Հայաստանը վերահաստատում է 2030թ. օրակարգի արդյունավետ իրականացման գործում ներդրում ունենալու պատրաստակամությունը
Հայաստանը վերահաստատում է 2030թ. օրակարգի արդյունավետ իրականացման
գործում ներդրում ունենալու պատրաստակամությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը մարտի 13-ին Ժնևում մասնակցել և ելույթով հանդես է եկել ՄԱԿ-ի Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի կայուն զարգացման տարածաշրջանային ֆորումի բարձրաստիճան հատվածում՝ վերահաստատելով Հայաստանի պատրաստակամությունը՝ իր ներդրումն ունենալ 2030թ. օրակարգի արդյունավետ իրականացման գործում՝ ներկա և ապագա սերունդների համար ավելի ապահով, անվտանգ և լավ աշխարհ ունենալու համար:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, Վահան Կոստանյանը իր խոսքում, մասնավորապես, նշել է. «Ինձ համար մեծ պատիվ է այս համաժողովի բարձրաստիճան հատվածի շրջանակներում հանդես գալ ազգային ելույթով։
Գտնվելով 2030թ. օրակարգի իրականացման գործողությունների տասնամյակի կեսին՝ այս ֆորումը ևս մեկ հնարավորություն է ընձեռում անդրադառնալ ձեռքբերումներին և առկա խնդիրներին:
Գլխավոր քարտուղարի վերջին զեկույցը հստակ վկայում է, որ աշխարհը զգալիորեն հետ է ընկել 2030 թվականի օրակարգի իրականացումից՝ հետևում թողնելով աշխարհի կեսից ավելիին: Կայուն զարգացման նպատակների իրականացումը բախվում է աննախադեպ մարտահրավերների՝ սկսած կլիմայի փոփոխությունից և աղքատությունից, մինչև  հակամարտություններ  և մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումներ:
Կարևոր է վերանայել  ռազմավարությունները, խթանել գլոբալ գործընկերությունը ու գործողությունները՝ արագացնելու համար Կայուն զարգացման նպատակների (ԿԶՆ) առաջընթացը: Հետևաբար, Հայաստանն աջակցում է Գլխավոր քարտուղարի «Մեր ընդհանուր օրակարգին» և նրա փոխակերպող գործողություններին, որոնք ուղղված են ապահովելու ՄԱԿ-ի համակարգի՝  խաղաղության, կայուն զարգացման և բոլոր ժողովուրդների համար մարդու իրավունքների պաշտպանության մանդատի իրագործումը:
Հայաստանի հանձնառությունը՝ ուղղված կայուն զարգացման նպատակներին և դրանց ազգայնացմանը, խարսխված է մեր երկրում մարդկային կապիտալի զարգացման և մարդու հիմնարար իրավունքների պաշտպանության համար բարենպաստ միջավայր ստեղծելու մեր վճռականության վրա:
Մենք զգալի ջանքեր ենք գործադրել՝ ներառական և որակյալ կրթություն, հասանելի առողջապահական համակարգ և հուսալի սոցիալական պաշտպանության ծառայություններ ապահովելու, ինչպես նաև գենդերային հավասարության հասնելու և հասարակական կյանքի բոլոր ոլորտներում կանանց իրավունքների և հնարավորությունների ընդլայնման համար: Արդյունավետ կառավարման և թափանցիկության խթանումը, հաշվետու պետական ինստիտուտների կառուցումը և կոռուպցիայի նկատմամբ բացարձակ անհանդուրժողականության քաղաքականությունը  մեր Կառավարության առաջնահերթություններից են:
Այս բարեփոխումների շնորհիվ վերջին չորս տարիների ընթացքում Հայաստանի տնտեսությունը պահպանել է երկնիշ աճի տեմպերը՝ բարձրացնելով տասնյակ հազարավոր մարդկանց աղքատության շեմից և պահպանելով ֆինանսական կայունություն ու տնտեսական ամուր հեռանկարներ: Այս բարեփոխումների շնորհիվ մենք կարողացել ենք հասցեագրել անցյալ տարվա սեպտեմբերին Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ավելի քան 108.000 հայերի կարճաժամկետ կարիքները:
Հայաստանը հավատացած է, որ խաղաղությունն ու անվտանգությունը կայուն զարգացման կարևոր նախադրյալներ են: Որպես դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկիր՝ Հայաստանը գիտակցում է ներառական փոխկապակցվածության, բաց սահմանների, համապարփակ  գործող ճանապարհների և տրանսպորտային ենթակառուցվածքների կենսական կարևորությունը:
Առաջնորդվելով տարածաշրջանային կապուղիների համակողմանիության, ներառականության, ոչ խտրական օգտագործման և տարածաշրջանում բոլորի համար բարգավաճում ապահովելու տեսլականով՝ Հայաստանի կառավարությունը ներկայացրել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը: Այն նպատակ ունի կապել արևելքը արևմուտքին և հյուսիսը հարավին՝ պայմաններ ստեղծելով մեր տարածաշրջանի զգալի ներուժի իրացման  համար։
Եզրափակելով խոսքս՝ թույլ տվեք վերահաստատել Հայաստանի պատրաստակամությունը՝ իր ներդրումն ունենալ 2030թ. օրակարգի արդյունավետ իրականացման գործում՝ ներկա և ապագա սերունդների համար ավելի ապահով, անվտանգ և լավ աշխարհ ունենալու համար»:

Armenia ready to contribute to effective implementation of the 2030 Agenda - Deputy Foreign Minister
Armenia ready to contribute to effective implementation of the 2030 Agenda - Deputy
Foreign Minister
YEREVAN, MARCH 13, ARMENPRESS. On March 13, in Geneva, Deputy Foreign Minister of Armenia Vahan Kostanyan participated and delivered remarks at the High-level Policy Segment of the UNECE Regional Forum on Sustainable Development.
According to the readout issued by the foreign ministry, in his remarks Vahan Kostanyan particularly noted:
“I am honoured to address the High-level segment of this Forum in my national capacity.
In halfway of the Decade of Action for the implementation of the 2030 Agenda, this Forum provides yet another opportunity to reflect on the achievements and existing challenges.
Secretary-General’s latest report clearly shows that the world is greatly off-track in the implementation of the 2030 Agenda, leaving over the half of the world behind. The SDGs’ implementation is facing unprecedented challenges, ranging from climate change and poverty to conflicts and gross violations of human rights.
It's important to reassess strategies, promote  global partnership and action to accelerate the progress towards achieving the SDGs. Therefore, Armenia supports the Secretary General’s “Our Common Agenda” and its transformative measures designed to ensure that the UN system delivers on its mandate of ensuring peace, sustainable development and human rights for all peoples.
Armenia’s commitment to SDGs and their nationalisation is anchored in our determination to create favourable environment for human capital development and safeguard fundamental human rights in our country.
We have undertaken significant efforts to ensure inclusive and quality education, accessible healthcare system and strong social protection services, achieve gender equality and empower women in all spheres of public life. Promotion of good governance and transparency, building accountable state institutions and promoting zero tolerance towards corruption are top priorities of our Government.
Thanks to those reforms, during the last four years, the economy of Armenia maintained the pace of up to double-digit growth, lifting tens of thousands above the poverty line, while maintaining financial stability and strong economic outlook. Thanks to those reforms we were able address the short-term needs of more than 108000 Armenians forcefully displaced from Nagorno-Karabakh last September.
Armenia believes that peace and security are important prerequisites for sustainable development. As a landlocked developing country, Armenia realizes the crucial importance of inclusive connectivity, open borders, fully-functioning roads and transport infrastructure.
Guided by the vision of comprehensiveness, inclusiveness, non-discriminatory use of regional routes and building prosperity for all in the region, the Government of Armenia introduced “The Crossroads of Peace” initiative. It aims at connecting East with West and North with South, creating conditions to unlock the significant potential of our region.
In conclusion, let me reiterate Armenia’s readiness to contribute to effective implementation of the 2030 Agenda for safer, more secure and better world for the current and future generations.''