվազյանը։
«Հայաստանի և արտերկրի լրատվամիջոցներով բազմիցս փաստվել և այսօր էլ փաստվում է, որ Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից  պարբերաբար  իր  հսկողության տակ գտնվող  տարածքներում, ինչպես, օրինակ,  այսօր Արցախում,  հայկական նյութական հուշարձանները բացեիբաց ենթարկվում են մշակութային ցեղասպանության։  Մի վայրագություն, որի կիրառման համար Ադրբեջանը պետական քաղաքականություն իրականացնելու մեծ փորձ ունի։ Հայկական պատմամշակութային արժեքների նկատմամբ վերջին 20-25 տարիների ադրբեջանական պետական վանդալիզմը նախևառաջ վերաբերում է Նախիջևանի հայկական ավելի քան 26 հազար հուշարձանների հիմնահատակ և ամբողջովին ոչնչացմանը։ Ցավով պետք է արձանագրել, որ Ադրբեջանն  իր իրագործած մշակութային  ցեղասպանության համար միջազգայնորեն պատասխանատվության չի ենթարկվել։ Հանգամանք, որն Ադրբեջանին իրավունք է տալիս  այսօր էլ Արցախի հայոց ժառանգությունը ևս քայլ առ քայլ  ոչնչացնել»,- ասաց Այվազյանը։
Նա վերջին տարիներին տվյալ հարցը թե՛ Հայաստանում, թե՛ արտասահմանում բազմիցս բարձրաձայնել է՝ ընդգծելով, որ ադրբեջանական պետական պաշտոնյաներն ու գիտական կառույցները ջանադրաբար և ծրագրված կերպով շարունակում են հակահայկական քաղաքականությունը։ Մասնավորապես՝ Նախիջևանի նյութական հուշարձանների վերաբերյալ Ադրբեջանի գիտությունների ակադեմիայի Նախիջևանի բաժանմունքը 2008 թվականին հրատարակել է գիտահանրամատչելի հանրագիտարան՝ ադրբեջաներեն և անգլերեն լեզուներով, որում հայկական վաղ միջնադարյան բոլոր բերդերն ու բնակատեղիները, կամուրջները, երրորդից առաջին հազարամյակներից մինչև ուշ միջնադարի բոլոր հնավայրերն ու հնագիտական գտածոներն անխտիր ներկայացված են որպես ադրբեջանական, Ադրբեջանի պատմության և ժողովրդի մշակույթին վերաբերող արժեքներ։ Այդ հրատարակությունում հայկական բնակավայրերի անվանումները ներկայացված են ադրբեջանական աղավաղումներով, ուստի հրատարակությանը ծանոթացող ոչ մի օտար ընթերցող չի կարող կռահել անգամ, որ այդտեղ երբևէ բնակվել են հայեր՝ թողնելով հուշարձան կամ հետք։
Այդ ամենևին Այվազյանը բնականաբար հակադարձել է և վերջերս էլ «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում հանրության  ուշադրությանն է ներկայացրել դեռ չհրատարակված իր ստվարածավալ աշխատությունը՝  «ՆԱԽԻՋԵՎԱՆԻ ՆՅՈՒԹԱԿԱՆ ԵՎ ՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ԺԱՌԱՆԳՈՒԹՅՈՒՆԸ» վերնագրով։
416748817_376105325164986_1191042081296896052_n.jpg (166 KB)
«Այդ աշխատությունը եռալեզու է (հայերեն, անգլերեն, ռուսերեն), բաղկացած է 1072 էջից։ Ընդգրկում է ադրբեջանական վանդալիզմի հետևանքով 1998-2006 թվականներին հիմնահատակ ավերված Նախիջևանի հայկական ժառանգության վերաբերյալ համապատասխան տեքստերով ավելի քան 1600 փաստավավերագրական լուսանկարներ, որոնցից շուրջ 580-ը գունավոր են։ Այն, փաստորեն, Նախիջևանի հայոց ժառանգության վերաբերյալ պատմագիտական ուսումնասիրություն լինելուց բացի, ունի նաև փաստավավերագրական փաստաթղթի քաղաքական նշանակություն և արժեք»,- ասաց Այվազյանը։
Նրա կարծիքով՝ աշխատությունը կարող է Հայաստանի ու նրա Գիտությունների ազգային ակադեմիայի ձեռքին լինել հզոր կռվան՝ արդյունավետորեն հակադարձելու ադրբեջանական կողմի զեղծարարություններին։ Հեղինակն ակնկալում է հայրենասեր անհատների, գործարարների, հովանավորների աջակցությունը՝ այդ մեծարժեք աշխատությունը հրատարակելու համար և հույս ունի, որ նվիրյալ անձինք կգիտակցեն դրա կարևորությունն ու, տպագրությանն աջակցելով, կմասնակցեն Նախիջևանին առնչվող խնդիրների վերհանմանը։

Работа Аргама Айвазяна написана в противовес фальсификациям и антиармянской политике Азербайджана
Государственные и научные структуры Азербайджана, которые с советских времен всеми возможными способами стремились уничтожить историко-культурное наследие армянских населенных пунктов, находящихся под их властью, и сегодня прилагают все усилия, чтобы приписать как сохранившиеся, так и разрушенные армянские исторические ценности Азербайджану.
Такое мнение в беседе с «Арменпресс» выразил заслуженный деятель культуры РА, специалист по Нахиджевану Аргам Айвазян.
«В средствах массовой информации Армении и за рубежом неоднократно говорилось и говорится до сих пор, что на территориях, контролируемых Азербайджаном, армянские материальные памятники открыто подвергаются культурному геноциду, также, как сегодня в Арцахе. Азербайджан имеет большой опыт варварства. Государственный азербайджанский вандализм в отношении армянских историко-культурных ценностей в последние 20-25 лет в первую очередь относится к полному уничтожению более 26 000 армянских памятников в Нахиджеване. С болью следует отметить, что Азербайджан не был привлечен к международной ответственности за совершенный им культурный геноцид. Обстоятельство, которое дает Азербайджану право и сегодня шаг за шагом уничтожать армянское наследие Арцаха», - сказал Айвазян.
В последние годы он неоднократно поднимал этот вопрос как в Армении, так и за рубежом, подчеркивая, что государственные чиновники и научные учреждения Азербайджана старательно и планомерно продолжают свою антиармянскую политику. В частности, относительно материальных памятников Нахиджевана. Нахиджеванское отделение Академии наук Азербайджана в 2008 году издало научно-популярную энциклопедию на азербайджанском и английском языках, в которой все армянские крепости и поселения раннего и позднего средневековья, мосты, археологические памятники, находки от третьего до первого тысячелетия представлены как азербайджанские, как история и культура народа Азербайджана. В этой энциклопедии названия армянских населенных пунктов представлены в азербайджанском искажении, и ни один зарубежный читатель, не сможет даже догадаться, что когда-то там жили армяне, оставившие эти памятники и свои следы.
Аргам Айвазян в противовес этому недавно на своей странице в Facebook представил общественности свой пока неопубликованный масштабный труд под названием «МАТЕРИАЛЬНОЕ И КУЛЬТУРНОЕ НАСЛЕДИЕ НАХИДЖЕВАНА».
«Эта работа трехъязычная (армянский, английский, русский), состоит из 1 072 страниц. Она включает более 1 600 документальных фотографий с соответствующими текстами об армянском наследии Нахиджевана, уничтоженного азербайджанскими вандалами в 1998-2006 годах, среди них около 580 цветных. Помимо того, что это историографическое исследование армянского наследия Нахиджевана, оно имеет и политическое значение и ценно как документ», - сказал Айвазян.
Он считает, что эта работа может стать мощным рычагом в руках Армении и ее Национальной академии наук для эффективного противодействия фальсификациям Азербайджана. Автор рассчитывает на поддержку патриотически настроенных людей, бизнесменов и меценатов для публикации этого ценного труда и надеется, что преданные своему делу люди осознают его важность и примут участие в выявлении проблем, связанных с Нахиджеваном.