ԵՄ-ն 30 000-ական եվրոյի դրամաշնորհ է հատկացրել Սևան և Չարենցավան քաղաքներին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԵՄ-ի կողմից ֆինանսավորվող EU4Culture նախագիծը 30 000-ական եվրոյի դրամաշնորհներ է հատկացրել Հայաստանի, Վրաստանի և Մոլդովայի Հանրապետության հինգ քաղաքների քաղաքապետարաններին, որոնք EU4Culture տարածաշրջանային քաղաքների ցանցի մաս են կազմում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Գյոթե կենտրոնի տարածած հաղորդագրությունից, նպատակն է ամրապնդել այդ քաղաքների Մշակութային զարգացման ռազմավարությունների կայունությունը՝ 2022 թվականին ստեղծված EU4Culture-ի աջակցությամբ: Հինգ քաղաքապետարանների ռազմավարական ծրագրերը կենտրոնացված են իրենց մարզային տնտեսությունների խթանման վրա՝ խթանելով տեղական ստեղծագործական և մշակութային ոլորտների առաջխաղացումը: Նոր շնորհված դրամաշնորհները քաղաքներին հնարավորություն են տալիս կյանքի կոչել իրենց Մշակութային զարգացման ռազմավարության որոշ հատվածներ:
2024 թվականին Չարենցավանի և Սևանի (Հայաստան), Օրհեի (Մոլդովայի Հանրապետություն), Քութայիսիի և Փոթիի (Վրաստան) քաղաքապետարանները նոր շնորհված միջոցները կօգտագործեն տարբեր մշակութային ակտիվություններ իրականացնելու համար՝ գեղարվեստական ​​միջոցառումներ և վերապատրաստումները: Մեկ քաղաքապետարան կստեղծի նաև տեղական մշակույթի վերաբերյալ հանրությանը հասանելի տվյալների բազա:
Այսպիսով, հիմնական շահագրգիռ կողմերի՝ համայնքների և կազմակերպությունների հետ համագործակցության միջոցով քաղաքապետարանները կզորացնեն տեղական մշակութային և ստեղծագործական ոլորտները՝ ընդլայնելով զարգացման հնարավորությունները:
Որպես EU4Culture-ի Տարածաշրջանային Քաղաքների Ցանցի անդամներ, քաղաքապետարանները նաև կկիսվեն իրենց փորձով՝ իրենց մշակութային զարգացման ռազմավարությունները երկրների ներսում և դրանց սահմաններից դուրս իրականացնելու հարցում:

EU awards grants of €30,000 to Sevan and Charentsavan
YEREVAN, MARCH 20, ARMENPRESS. The EU-funded EU4Culture project has awarded grants of €30,000 each to five regional municipalities in Armenia, Georgia, and the Republic of Moldova, which are part of the EU4Culture Regional Cities Network. It aims to enhance the sustainability of their Cultural Development Strategies created in 2022 with the support of EU4Culture.
According to a press release from Goethe-Zentrum, the strategic plans of the five municipalities focus on boosting regional economies by fostering the advancement of local creative and cultural industries. The newly awarded grants give them the opportunity to bring some aspects of their Cultural Development Strategies to fruition.
In 2024, the municipalities of Charentsavan and Sevan (Armenia), Orhei (Republic of Moldova), Kutaisi and Poti (Georgia) will use the newly awarded funds to implement various cultural activities like art events and training. One municipality will also produce a publicly accessible database on local culture.
Thus, through collaborations with key stakeholder communities and organisations, the municipalities will empower local cultural and creative industries with new development opportunities. As members of the EU4Culture Regional Cities Network, the municipalities will also share their experiences in implementing their Cultural Development Strategies within and beyond the Network.