Էրդողանը 1915-ի պատմական իրողությունները ժխտող հերթական ապրիլքսանչորսյան ուղերձով է հանդես եկել
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Հայոց ցեղասպանության տարելիցի օրը՝ ապրիլի 24-ին Պոլսո Հայոց պատրիարքին և հայ համայնքին ուղղված ուղերձով է հանդես եկել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ուղերձում Էրդողանը կրկին խուսափել է կատարված ոճրագործությանն իրական գնահատական տալուց՝ նշելով, թե իբր «Օսմանյան կայսրության քաղաքացի հայերը զոհվել են Առաջին աշխարհամարտի ընթացքում ի հայտ եկած ծանր պայմանների հետևանքով»։
«Օսմանյան հողերում Առաջին աշխարհամարտի թողած ավերածությունները խորը հետքեր են թողել մեր հիշողության մեջ։ Մեր նախնիներից ժառանգած խաղաղության և հանգստության մթնոլորտի շարունակությունը հնարավոր է միայն մեր համատեղ ջանքերով»,- նշել է Թուրքիայի նախագահը։
Ի հեճուկս Թուրքիայում հայերի դեմ շարունակվող խտրականության և նրանց դեմ ազգայնական շրջանակների կողմից չդադարող ատելության խոսքի կիրառման՝ Էրդողանը հավաստիացրել է, թե իրենք «թույլ չեն տալու Թուրքիայի ոչ մի հայ քաղաքացու իրեն օտարված կամ երկրորդ կարգի մարդ զգալ»։
Սեփական քաղաքացիների դեմ 20-րդ դարասկզբին իրականցված ցեղասպանությունն ընդունել հրաժարվող պետության ղեկավարն իր ուղերձում նշել է, թե «գալիք սերունդներին աշխարհը շրջապատող բռնության և պատերազմի պարույրից պաշտպանելու ճանապարհը մեր ապագան միասին կառուցելն է՝ այն դասերի լույսի ներքո, որոնք կքաղենք մեր ընդհանուր ցավից»։

Эрдоган в связи с 24 апреля сделал очередное заявление, отрицающее исторические реалии 1915 года
24 апреля, в годовщину Геноцида армян, президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган направил послание армянскому патриарху Стамбула и армянской общине. Как передает «Арменпресс», в послании Эрдоган вновь уклонился дать реальную оценку совершенному преступлению, заявив, что «армяне, граждане Османской империи, погибли в результате тяжелых условий, возникших во время Первой мировой войны».
«Разрушения, оставленные Первой мировой войной на османских землях, оставили глубокие следы в нашей памяти. Продолжение атмосферы мира и спокойствия, унаследованной от наших предков, возможно, только нашими совместными усилиями», - заявил президент Турции.
Несмотря на продолжающуюся дискриминацию армян в Турции и постоянное использование в их адрес языка ненависти со стороны националистических кругов, Эрдоган заверил, что они «не позволят ни одному армянскому гражданину Турции чувствовать себя отчужденным или человеком второго сорта».
Глава государства, отказывающегося признать геноцид, совершенный против своих граждан в начале ХХ века, заявил: «Способ защитить будущие поколения и окружающей мир от спирали насилия и войны - это вместе строить наше будущее, в свете урока, который мы извлечем из нашей общей боли».